Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Loupežnické jeskyně: vítejte v temném podzemí

Cestování

  7:00
Podle odborné literatury má být jeskynní systém Loupežnická-Pytlácká největším jeskynním systémem v oblasti Labských pískovců. Vítejte v podzemí.

Podzemní jeskyně. foto: Topi Pigula, Pohora.cz

Stárnoucí skály

O Labských pískovcích se mluví v souvislosti s fenoménem pískového skalního města. Málokdo přemýšlí nad tím, že i skály žijí, mění se, stárnou... prostě podléhají vývoji, tedy s trochou nadsázky řečeno mají vlastní evoluci. Původní mořský sediment je obnažen, eroduje, dělí se do bloků a pomalu mizí. Během fáze skalního města se celé bloky skal pohybují, což koneckonců v oblasti Loupežnické jeskyně krásně dokázalo skalní řícení v roce 20. března 1978. Tehdy tam 2700 kubíků kamene dokázalo zlikvidovat vzrostlý les a zastavit dopravu na silnici silnici Děčín – Hřensko. Gravitace se prostě okecat nedá. Jeskynní systém loupežnicko-pytlácké jeskyně patří k jeskyním rozsedlinovým, vzniklým odsedáváním skalních bloků. Výplní je hlavně písek, což je příjemné pro ty, kdož nemají rádi lezení v bahnitém slizu, nicméně drobnými puklinami proniká z povrchu voda, která pak v mrazu vytváří efektní rampouchy.

Dva vchody

"Vyrážíme trošičku svižně proto, abychom byli u vchodu co nejdříve. Jde o poměrně známou jeskyni a v sezóně tady bývá docela tlačenice," vysvětluje trochu ostřejší tempo náš průvodce David Michovský. Má dnes ještě jednu skupinu, která míří do zdejšího pískovcového podzemí. Ať se do Loupežnické jeskyně (Räuberhöhle) snažíte dostat kterýmkoli vchodem, neobejdete se bez lana, jištěného spouštění, znalosti slaňování a nebo průvodce, který to všechno má za vás. Délka jeskyně je 120 metrů a její zahloubení dosahuje 40 metrů. Docela natěsno je to v místě Davidem nazývané "lidský tetris". Pokud pamatujete na primitivní hru s pohybujícím se "kostičkovaným" hadem, tak budete mít alespoň hrubou představu, jak se člověk cítí v nejužším místě výpravy. Umění "poskládat se" je v něm klíčové.

Z frekventovaného podzemí asi nemají radost zimující netopýři, nám se dokonce podařilo zahlédnout vrápence malého.

Netopýr

Loupežnických jeskyní je hned několik. Možná záměna je třeba s tou nejbližší v Olešnici u Svádova. Takže nezapomeňte, ta s pětkovou keškou je nedaleko Labské stráně. Výše uvedená zmínka o Němcích není jen poněkud bizarní upozornění na blízkost německé hranice.

Jaroslav Kukla ve své vysokoškolské práci uvádí graf s počty vstupů do Loupežnické jeskyně v období 10. prosince 2006 až 31. října 2008. Němci nad Čechy vedou 909 : 330.

Tip na kešku:

GL7E8AWB Za patologem z kopce. Pokud se budete divit tomu, že zrovna u téhle pětkové keše je tolik logů, je to tím, že se k ní dělají dobrodružné komerční výpravy. Ale bez nich by byla pro mnohé kačery nedostupná.

Topi Pigula, Pohora.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!