Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Masopust pokračuje. Karneval bude i v zoo

Cestování

  7:00
Konec masopustního veselí se kvapem blíží. Pak by měl nastat půst. Tento víkend se ale ještě bude hodovat, tančit a zpívat. Přinášíme několik tipů na bujaré masopustní akce.

Masopust 2011. foto: ČTK

Masopustní průvod s medvědem
18. 2., od 10 hodin, Zámeckém náměstí, Velká Bystřice,

Tradiční masopustní průvod, v němž nemůže chybět medvěd, slaměný panák či kobyla, se vydá v sobotu Velkou Bystřicí na Olomoucku. Akci pořádá folklorní soubor Haná. Kromě hanáckého masopustu návštěvníci uvidí i masopustní zvyky v podání hostů z polského Slezska a zabijačku. Řezníci připravili tlačenky, jitrnice a jelita, k ochutnání budou i tradiční masopustní koblihy. "Masopustu se u nás říkalo Vodění medvěda. Medvěd byl symbol hojnosti. Před každým stavením musel vytancovat panímámu a ta si vytrhla pár chlupů z jeho kožichu. Aby měla rodina celý rok hojnost a dobře se jí vedlo," řekl vedoucí souboru Josef Langer. Kostýmy pro maškary mají ve Velké Bystřici připraveny, vznikly podle masopustní fotografie z roku 1932.

Masopustní rej v pražské zoo
18. 2., od 14 hodin, zoologická zahrada, Praha, www.zoopraha.cz

Pražská zoo pořádá masopustní rej ve stylu benátského karnevalu. Jedna z typických benátských masek je inspirována vzhledem ibise skalního, ptáka, kterého Zoo Praha chová. Právě ibis skalní kdysi zimoval na pobřeží kolem Benátek. Obyvatelé ho dobře znali a na karnevaly si vyráběli masky s jeho vzhledem. Průvod masek vyrazí ve 14 hodin od restaurace Oceán poblíž hlavního vchodu. Děti, které přijdou v masce zvířete či v masce inspirované benátským karnevalem, budou mít vstup do zoo za symbolickou 1 korunu. Malí návštěvníci bez masky si od 12 hodin budou moci v restauraci Oceán nechat namalovat veselý obličej. Po návratu průvodu vystoupí divadlo Mazec.

Maska ibise z benátského festivalu.

 Slezský masopust na hradě
18. 2., Slezskoostravský hrad, Ostrava, www.slezskoostravskyhrad.cz

Slezskoostravského hradu ožije již podruhé lidovými obyčeji, masopustními obchůzkami, písněmi, tanci a desítkami lidových masek. Návštěvníci hradu se mohou těšit na zabijačkové pochoutky, jako jsou jitrnice, jelita, ovar a zabijačková polévka. Připravena je i řada soutěží pro dospělé i pro děti. "Zkrátka Masopustní sobota na Slezskoostravském hradě bude vonět zábavou, chutným jídlem a příjemným zážitkem," říkají organizátoři akce.

Masopust na rychtě Kravaře
18. 2., Vísecká rychta, Kravaře, www.muzeumcl.cz/masopust_2012.html 

Masopustní veselí, staré zvyky a zapomenutá řemesla můžete zažít na Vísecké rychtě v Kravářích. O zábavu se postarají ochotníci z Nového Boru a žáci místní ZŠ, do pochodu zahraje masopustní kapela. Obchůzka maškar vyrazí v 11 hodin od rychty. Do průvodu jsou zváni všichni zájemci. Masky a maškary budou mít vstup zdarma. Ostatní zaplatí 50 korun, děti polovinu.

Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích

Masopust s harmonikou
18. 2., od 13 hodin, Toulcův dvůr, Praha, www.toulcuvdvur.cz

Setkání masek při oslavě konce masopustního období se uskuteční i v Toulcově dvoře v Praze. Představí se tradiční masky, jejich průvod pak projde starou Hostivaří. Čeká vás tanec, scénky, masopustní občerstvení a nebude chybět zpěv při harmonice. Vstupné je dobrovolné.

Autor: