Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Moravan na plavbě Karibikem: plavající prasata i conch mušle

Cestování

  7:00
Jiří Ševčík, rodák z jihomoravského Bzence, procestoval celou Severní Ameriku. Patnáct let žil mimo domov. Nejtěžší a současně nejdobrodružnější cestu - z Guatemaly na Martinik - popisuje v reportáži exkluzivně pro server Lidovky.cz. Přečtěte si druhý díl, ve kterém popisuje setkání s dvoumetrovým žralokem i pozorování velryb.

Krmení prasat foto: Jiří Ševčík

Bahamské ostrovy

Přeplavba z Kuby do Nassau nám trvala s jednou nocí strávenou na ostrůvku Sal Cay čtyři dny. Upluli jsme 360 námořních mil. Asi dvě hodiny před cílem se nám v silném větru uvolnil držák přední plachty, který zůstal viset jen na horní části stěžně. Plachtu i držák se nám naštěstí podařilo zachránit bez poškození a zbylých osm mil jsme dopluli s pomocí motoru.

První díl seriálu Plavba z Guatemaly na Martinik

Zakotvili jsme těsně před západem slunce v Nassau, městě dvou tváří, kde dlouhý most dělí chudé domorodce a bohaté turisty. Na Paradise Island se nachází krásný resort Atlantis s podmořským akváriem, kasínem a luxusními jachtami.

Do Nassau se také sjíždějí zaoceánské lodě, většinou s americkými turisty. Mnozí z nich potom dostanou jen pár hodin rozchod ve městě, zakoupí suvenýry a tím jejich bahamská zastávka končí. My jsme se na Bahamských ostrovech díky naší jachtě dostali na místa, která jsou běžným turistům nedostupná.

Na Bahamských ostrovech je asi 700 převážně neobydlených ostrovů. Každý však nabízí něco jiného, ale na většině z nich naleznete nádherné pláže s bílým pískem a tyrkysově modrou průzračnou vodou. Na ostrově Allen’s Cay žijí pouze leguáni, na Big Major Spot k vám s neuvěřitelnou lehkostí připlavou veliká prasata, která za kousek jídla poslouchají i na povel "sedni".

Krmení prasat

Ostrov, kde žijí pouze leguáni

Na pláži ostrůvku Warderick Wells leží kostra velryby, kterou sem kdysi vyplavilo moře již mrtvou. Najdete zde také nástěnku se jmény lidí, kteří pomohli finančním darem na údržbu ostrova. Například Tom Cruise, Nicole Kidman nebo Viktor Kožený. Při ponoření pod hladinu si zde připadáte jako v obrovském nekončícím akváriu a cítíte, že se stáváte jeho součástí. Dále doporučujeme šnorchlování v jeskyni Thunderball u ostrova Staniel Cay, kde se natáčel James Bond 007.

Na každém ostrůvků trávíme čas podle toho, jak se nám tam líbí. Třeba na Conception Island jsme zůstali nakonec týden. Za celou dobu sem nepřiplula jediná loď. Naším pravidelným společníkem byl pouze dvoumetrový žralok, který připlouval, když jsme myli nádobí. Takových ostrovů, kde můžete jen tak lenošit zde najdete hodně. 

Pokud dostanete hlad, není problém si chytit rybu, vylovit langustu nebo na většině ostrovů při odlivu nasbírat "conch" mušle, ze kterých připravíte skvělý salát nebo je jen tak usmažíte. Naše plavba dál pokračovala pobřežními vodami Turks and Caicos do Dominikánské republiky (asi 145 mil).

Dominikánská republika

Kdo je Jiří Ševčík?

Ševčík se narodil na jižní Moravě roku 1975 a pochází ze Bzence. Od poloviny devadesátých let žil ve Spojených státech amerických, kde pracoval v kamionové dopravě, nejdříve jako řidič a později jako dispečer a manažer ve vlastní firmě.

Nyní si plní svůj sen – s patnáctimetrovou plachetnicí obepluje takřka všechny exotické ostrovy v Karibiku. Více informací a fotografií na www.palmrelax.com

Připluli jsme do zátoky v Luperonu, kde se nám podařilo najet na neoznačenou mělčinu, ale asi díky americké vlajce, pod kterou plujeme, k nám hned přijeli na dvou člunech čtyři starší Američané, kteří nás vytáhli z písečného dna.

S domorodci se zde domluvíte prakticky pouze španělsky. Snaží se vydělat si na turistech, farmařením a pěstováním ovoce. Jinak žijí v chudých poměrech. Na ulici denně vyhrává hudba a pobíhají tu psi i kozy. Po pár dnech odpočinku jsme si půjčili motorku a vyrazili na výlet. Záměrně jsme zvolili "dirty road", která vede zapadlými vesnicemi a jedině tak poznáte pravý život místních obyvatel.

Potkali jsme děti jedoucí do školy na koních - na sedlech vyrobených z banánových listů. Děti, co školu nenavštěvují, musí pomáhat rodičům na farmách nebo rozváží mléko na oslech. Jízda na motorce je v některých úsecích náročná, někde se projíždí potokem, přes větší řeku nás převezl převozník, který má vyrobený vor z velkých plastikových kanystrů. Občas musíte dát přednost stádu krav nebo čtyřčlenné rodině sedící za sebou na jedné motorce.

To ale není nic proti tomu, když jsme na hlavní silnici míjeli motorku, na které za řidičem mezi dalšíma dvěma spolucestujícími, leželo ještě tele a maminka kráva klusala za nimi. Celkem jsme najeli 420 kilometrů. Byli jsme nadšeni z 27 vodopádů "salto jamaqua", na které jsme za pomoci průvodce lezli proti proudu a sklouzávali po skále na zpáteční cestě dolů.

Nadšení jsme byli i z vyjížďky na koních, které jsme na louce nejdříve museli sami odchytit. Další zastávkou byl poloostrov Samana, kde jsme sledovali velryby. Ty se sem každoročně připlouvají od ledna do března pářit a rodit mláďata, se kterými pak odplouvají zpět na sever do Grónska a okolí Islandu.

Po nákupu potravin, velkého trsu banánu a několika druhů pro nás neznámého ovoce, jsme přepluli do Punta Cany, kde jsme vyřídili celní odbavení, a druhý den ráno vypluli směr Martinik. Dominikánská republika je nádherná, celkem hornatá krajina s palmami. Po šesti dnech plavby přes Mona passage a jižně od Puerto Rico jsme dopluli na Martinik, ale o tom možná až příště...

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...