Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nehoda v Tanzanii, miliony zvířat a návrat z expedice domů

Cestování

  6:00
Série 32 reportáží z expedice All Africa 2013 se chýlí ke konci, vlastním autem jsme vyjeli ze Špindlerova Mlýna přes Turecko, Egypt, Súdán, Etiopii, Džibutsko, Keňu, Ugandu, Rwandu, Kongo, Burundi, Tanzanii a zpět do Keni. Povedlo se nám vstoupit na území Somálska a Eritrey, byli jsme jen pár kilometrů od hranic Jižního Súdánu, když zde bylo postříleno 20 lidí a ujeli jsme přes 25 tisíc kilometrů.

Každoroční migrace stád nejrůznějších druhů býložravců k nevysychajícím zdrojům pitné vody a šelem, které je následují, je jednou z nejpůsobivějších přírodních událostí na světě. foto: Alexandr Bílek

Dnešní 32. reportáž se týká závěru této expedice. Příští týden mám pro vás připravenou souhrnnou reportáž toho nejzajímavějšího, co se nám poštěstilo zažít, včetně videa z celé cesty.

Přípravy na další expedici

Minulý týden jsem reportáž pro čtenáře serveru Lidovky.cz nepřipravil, protože probíhají intenzivní přípravy na expedici ALL AFRICA 2014, která začíná již za měsíc. Museli jsme proto nečekaně odcestovat do Keni, kde máme naše auto schované, dopravit tam část zásob a zařídit některé důležité formality.

Čtenáři serveru Lidovky.cz budou mít od 20. března možnost na tomto místě sledovat naši expedici aktuálně, téměř online. Tentokrát máme nové speciální kamery, od kterých očekáváme pořízení řady zajímavých videí a také budeme testovat nové solární nabíječky, bez kterých si nedokážeme naše cesty vůbec představit.

Serengeti a Masai Mara

Přejezd z Burundi do Tanzanie je velmi jednoduchý, jen se nám nelíbí, že nás na hranicích tlačí k zakoupení klasického víza a nechtějí nám prodat vízum tranzitní, které je v tomto případě pro nás výhodnější. Rozdíl činí 20 USD na osobu.

Tanzanii máme v plánu procestovat velmi pečlivě v rámci expedice ALL AFRICA2014, a tak máme nyní v úmyslu navštívit jen jeden přírodní park a projet jím do Keni. Hned na hranicích si kupujeme 10 sladkých ananasů za cenu 5 Kč za kus, vyřizujeme formality týkající se našeho auta a projíždíme.

Zvířata jsou všude, říkáme si, jak se může do jednoho parku vejít několik...

Máme namířeno do národního parku Serengeti, který je známý především díky každoroční největší migraci zvířat na světě. Na 5 milionů kusů zvířat se přemisťuje z tanzanského parku Serengeti do národní rezervace Masai Mara v Keni. Máme informace, že je velmi pravděpodobné, že uvidíme opravdu mnoho zvířat. Jsme tu prý v nejlepším možném termínu. Je červen 2013.

Dopravní nehoda

Než se ale k bráně parku dostaneme, musíme překonat cestu, která je opravdu v extrémně hrozném stavu. Jsme zvyklí na ledasco, naše auto je ale ve stavu těsně před rozpadnutím, všechny pneumatiky jsou snad stokrát opravované, stále někde ucházejí.

Rezervu již máme jen jednu, a proto musíme jet opravdu opatrně, což trvá velmi dlouho. Bohužel jsme nepřímo zapleteni do dopravní nehody, která nás trochu vyvedla z míry. V úseku, kde silničáři dělali kousek nové silnice, byl provoz sveden na vedlejší prašnou cestu.

Desítky gazel, zeber, žiraf, oryxů, antilop, slonů, hyen, šakalů, pštrosů i lvů...

Když jsme si chtěli ověřit na mapě, zda jedeme správně, zastavili jsme na kraji a naše auto bylo nakloněné díky sklonu silnice na pravou stranu. Nikde nejelo žádné auto, a tak jsme se zahleděli do mapy a domlouvali se, kudy to vezmeme. Když najednou nelze přeslechnout zuřivé troubení a ve zpětném zrcátku vidíme, že se za námi řítí náklaďák naložený kamením.

Srážka se zdá nevyhnutelná, nedá se nijak reagovat, náklaďák jede hrozně rychle a od srážky nás dělí možná 3 vteřiny. Naštěstí se náklaďák úspěšně pokusí přejet na druhou stranu, čímž se nám podařilo uniknout od téměř jisté smrti. Nepovedlo se mu nám ale vyhnout zcela, přejel nám pneumatiku, kterou zničil, zlomil disk a rozbil nám zpětné zrcátko.

Asi po 50 metrech se čelně srazil s dalším náklaďákem, přičemž se převrátil na bok. Ihned se kolem nehody vytvořil dav místních lidí, kteří okamžitě vytahují řidiče z obou aut. Ani si nechceme domýšlet, v jakém stavu řidiči jsou. Je pravděpodobné, že důvodem nehody byla vysoká rychlost a zcela jistě selhání brzd.

Po nepříjemném šoku jsme se rozhodli, že musíme okamžitě vyměnit kolo, aby bylo auto pojízdné a pokud to bude možné, raději zmizet. Představa, že nás budou s touto nehodou policisté nějak spojovat, není příjemná a je nám jasné, co by se mohlo při troše smůly ještě stát.

Zvířata jsou svobodná, nádherná, klidná a pro každého tu je místa víc než dost

Jenomže jsme zjistili, že nám kolo nejde sundat, a tak se nám po několika neúspěšných pokusech šrouby povolit ke všemu zlomil uvolňovací klíč a přišla na řadu už jen sekyra. Dva šrouby jsem musel docela brutálně useknout.

Po dlouhých 40 minutách máme hotovo, z nápravy sice teče olej, ale jinak je auto pojízdné. Mezitím ale přijíždí policie, která nám v odjezdu ale naštěstí nebránila, naopak náš odjezd posvětila, čehož jsme rádi využili.

Tisíce zvířat kolem nás

Národní park Serengeti byl zapsán na prestižní seznam UNESCO v roce 1981. Rozsáhlé planiny parku zabírají 1,5 milionu hektarů savany. Každoroční migrace stád nejrůznějších druhů býložravců k nevysychajícím zdrojům pitné vody a šelem, které je následují, je jednou z nejpůsobivějších přírodních událostí na světě. V řeči Masajů mimochodem znamená "serengeti" nekonečná prérie.

Přijíždíme k bráně a hned několik kilometrů za ní narážíme na obrovská stáda několika set kusů buvolů a pakoňů. Desítky gazel, zeber, žiraf, oryxů, antilop, slonů, hyen, šakalů, pštrosů i lvů nám dělají společnost prakticky po celou dobu pobytu v parku.

Využíváme vstupné do parku na maximum, v parku jsme přesně 24 hodin a následně přejíždíme přes speciální přechod do keňské rezervace Masai Mara, kde trávíme další den. Zvířata jsou všude, říkáme si, jak se může do jednoho parku vejít několik milionů tak velkých zvířat.

Tady si člověk teprve uvědomí tu krásnou a důležitou svobodu, kterou těmto...

Když se ocitneme na vyvýšenině, z které senám naskytne pohled do nekonečných dálek, vše okamžitě pochopíme. Je to fantastický prostor, obrovský a velkolepý. Zvířata jsou svobodná, nádherná, klidná a pro každého tu je místa víc než dost. Tady si člověk teprve uvědomí tu krásnou a důležitou svobodu, kterou těmto tvorům park nabízí. Kéž by mohla všechna zvířata na světě žít tímto přirozeným způsobem.

Spíme mezi zvířaty

Protože spíme ve svém autě, proti doporučení správců parku si vždy místečko ke spaní najdeme a doufáme, že nás nějaké zvíře nenapadne. Po setmění se totiž v parku pohybovat nikdo nesmí a návštěvníci by měli být za branou svého kempu. Stalo se nám již, že se o naše auto drbal slon a mohl nás v klidu převrátit, nebo že si opičáci udělali z naší střechy hřiště, dravec nám sebral omeletu přímo z talíře nebo že škorpion vlezl do našich bot.

Tady si člověk teprve uvědomí tu krásnou a důležitou svobodu, kterou těmto...

Co bychom ale chtěli, je jednou se probudit a mít na kapotě odpočívající "kočičku". To se nám zatím bohužel nestalo. Pravda, byl by to už takový kýč, ale nechali bychom si to líbit. Pokud ale v parku spíme, hledáme místa, kde není vysoká tráva, musí to být místo přehledné, abychom eliminovali riziko, že nás nějaké zvíře třeba při sprchování překvapí, ale zároveň musí být skryté, aby nás strážce parku nemohl objevit. Jakýkoliv pohyb mimo auto nás provází oprávněná obava z napadení nebo nečekaného setkání s rafinovanou šelmičkou.

O napadení Veroniky velmi dobře maskovaným krokodýlem, kterého místní v Kongu ihned po ataku umlátili, a jehož lebku máme v našem hotelu Hromovka ve Špindlerově Mlýně, jsem psal v některé z minulých reportáží, a tak vím, o čem mluvím.

Tady si člověk teprve uvědomí tu krásnou a důležitou svobodu, kterou těmto...

Noční můrou je ale poškození pneumatiky v nejméně vhodném místě, kde je nemožné mít přehled o číhajících šelmách, což jsme již párkrát v minulosti zažili. V tom případě sedí Veronika na střeše a hlídá sebemenší pohyb v okolí, zatímco já měním kolo. Pravdou ale je, že výměna takového kola za těchto okolností se pak stává vysoce adrenalinovou záležitostí srovnatelnou s prvním seskokem s padákem.

Velmi drahé parky

Ceny za návštěvu parků jsou zpravidla vysoké, pohybují se od 50 USD až po 300 USD za 24 hodin. Není proto myslitelné se tu zdržovat příliš dlouho. Nám se naštěstí podařilo přijít na způsob, jakým si zajistit vstupy do parků o 90% levněji, a tak nás díky této vymoženosti cena netrápí a rádi zde zůstáváme neplánovaně další noc.

Desítky gazel, zeber, žiraf, oryxů, antilop, slonů, hyen, šakalů, pštrosů i lvů...

Tentokrát se zaměřujeme na nalezení vhodných míst, která budou nejlepší pro nerušené pozorování zvířat během příští expedice. V plánu máme využít možnosti zůstat v parku déle a pokusit se zachytit dostatečné množství zajímavých záběrů i videí. Zda se nám to povede, můžete sledovat na tomto místě i na našem webu alexandrbilek.cz.

Auto do úschovny a zpět domu

V Nairobi se nám podařilo získat kontakt na jednoho údajně spolehlivého člověka, u kterého se dá naše vozidlo uschovat. Cena není vysoká, činí 60 EUR/ měsíc pod širým nebem nebo o 10 EUR více za místo pod přístřeškem.

Vyřídit formality trvá asi 20 minut, následuje balení, úklid auta, domlouváme se na nějakých lehčích opravách našeho auta a ty závažnější budeme řešit až přes e-mail, protože je nutné zjistit ceny a o cenách více licitovat. Nakonec přichází pro cestovatele to nejhorší, odjezd na letiště a zpět domů.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...