Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Londýnské postřehy Ivana Kytky

Cestování

  11:09
Novinář, dříve zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně, přijel do britské metropole v roce 1991 a už tam zůstal. „Je to přívětivé, kosmopolitní město, které poskytuje všem svým obyvatelům bezpočet laskavých iluzí,“ říká dnes o svém domově.

Londýn. foto: Dora Martínková

1. K nultému poledníku
Královská observatoř v Greenwichi stojí přesně na nultém poledníku a spolu s nedalekou budovou Námořního muzea je součástí chráněného území UNESCO. To trochu komplikuje plány organizátorům londýnské olympiády v roce 2012. Do zelené oázy Greenwichského parku chtějí umístit soutěž v parkúru. Představa, že by koně mohli skákat v Greenwichi přes spadlý kmen památečního dubu, u nějž si kdysi hrávala královna Alžběta I., děsí lordstvo Horní sněmovny. Do Greenwiche se nejsnáze dostanete lodí z přístavu Embankment poblíž parlamentu.

2. Do doků za Jackem Rozparovačem
Z Greenwiche se do City můžete vrátit úzkokolejnou dráhou Docklands Light Railway a zastavit se v Docklands Museum – Muzeu doků. Krčí se v těsném sousedství nejvyšší londýnské budovy Canary Wharf a jeho vchod stráží socha Roberta Milligana, muže, který se zasloužil o výstavbu Doků Západoindické společnosti. Když však vyšlo najevo, že zbohatl na obchodu s otroky, byla socha oděna do černého hávu. V Anglii se totiž sochy neboří, netaví ani nestěhují do depozitářů. Opatřují se hávy cudnosti. Muzeum skýtá mimo jiné i důkaz podivuhodné anglické záliby v exkrementech: rekonstruovaná historická ulička místní čtvrti je tak nasáklá čpavkem, že pach utkví nejen v paměti návštěvníků, ale i v nitkách jejich oblečení. Do pozdního podzimu si můžete v docích zajít na výstavu Jack Rozparovač a East End s podtitulem „První výstava zabývající se vraždami Jacka Rozparovače a jejich trvalým odkazem“.

3. Vibrující Camden Town
Do původních stájí a nemocnic v Camdenu se v 70. letech minulého století nastěhovali trhovci se starožitnostmi a obchodníci s alternativní módou a módními doplňky. Dnes je Camden Market největším londýnským tržištěm. Místní kluby a hospůdky (Monarch, Koko, The End) pulzují o víkendu rockovými, jazzovými, rapovými či hiphopovými seancemi. Gastronomickou atrakcí se stala nedávno otevřená restaurace Gilgamesh, patřící jedné z londýnských šéfkuchařských celebrit Ianu Pengelleymu. Tři chody z jeho panasijského menu s lahví vína vyjdou v přepočtu na tři až čtyři tisíce korun.

4. Za kulturou na South Bank
Důvodné podezření, že experimenty socialistické architektury 60. let nebyly omezeny na metropole sovětského bloku, potvrzuje pohled na kulturní centrum South Bank. Komplex betonových staveb hostících National Theatre, National Film Theatre, Royal Festival Hall a Queen Festival Hall by snad bylo nejlepší nechat obrůst psím vínem. Nicméně v jeho těsném sousedství se soustřeďuje pestrá komunita pouličních umělců, hudebníků, herců a malířů a víkendový antikvariát pod obloukem mostu Blackfriars. Únik před betonem poskytuje prostranství kolem Gabriel’s Wharf se shlukem prodejních galerií, restaurací, relaxačním centrem a také jednou z prvních londýnských půjčoven kol. Bicykl s přilbou a doporučenými trasami na den vyjde na 18 liber.

5. Za Mickem Jaggerem a jeleny
Únik před ruchem velkoměsta nabízí vyjížďka lodí proti proudu řeky do Richmondu, případně až do bývalého královského sídla v Hampton Court. Plavba do vzdálenější zastávky trvá čtyři hodiny – odměnou jsou však rozlehlé královské parky s volně žijícími stády jelenů a daňků. V Richmondu má svou rezidenci zpěvák Mick Jagger, který se prý občas zastaví na pintu piva v The Roebuck. Komorní divadlo Orange Tree nedaleko nádraží získalo věhlas inscenacemi her Václava Havla. Koncem září tu uvedou i jeho Odcházení.

6. Po stopách profesora Masaryka
Rozlehlým parkem Hampstead Heath, který si na rozdíl od královských parků zachoval přírodní charakter, kdysi rázoval profesor Masaryk. Za války tu i bydlel – v přilehlé hampsteadské čtvrti v ulici Platt’s Lane 21. Kuriozitou zdejšího parku je soustava rybníků, z nichž tři fungují v letních měsících jako přírodní koupaliště. Dva z nich patřily po desetiletí k vyhledávaným místům komunit londýnských gayů a lesbiček a je tomu tak dodnes. V těsném sousedství severního okraje parku se nachází proslulá hospoda Spaniards Inn, nabízející solidní sortiment ležáků, belgických piv a také anglických ales v rozlehlé letní zahrádce.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...