Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zastřelil jsem slona. No a co?

Cestování

  15:58
Z nebe padala Zambezi. Drobná vodní tříšť, která „vycákne“ do výšky až 200 metrů pár vteřin poté, co se řeka zřítí do propasti Viktoriiných vodopádů. Seděli na malé kamenné zídce, safari klobouky vražené hluboko do čela a pokuřovali. Tři obyčejní chlápci, trošku při těle, neoholení, hnědá trička, maskáčové kalhoty a pevné vysoké boty, zablácené až po kotníky. Minul bych je bez povšimnutí, kdyby nepromluvili česky a kdyby nepadla věta: „Musím napsat domů, že mám slona. Jednou ranou.“

Zastřelit slona v Zimbabwe (ale i jinde) můžete legálně. foto: MO Consulting

Poslouchat cizí rozhovory se nemá

Zastavil jsem se a ohlédl. Podívali se na mě: „Co je? Něco se nelíbí?“

„Zabil jste slona?“

„Jo. Zastřelil jsem slona. No a co?“

Nestál jsem jim ani za to, aby vstali. Turista, co se zjevil u Viktoriiných vodopádů. Neví nic o Africe, neví nic o buši.  A chystá se dávat kázání. Takových už potkali.

„Za kolik?“ zeptal jsem se.

„Co za kolik?“

„Kolik to stojí? Zastřelit slona.“  Vstali. Všichni tři. Tři páry těžkých bot proti sandálům. Maskáčové kalhoty proti šortkám. Zamlžily se mi brýle. Není kam zmizet. Úzká asfaltová cestička, vlhká od vodní tříště, hustý tropický les. Pár ruských turistů. Nikdy se k šelmě neotáčej zády a nikdy neutíkej. To je pak jasné, že jsi lovná zvěř. Chvíli se díváme vzájemně do očí.

„Zaplatíte pivo? Můžeme dát řeč.“

Slon je impozantní zvíře. Symbol Afriky. Umí ale nadělat pěknou paseku. Hwange....

Zlí obři

„Sloni v Africe nejsou stejní sloni, které vaše děti krmí oříšky v cirkuse. Tady jsou sloni zlí obři, co nemají rádi lidi. Jsou vůči lidem agresivní a pár desítek jich musí být zabito, protože dělají velké problémy.“

Sedíme zabořeni do plastových křesílek v hospůdce u hlavní silnice. Na malém stolku se kupí plechovky od piva Zambezi. Obrovské tahače, naložené mědí, stavebním materiálem a bůhví čím vším čekají ve frontě na projetí mostu přes Zambezi. Kolem nich se proplétají mikrobusy a chodci. Balíky, krabice, plastové kbelíky, tašky. Každodenní boj o přežití. Těm lidem jsou sloni úplně jedno.

„Takže jste vlastně ochránci vesničanů?“

„Ne. Lov je sport. A lov slonů je velmi náročný sport.“

„Džíp vás doveze ke stádu, stopař ukáže, které zvíře smíte zastřelit. Zamíříte dokonalou zbraní s hledáčkem a vystřelíte dokonalou střelu. Zvíře padne, vyfotíte se a o všechno ostatní se postarají černoušci. Sport? Velmi náročný sport?“ Dneska asi dostanu po kebuli.

Podobnou značku by možná měli vyvěsit i pro lovce.

„Idiotská představa. Slona musíte vystopovat. Speciálně staré býky, kteří nejvíc otravují život vesničanům. Už podle stopy poznáte, jak velký kus to je, někdy i velikost trofeje. Přední stopy u velkých trofejí bývají hlubší. Ze sloního trusu pozná dobrý stopař i věk slona. Staří sloni mají potíže se zuby a v jejich trusu jsou proto větší částice. My stopujeme pěšky. V tom je to kouzlo lovu. I když je slon obrovské zvíře, dokáže se neuvěřitelně dobře schovávat v buši. Chodí tiše, hodně tiše. Takže často slona ani nevidíte, ani neslyšíte a slyšíte jen lámání větví. Sloni ujdou za potravou a vodou i 30 kilometrů za den, takže je to sport, to mi věřte.“

Myslím na Sharon Pincottovou z národního parku Hwange. Chrání slony před pytláky. Co by asi teď říkala? Mlčela by? Já mlčím. Mávnu na černocha u baru, ať přinese další piva. Pro lovce je to asi důkaz loajality.

Matka slonů - Sharon Pincottová

V březnu 2001 opustila Sharon Pincottová svůj australský domov a rozhodla se, že svůj život spojí se slony na plný úvazek. Ani po 13 letech tohoto rozhodnutí nelituje, i když si během té doby prožila své. Mnohokrát se dostala do střetu s pytláky, s úředníky, s ochránci přírody. První ji nenávidí pro pozornost, kterou upoutala na téměř zapomenutý národní park, druzí nesnášejí její urputnost v prosazování práv slonů a třetí jí vyčítají její blízký vztah k divokým zvířatům. Nakonec se ji ale všichni naučili respektovat. Při setkání se Sharon jsem si mnohokrát vybavil jinou ženu, se kterou jsem měl tu čest se setkat. Cynthie Moss z Amboseli. Studuje tam slony více než 40 let. Zaslouží si poklonu obě dvě. Silné ženy, které posunují východní a jižní Afriku o pořádný krok dopředu.

Sharon Pincottová studuje a chrání slony v rezervaci Hwange v Zimbabwe....

Špatná trefa znamená velké potíže

„Lovec musí dokonale vědět, kam mířit. Musíte znát polohu důležitých orgánů ve sloním těle. Musíte přesně vědět, kde je srdce a jak je ve sloní hlavě umístěný mozek. Když se netrefíte přesně, jen zvíře rozzuříte. Jsme lovci, chodíme ke zvířeti blízko. Špatná trefa znamená velké potíže. Každý rok sloni zabijí několik lovců.“

Viděl jsem během svých návštěv Afriky rozzuřené slony několikrát a zažil jsem útok slonice na minibus, kdy řidič ujel jen o chloupek. Ale stejně někde hluboko uvnitř fandím spíš slonům než lovcům. Neříkám to ale nahlas. Na stolku je příliš mnoho plechovek piva a jsem příliš zvědavý na to, abych právě teď vyvolával konflikt.

Proč je povolený regulovaný lov slonů?

 Podle oficiálních zdrojů žije mimo národní parky v Zimbabwe téměř dvojnásobek slonů, než je pro sledovaná území vhodné. Vláda se rozhodla vyřešit situaci tím, že nabídne světové lovecké veřejnosti možnost regulovaného odstřelu za úplatu. Ochránci zvířat a někteří vědci zpochybňují uváděná čísla a podezřívají vládu, že vše dělá jen pro zisk ve valutách. Poplatek vládě za odstřel slona je 9 000 dolarů, bez trofeje.

Kromě Zimbabwe je komerční lov slonů povolený v Jihoafrické republice, Tanzanii, Kamerunu a Botswaně.

Zastřelený slon přiláká vesničany ze širokého okolí. (Snímek byl pořízený...

Živíme půl Afriky

„Za kolik?“ ptám se po několika hodinách a mnoha pivech znovu.

„30 000 dolarů, bez trofeje. Jako bonus můžete dostat buvola. 10 dnů stopování a zázemí. Stopař, kuchař, lidi, co staví tábory, řidič, borec, co stáhne kůži, další na praní prádla a čištění bot. A dozor od národních parků. Maso ze zvířat zůstává vesničanům. Živíme půl Afriky.“

Na maso se všichni těší. (Snímek byl pořízený mobilním telefonem)

I pro psy jsou to hody. (Snímek byl pořízený mobilním telefonem)

Sloni, hroši, krokodýli

Pohled na hodinky, poslední lok a tři páry těžkých bot se zvedají k odchodu.

„Jedeme k jezeru Kariba. Na hrochy a krokodýly. 10 000 dolarů za týden, kdybyste se chtěl ptát. Díky za pivo.“

Žádné podání ruky, jen mávnutí rukou a maskáčové kalhoty a hnědá trička se začnou proplétat mezi kamióny. To bude kocovina. Sharon, promiň, jsem srab. Nebo že by mě nalomili?

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Stolová hora v mlze. Kapské město. Jihoafrická republika

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,–

Více informací o zájezdu zde

Pěší safari: Krugerův národní park - po svých a zblízka

Ježdění otevřeným džípem po krajině a bydlení v luxusní lodži či ještě luxusnějších stanech nemusí být nutně to pravé. Pokud už máte tuto variantu vyzkoušenou, Big 5 jste viděli několikrát ze všech stran a chcete zažít něco nového, tak by tato varianta mohla být právě pro vás. Budete bydlet v jednoduše zařízeném kempu a v doprovodu zkušených ozbrojených stopařů budete vyrážet pěšky do divočiny. Poznáte africkou buš jinak, než jste ji znali doteď - divočina, klid a hlavně: žádní další lidé ani automobily. Jen vaše malá skupinka a buš.

Kruger National Park. Jihoafrická republika.

Termín : 18.08. 2014

Cena : 45.990,-

Více informací o zájezdu

Poznávací zájezd na Srí Lanku

Letní poznávací a pobytový speciál za srílanskými nej

Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort. Během pěti dnů budete mít možnost poznat to opravdu zásadní z památkových, kulturních a přírodních lokalit, co činí Srí Lanku právě Srí Lankou: dechberoucí skalní komplex Sigiriya, famózní jeskynní chrám v Dambulle, nejposvátnější z chrámů v Kandy, majestátní ruiny královské Polonnaruwy, populární sloní sirotčinec v Pinnawale, zahradu koření, čajovou továrnu...

Sigiria. Sri Lanka.

Termín: 19.8. 2014

Cena: 49.900,-

Více informací o zájezdu

 

Autor: