Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Na mechanický betlém do Horní Lidče

Cestování

  7:00
HORNÍ LIDEČ - Horní Lideč nabídne turistům unikátní mechanický betlém. Kromě tradičních dřevěných postaviček doplňují příběh o narození Ježíška dřevořezby 40 nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, filmový snímek o historii a zvycích kraje i pohyblivé figurky, díky nimž v betlému ožívají stará řemesla a zvyky.
Betlém-ilustrační foto

Betlém-ilustrační foto foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Betlém byl pro obyvatele obce otevřen dnes, turisté si jej budou moci prohlédnout až od 25. prosince. "Každý betlém je také něčím charakteristický. Chceme, aby zde návštěvníci, kteří přijedou z celé republiky viděli zajímavá místa, která máme v celém kraji i v příhraničí na Slovensku. A že se tam třeba budou chtít podívat.

Rádi bychom také, aby z něj byla cítit vánoční atmosféra, lidé se zde mohli v dnešní uspěchané době zastavit, zklidnit se a také popřemýšlet," řekl starosta obce Josef Tkadlec, který je iniciátorem projektu a autorem námětu.

Horní Lideč na Vsetínsku

Horní Lideč na Vsetínsku

"Úžasné je, že se na betlému podílelo více řezbářů a každý do toho vnesl něco ze sebe. Má tak obrovský lidský náboj, není to pouhý výrobek, ale tvorba. Je to úžasná lidová kronika, zachování architektury i starých řemesel. Lidé si odsud budou odnášet hluboký zážitek," uvedl restaurátor mechanických betlémů Kamil Andres, jehož rukama prošel třeba více než stoletý Třebechovický betlém a jenž na přípravách hornolidečského betlému také spolupracoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Nová oranžová budova s nápisem Betlém stojí vedle moderního kostela. Stavba objektu, v jehož prvním patře je betlém instalován, stála asi osm milionů korun. Na dalších osm milionů pak podle starosty přijde pořízení betlému.

Postaven byl za rok, pracovalo na něm asi 50 lidí včetně dvou desítek řezbářů z ČR i ze Slovenska. Z asi 85 procent se na hrazení nákladů budou podílet granty EU. Do budoucna obec chystá i propagační materiály.

Vše řídí počítač

Návštěvník musí do prvního patra budovy vyjít po schodech tmavou chodbou osvětlenou jen bodovkami.

O mechanickém betlému

Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 metrů čtverečních, z toho betlém má 50 metrů čtverečních. Je v něm osazeno na 220 figur, z toho 65 pohyblivých, a více než 100 vyřezávaných staveb.

Prohlídka včetně třicetiminutového filmu trvá 1,5 hodiny, kapacita hlediště je 45 míst.

Podrobnosti o betlému jsou na webových stránkách www.betlemhornilidec.cz, lidé si tam mohou prohlídku, jež přijde na desítky korun, také objednat.

Posadí se do malého hlediště a nejprve zhlédne půlhodinový filmový snímek o historii života lidí na česko-slovenském pomezí od pohanských dob přes příchod Cyrila a Metoděje na Moravu.

Během projekce jsou pak osvětlovány jednotlivé figury či monumenty betlému, o kterých se hovoří. Vše je řízeno počítačem. Po skončení snímku se už lidem otevře celý betlém. Jeho základem je Svatá rodina, další figury připomínají práce na venkově a tradiční řemesla.

Některé precizně vytvořené postavy se pohybují, řezník kuchá prasátko, kovář buší do kovadliny či oráč jezdí s koňmi po poli. K vidění jsou také zmíněné místopisné dřevořezby zobrazující Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, bojnický zámek nebo Jurkovičův dům z Luhačovic. Část betlému je věnována i dřevěnicím z Horní Lidče.

Autoři: ,