Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nejsložitější a nejzajímavější okamžiky expedice po Africe

Cestování

  7:00
A jsme na konci. Během expedice ALL AFRICA 2014 jsme procestovali 11 zemí Afriky, na cestě jsme byli necelé tři měsíce, máme za sebou 17 000 km, podařilo se nám navštívit 17 míst zapsaných na seznamu UNESCO a naše auto spotřebovalo 3 800 litrů nafty.

Naše příští expedice proběhne na jaře a měla by trvat 3-4 měsíce. V plánu máme JAR, Botswanu, Namibii, Angolu, Kongo, Gabon, Rovníkovou Guineu a Kamerun. foto: Alexandr Bílek

Náš Land Rover byl od minulé expedice ALL AFRICA 2013 uschovaný v pronajaté garáži v keňském městě Nairobi. Překročili jsme nejkomplikovanější hranice mezi severní Keňou a nejnovějším státem světa Jižním Súdánem. Ten jsme procestovali od východu na západ země, projeli jsme do D.R.Congo, kde jsme zažili nejkrušnější chvíle nejen této expedice, ale v rámci našeho cestování vůbec. Pokračovali jsme do Burundi, Tanzanie, Mozambiku, Malawi, Zambie, Zimbabwe, Svazijska a naše auto jsme nechali v další pronajaté garáži v Jihoafrické republice v Johannesburgu.

Nejsložitější okamžiky

Ano, poslední dobou jsme řešili technické potíže skoro každý den, bylo to únavné a nekonečné, přesto jsme rádi, že tyto zkušenosti máme. Když jsme pravděpodobnou trasu této expedice plánovali, neměli jsme v plánu Jižní Súdán procestovat touto neuvěřitelnou, hrůzostrašnými historkami a krví promočenou cestou, chtěli jsme využít jedinou bezpečnou cestu z Ugandy.

Ke změně plánu došlo zcela spontánně den před odjezdem z Nairobi, kdy jsme se rozhodli, že navštívíme nedaleko těchto hranic největší africké utečenecké tábory a největší humanitární sklady OSN. Protože jsme ale během cesty měli čím dál tím více informací od místních obyvatel, že je v Jižním Súdánu několik měsíců klid, že poslední masakr, při kterém bylo zabito 600 lidí, proběhl před 3 měsíci, rozhodli jsme se ke změně plánu. Nešlo tedy o žádné hrdinství, neměli jsme zájem riskovat, jen jsme byli na tomto místě ve správném okamžiku a tak jsme ho využili.

Přestože nám během cesty nehrozilo žádné nebezpečí, byla to do značné míry pro nás psychicky nejnáročnější část cesty, neboť každý muž, který z lesa vylezl, měl zbraň přes rameno. Jejich pohledy byly dost nedůvěřivé až zlé. Nevěřili evidentně nikomu a měli k tomu asi důvod. V několika vesnicích byli vyzbrojeni vojáci a přikryté tanky. Byli jsme proto rádi, když jsme tuto oblast přejeli. To nejnáročnější, co se týče projetí, nás čekalo za hranicemi Jižního Súdánu, prales v severním Kongu je totiž auty nepolíbený.

Podařilo se nám procestovat nejsložitější úsek, který byl dlouhý 350 km, kde neexistuje žádná cesta, pouze úzké cestičky pro pěší nebo kola. V této části země jsme objevili asi 10 rodin pygmejů a další stovky překvapených vesničanů. Pygmejové se nám věšeli na jedoucí auto a užívali si nečekanou atrakci. V den mých narozenin jsme se dokonce převrátili a s pomocí navijáku se snad 100x vytahovali z hlubokého bahna. O této neuvěřitelné části našeho dobrodružství jsem psal zde.

Nejzajímavější okamžiky

Hned v Keni jsme se rozhodli navštívit podporované děti našich známých a také našeho kluka Denzela, kterého již podporujeme mnoho let. Koupili jsme mu kolo a strávili s ním podstatnou část dne. V hlavním městě Jižního Súdánu Jubě jsme si užili zvláštní atmosféru města, které je prý 4. nejdražším městem světa. Operuje tu obrovské množství humanitárních organizací a to je asi důvod, proč veškeré ceny jsou tak vysoko. Litr vody v obchodě koupíte za neuvěřitelných 6 USD.

Podnikání zde je prý velmi ziskové a návratnost investice se nepočítá na roky ale na měsíce. Průměrný plat zaměstnanců OSN je prý 8.000 USD, pytel obilí organizace prý nakupuje za 500 USD. Setkání s pygmeji rozhodně patřilo mezi nečekané a nejsilnější okamžiky, které můžete vidět i na přiloženém videu. Naše auto se převrátilo 2.000 km od civilizace, což bylo opravdu nepříjemné. Nestává se nám to každý den. Hladoví vojáci a policisté v Kongu od nás dostávali na každém kontrolním bodě jídlo a to byl přesně okamžik, kdy jsem se rozhodl náklady za stravu vyfakturovat přímo prezidentu D.R.Congo Josephu Kabilovi.

Nádherné pláže, průzračná voda, miliony akvarijních rybek, čajové plantáže,...

Při opravě našeho auta v Burundi, v hlavním městě Bujumbura, v autorizovaném servisu Land Rover, nás neskutečně překvapil přístup místního bělocha původem z Belgie, který nechtěl za opravu vůbec nic. Obdivoval nás, naše cíle, naše auto. Ostrůvek civilizace v tomto městě jsme využili k nabrání sil v prvotřídní restauraci Le Cafe Gourmand, kde nám byl dopřán perfektní servis a klid. Pravěké malby staré 4.000-30.000 let v Tanzanii, Malawi, Zambii a Zimbabwe patřily právem k nejkrásnějším objevům naší cesty. Lidé před tisíci lety kreslili na skalní převisy a jejich malby zde jsou stále vidět. To je přeci neskutečné. Většinou se zde tato místa musí pořádně hledat, prodírat se hustými porosty, šplhat po skalách, jsou nehlídaná, což je v dnešní době neuvěřitelné. Samotný zážitek to velmi umocňuje.

Nádherné opice guerézy červené, kterých je na světě již jen málo, jsme mohli...

Nádherné opice guerézy červené, kterých je na světě již jen málo, jsme mohli vidět na ostrově Zanzibar. Jejich nádherné oči a plachost jsou neuvěřitelná. Malawské sladkovodní jezero, které svádí ke koupání, je nebezpečné kvůli vysoké možnosti nakažení nemocí bilharzióza, ale přesto je místem, kam se budeme chtít zase vrátit. Nádherné pláže, průzračná voda, miliony akvarijních rybek, čajové plantáže, perfektní lidé, to je Malawi. Jsme nadšení z krásné Zambie, země bez policie a nádherné přírody, z nejznámějších zimbabwsko-zambijských vodopádů v Africe, ze Zimbabwe, která je zemí plnou úplatné policie, ale rozhodně plné památek a nádherné přírody, z mozambického ostrova Ilha de Mozambique, z nepříjemného přepadení v Johannesburgu, které jsme díky naší opatrnosti ustáli, nebo pokusu o setkání se svazijským králem Mswatim III. Naše expedice nás obohatila, nádherné zážitky, problémy, radosti, poznání, zkušenosti, neskutečně milí lidé, chudí – přesto svým způsobem bohatí. Každá minuta stála za to. Všech 54 reportáží z posledních dvou expedic si můžete přečíst ZDE.

Co máme za sebou i před sebou

V současné době máme procestováno 92 zemí světa, z toho 31 zemí v Africe. Jen na černém kontinentu jsme procestovali autem 96.000 km. Naše příští expedice proběhne na jaře a měla by trvat 3-4 měsíce. V plánu máme JAR, Botswanu, Namibii, Angolu, Kongo, Gabon, Rovníkovou Guineu a Kamerun. V případě, že bude možné procestovat SAR a Čad, půjdeme do toho, vízum jsme již do těchto zemí měli, bohužel situace v zemi byla velmi nebezpečná, a tak jsme to nakonec neriskovali. Veškeré informace o našich cestách najdete na www.alexandrbilek.cz.

Lidé před tisíci lety kreslili na skalní převisy a jejich malby zde jsou stále...

V případě, že vás cestování baví, můžete se bezplatně zapojit do projektu na www.unescoclub.cz, kde je v současné době registrováno 900 cestovatelů. Můžete tak celoživotně soupeřit s ostatními nebo jen sám se sebou, navštěvovat země i místa zapsaná na seznamu UNESCO a mít o svých zdolaných cílech zajímavou evidenci. Zaregistrujte se zde, členství je zdarma. V Horském hotelu Hromovka si můžete přijít prohlédnout zajímavé předměty z 92 zemí světa, poslechnout hudbu z mnoha zemí nebo si jen prohlédnout fotky z našich cest, můžete se u nás kdykoliv zastavit. Více na www.hromovka.cz .

Příští reportáž bude o nádherných památkách Iránu ale také o zážitku, kdy jsem byl zatčený během demonstrací.

Autor: