Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší české pláže. Kam se vydat v horkých dnech?

Cestování

  7:00
Pro ty, co dávají přednost sladké vodě před slanou, přinášíme přehled nejlepších městských i jezerních pláží v České republice. Kromě toho, že většinu z nich máme skoro pod nosem, nabízejí také dobré zázemí, slušné kulturní vyžití a třeba i možnost koupat se bez plavek.

Koupání v Praze ve Vltavě je prý jen pro opravdové „fajnšmekry“, co si s trochou špíny dokážou poradit. Jiní zase tvrdí opak a koupání považují za bezpečné. Pro méně otrlé je asi lepší zajet trochu dál za město. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PLÁŽE V ČESKÝCH MĚSTECH:

PRAŽSKÉ ŽLUTÉ LÁZNĚ

Jaké je zde koupání: Slavné Žluté lázně v pražském Podolí oslaví letos 101. narozeniny. Svoji největší slávu zažívalo podolské koupaliště ve třicátých až šedesátých letech minulého století. Postupně však jeho obliba upadala a pozdější snaha o pozvednutí celkové úrovně objektu vzala za své při ničivé srpnové povodni v roce 2002. Od roku 2005 tu současný provozovatel zahájil rozsáhlou rekonstrukci. Celý areál se díky tomu proměnil v multifunkční sportovně-relaxační centrum. V současné době se na ploše 3,5 hektaru rozprostírá písečná i travnatá pláž; na písečnou se vejde 400 lidí, na travnatou až 5000 lidí.

Co nabízí za služby: Kromě toho Žluté lázně nabízejí hřiště na plážový volejbal, nohejbal, plážový fotbálek v kleci, velké šachy, pétanque, stolní tenis, půjčení kolečkových bruslí a další sportovní vyžití. Novinkou bude možnost půjčit si dvoukolové vozítko Segway a posilovací cvičení boot camp. Každý týden se tu také budou konat lekce zumby pod širým nebem. Pro milovníky latinskoamerických rytmů jsou připraveny pravidelné kurzy salsy a latina s odborným lektorem. Ke stravování slouží několik restaurací; v pivnici Tančírna budou jednou měsíčně bavit hosty interpreti pořadu "Na stojáka" a v plážovém Beach baru zazní relaxační klubová hudba.

Jednorázové vstupné do areálu stojí 80 Kč, permanentka na celou sezonu je za 500 Kč. Dopolední hodina volejbalu pak stojí 100 Kč, od 17 do 21 hodin, tedy v nejfrekventovanějším čase, stojí 200 Kč místo loňských 490 Kč. Hřiště na nohejbal stojí ve večerních hodinách také 200 Kč. Již popáté je pro rodiče s dětmi připraven příměstský tábor Sluníčka se školkou. Od 1. července do 31. srpna je připraven každodenní program zahrnující vzdělávací, výtvarné i kulturní programy. Tábor je vhodný i pro děti se zdravotním omezením. Bude otevřen v devíti turnusech a za jeden den zaplatí rodiče 500 Kč.

V letní sezoně nabídnou Žluté lázně desítky malých koncertů, večery s DJ's a také tři velké koncerty pod širým nebem. Pivnice Tančírna poskytne prostor pro vystoupení méně známých nebo začínajících kapel, příznivce popu potěší např. Američan Ian Kelosky, milovníci blues rocku se mohou přijít podívat na Kanaďana Jamieho Marshalla. Z velkých koncertů je zatím potvrzené na konec léta vystoupení skupiny Čechomor.


V Praze se lidé rádi slunili již v dobách, kdy největší vodní díla – Orlík nebo Vranov – teprve čekala na svou realizaci. V pražském Podolí byly slavnostně otevřeny Žluté lázně 16. června 1910 a velmi rychle se staly vyhledávaným odpočinkovým místem. Lidé považovali návštěvu areálu za společenskou událost. Chodila sem pražská smetánka, včetně známých umělců a sportovců, legendární Pepi Bican tu pomáhal s rozvojem nohejbalu.

„Pražané na rekreaci. Poslední vedra vylákala statisíce Pražanů do přírody nebo k Vltavě,“ hlásil popisek snímku Žlutých lázní z roku 1949.

MĚSTSKÁ PLÁŽ ČERNOŠICE

Jaké je zde koupání: Černošická pláž je písečná a nachází se na břehu Berounky pod mokropeským jezem. Kromě koupání jsou zde také dřevěná plata na opalování.

Co nabízí za služby: K dispozici je plážový bar, otvírací dobu má od 11.00 do 24.00, v sobotu o hodinu déle. Sportovci mají k dispozici nově vybudované hřiště na plážový volejbal, také místo na pétanque či badminton.

Místní plavčíci byli v neustálé pohotovosti a naučili plavat spoustu návštěvníků. Ještě v 60. letech byla návštěvnost celkem slušná, byť nedosahovala úrovně první republiky. Opalovat se sem chodila třeba i herečka Olga Schoberová. V 70. letech začal areál chátrat a svého velkého znovuzrození se dočkal až po změně režimu.

Žluté lázně

BRNĚNSKÁ PLÁŽ

Jaké je zde koupání: Brněnská pláž má jen jedinou, avšak pro někoho možná zásadní vadu na kráse – je totiž bez vody!

Kuriozitou mezi plážemi v České republice je městská pláž v Brně. Ta se bude od poloviny června do konce srpna nacházet již podruhé na náměstí Svobody přímo v centru města.

Co nabízí za služby: V loňském roce byl o relaxování na písečné pláži velký zájem, letos chystá město novinku – každý pátek a sobotu od šesti do deseti večer bude návštěvníkům hrát živá hudba. Chystá se i hřiště pro plážový volejbal a dětský koutek. K dispozici budou lehátka a slunečníky a plážový bar pro osvěžení.

Ještě starší historii než Žluté lázně má Občanská plovárna. Byla jen o něco málo mladší než sousední nejstarší plovárna v tehdejším Rakousku-Uhersku, tzv. vojenská, otevřená roku 1809. Nápad setníka a velkého milovníka koupání Arnošta z Pfuolu inspiroval i vznik nedaleké plovárny pro nevojenské příznivce vody – odtud název Občanská. Ta vznikla v roce 1840 a ze stejného roku pochází i budova bývalé plavecké školy. Původnímu účelu sloužila do 80. let minulého století. V současné době je v opravené klasicistní stavbě restaurace a také kasino, které je trnem v oku nejednoho Pražana.

Nejkrásnější výlety

Pravčická bránaCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Česku, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE


ČESKÁ JEZERA A PŘEHRADY:

SLAPY MARINE

Jaké je zde koupání: Vodní nádrž Slapy je hojně navštěvovaná zejména díky své nevelké vzdálenosti od Prahy. Po své délce nabízí hned několik pláží, na kterých se můžete rekreovat. Slapy Marine je víceúčelový obří plovoucí ponton, který se nachází na levém břehu Vltavy v prostorách autokempu Skalice, vzdáleného cca 30 kilometrů od Prahy.

Slapy nabízí několik pláží, plovoucí ponton i šlapadla

Co nabízí za služby: Kromě klasické plovárny máte k dispozici bar, půjčovnu motorových člunů, kanoí a šlapadel, a zláká-li Vás rybaření, koupíte si povolenku přímo na místě. Po vodní hladině se můžete prohánět i na bláznivém stroji aquaskipper, k jehož ovládání budete potřebovat větší dávku šikovnosti a zaplatíte za něj 150 Kč na hodinu. Od letošního roku má Slapy Marine založený profil na Facebooku a každý, kdo se stane jeho fanouškem, získá slevu 20 % na půjčení lodiček a šlapadel. Výhodou místního baru je otevírací doba v letní sezoně prodloužená až do pozdních nočních hodin. Každou sezonu se zde pořádají stylově zaměřené party a karnevalové show.

Bez plavek, prosím!
V dnešní době ovšem plavci nenosí pruhované koupací obleky s nohavičkou jako před sto lety. Stále rostoucí počet návštěvníků pláží má v oblibě spíše koupání a opalování bez plavek. Fenomén nudismu do naší republiky pronikl ještě před listopadovou revolucí: již v roce 1991 bylo na území České republiky evidováno 47 oficiálních nudistických pláží. Od té doby jich neubývá – naopak, počet takto zaměřených lokalit se zvýšil na 104 a prázdnotou rozhodně nezejí.

A když nádrže zezelenají, pořád se dá jít na ryby

NOVÁ ŽIVOHOŠŤ

Jaké je zde koupání: Na pravém břehu Vltavy a o něco dále od Prahy (cca 38 kilometrů) je Nová Živohošť. V prostorách Junior Campu máte vstup k vodě zdarma, zdejší pláž je travnatá a kromě koupání se můžete svézt na krátkém toboganu, jedna jízda stojí symbolických 5 Kč.

Co nabízí za služby: Ze sportovních aktivit se nabízí tenis, minigolf, windsurfing a půjčení loďky nebo kanoe. Kulturní akce bývají zaměřené hlavně na dětské návštěvníky: každý pátek a sobotu jsou na programu dětské diskotéky ve zdejší restauraci a letošní novinkou pro děti je možnost jezdit na ponících.

Nedaleko odtud se nachází areál s honosným názvem Resort Beach Nová Živohošť, poskytující ubytování v moderních tří- až pětilůžkových bungalovech v cenách od 300 Kč na osobu za noc. Přístup na malou pláž není vyhrazen pouze pro ubytované, dostane se sem každý a zdarma.

Přímo v areálu je restaurace, zahrajete si plážový volejbal za 100 Kč na hodinu a nejmenší návštěvníci se vydovádí na dětském hřišti.

Přibývají také městské pláže; i když jsou někdy bez vody, možnost opalovat se na písku kousek od pracoviště využívá velké množství obyvatel metropolí. Také Praha se nechala inspirovat Paříží a po jejím vzoru zřídila v roce 2005 písečnou Smíchovskou pláž, která je letos ale bohužel zavřená. Originální městskou pláž má i Brno a zřízení pláže se do budoucna plánuje v Ostravě.

MÁCHOVO JEZERO

Jaké je zde koupání: Osmý největší rybník v České republice je obklopen písečnými plážemi spolu s řadou kempů. Tou největší a nejnavštěvovanější je hlavní pláž v Doksech, jejíž součástí je i pláž Klůček.

Co nabízí za služby: V blízkosti pláže je Autokemp Klůček, poskytující ubytování v chatičkách i ve stanech. Vstupné do plážového areálu je pro dospělé za 50 Kč, pro děti do 15 let a důchodce za 20 Kč.

V případě nepříznivých podmínek pro koupání je poskytována sleva, stejně tak ubytovaní hosté Autokempu Klůček mají slevu. K dispozici jsou převlékárny, sprchy, toalety a také úschovna.

Krása Máchova jezera lépe vynikne při jeho důkladnějším prozkoumání, proto si můžete zapůjčit šlapadla různých velikostí nebo loďku a vydat se na poznávací trasu po vodní hladině. Nejlevnější šlapadlo pro dva lidi vyjde na 80 Kč za hodinu. Silnou tradici má na Máchově jezeře lodní přeprava. V současné době je na výběr svezení ve čtyřech lodích, které v letní sezoně podnikají okružní plavby po jezeře.

Pláž Klůček je každoročně dějištěm velkého beach open air festivalu Mácháč. Letošní, již jedenáctý ročník proběhne ve dnech 19. a 20. srpna. Pro svoji oblibu si festival získal přezdívku Česká Ibiza. Milovníky taneční scény letos čeká například housový projekt Swedish House Mafia, dalšími hvězdami budou australský DJ a producent Dirty South a holandský DJ Richard Durand.

Nejkrásnější městskou pláží na světě je legendární Ipanema v Riu de Janeiru v Brazílii, z Evropy dopadla nejlépe Barceloneta ve španělské Barceloně, která se umístila na pátém místě. Do první desítky se ještě vešly pláže v Lisabonu a v anglickém Brightonu.

VRANOVSKÁ PŘEHRADA

Jaké je zde koupání: Moravský Jadran – tak se přezdívá Vranovské přehradě, která leží na jižní Moravě v blízkosti rakouských hranic. Přehradní nádrž lemují skalnaté útesy a lesní porosty a vytvářejí oku lahodící scenerie.

Co nabízí za služby: Přímo na břehu nádrže se nachází camp s písečnou pláží, toboganem, půjčovnou lodí, sportovních potřeb a horských kol. Místní specialitou je promítání filmových novinek v letním kině. Je zde i restaurace s barem a velká společenská místnost.

Vranovské přehradě se přezdívá moravský Jadran

Vstup na pláž je zpoplatněn částkou 30 Kč pro dospělého, děti do 15 let platí 10 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma. Hosté, kteří jsou ubytovaní v kempu, mohou využívat pláž zdarma.

V červenci se tu bude konat několik nohejbalových a volejbalových turnajů a 29. 7. až 30. 7. se tu bude volit Miss Pláž 2011.

Každoročně zde v létě také vystupuje loutkové divadlo Kašpárkův svět manželů Antošových z Opavy. V okolí jsou rovněž velmi dobré podmínky pro cykloturistiku. Vyrazit můžete ale i pěšky, a to třeba na místní romantickou zříceninu hradu Cornštejn.

Kam si tedy zajet, aby to nebylo příliš daleko a kromě koupání dostal výletník i slušný servis nebo možnost se sportovně vyžít? Podívejte se na přehled nejlepších městských pláží, i těch u jezer či přehrad.

JEZERO LHOTA

Jaké je zde koupání: Vůně borovic, čisté písečné pláže a také průzračná voda – to vše čeká u jezera Lhota v blízkosti obce Dřísy nedaleko Brandýsa nad Labem.

Zdejší přírodní koupaliště má velikost 25 hektarů a vzniklo na místě rozlehlé pískovny. Největší zajímavostí areálu je obrovská nudistická pláž, která zaujímá více než čtvrtinu jeho celkové plochy. Byla založena roku 1985 a pyšní se titulem nejstarší oficiální nudistické pláže v Čechách.

Lhota, ráj pro všechny, kteří raději bez plavek

Co nabízí za služby: Parkoviště přilehlé k jezeru je velkokapacitní, za jednorázové parkování osobního automobilu zaplatíte 60 Kč, po 17. hodině je cena snížena na 30 Kč.

Pro častější návštěvy autem se vyplatí zakoupit permanentku na 10 vjezdů za 500 Kč. Ceny vstupného zůstávají v letošní sezoně stejné jako v minulém roce.

Vstup do areálu stojí pro dospělé 50 Kč, po 17. hodině 30 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma a děti do 15 let, studenti a tělesně postižení mají vstup za 30 Kč, po 17. hodině za 20 Kč.

Z poskytovaných služeb je k dispozici například půjčovna lodiček nebo plážový volejbal, který je dokonce zdarma, jen je nutné si hřiště včas zarezervovat. Samozřejmostí je nabídka stánkového občerstvení a hygienické zázemí (sprchy, převlékárny a toalety).

Autoři:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...