Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Město císaře Augusta. Navštivte Augsburg

Cestování

  8:00
Čtvrtmilionový Augsburg jako by zůstal ve stínu blízké a mnohem větší bavorské metropole, Mnichova. Kdo jej ale pozná zblízka, zjistí, že se s ní může směle měřit významem i krásou svých historických památek.

Pohled na Augsburg. foto: autorReprofoto

Augusta Vindelicorum

Kamenný Vítězný oltář z r. 260, nalezený při zemních pracích r.1992
Tak pojmenovali Římané za vlády císaře Augusta centrum, které založili roku 15 po Kr. původně jako legionářský tábor a zásobovací základnu. Augsburg se pyšní tím, že patří k nejstarším městům v Německu, městská práva drží od roku 121. Pozdní antiku poznamenaly boje, Římany si podrobili alemanští Jútungové. Množství artefaktů z téhle doby shromáždilo Římské muzeum (Römisches Museum). Slavný je kamenný Vítězný oltář z r. 260, nalezený při zemních pracích r.1992.

Historie, kam se podíváš

Augsburg je plný církevních památek
Rada pro procházku městem: všimněte si množství církevních památek. Augsburg byl již okolo r. 800 sídlem biskupství, z daleka viditelný chrám P. Marie vznikal od 9. do 14 století a proslul nádherou svých fresek i gotickými deskovými obrazy. Sedmipatrová radnice je renesanční skvost (rozhodně si prohlédněte Zlatý sál!); stejně jako tři kašny na náměstí. Historické městské centrum uzavírá bazilika sv. Ulricha a Afry s typickými cibulovými báněmi.

Nebojte se krajanů

Sudetoněmecký den v Augsburgu
Augsburg letos opět hostí Sudetoněmecký den. Tradiční akce našich někdejších německojazyčných krajanů probíhá vždy o svatodušních svátcích, letos 11.–12. června. Vedle oficiální, politické části se tu odehrává bohatý program zahrnující setkávání rodáků a přátel, folklorní přehlídky, ochutnávku tradiční "böhmisch" kuchyně, vlastivědné výstavy, prodej knih, ale i diskuse a workshopy pořádané německými i českými účastníky – a ti jsou tu vřele vítáni.

Středověký sociální projekt za 0,88 eura ročně

Fuggerei se třemi branami je sídliště z dvacátých let 16. století
Hned pod radnicí vstoupíte do nejstaršího sociálního sídliště. Obchodník, bankéř a nejen umělecký mecenáš Jakob Fugger neuvěřitelně zbohatl, mj. obchodem s mědí z Horních Uher, na nějž měl evropský monopol. Provozoval také zámořský obchod a půjčoval peníze panovníkům. Fuggerei se 4 třemi branami je sídliště z dvacátých let 16. století — 53 domů se 106 byty pro staré a chudé. Činži určila Fuggerova nadace a nezměnila se dodnes: 1 rýnský zlatý = 0,88 eura.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!