Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Největší problém Thajska je obchod s lidmi a otrokářství, říká Čech

Češi v cizině

  6:25
Roman Weber žil v Anglii, Skotsku a Irsku s přestávkami více než sedm let, nyní zakotvil v Thajsku, kde vede potápěčské kurzy. V Thajsku se mu líbí, ale pojmenovává zdejší problémy. „Korupce je zde asi stejná jako u nás, takže masivní. Zvláště mezi politiky a policií. Co vidím jako opravdový problém Thajska je obchod s lidmi a otrokářství. Pro turistu věc, na kterou nikdo nikde neupozorňuje, nikdo o tom nemluví, takže se o tom vlastně ani moc neví. Jako turista to nemáte možnost zaznamenat,“ říká.

Roman Weber foto: Archiv Romana Webera

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Hned po příletu se mi stala taková věc na letišti v Bangkoku. Jelikož jsem původně plánoval být v Thajsku alespoň 8-10 měsíců, a měl na prvních šest zajištěný dům, poslal jsem pomocí Emirates Cargo 50 kg box se spoustou osobních věcí, v boxu byly i věci mé tehdejší přítelkyně. Cokoliv importovaného do Thajska podléhá povinnosti proclení, za které je zodpovědný příjemce, což jsem byl já. Bez jakékoli znalosti thajštiny jsem se do toho pustil. Přímo na Cargo terminálu v Bangkoku. Po sedmi hodinách neustálých dohadů, přesunů po letišti pro různá chybějící razítka a dokumenty, několika žádostí o úplatek a několika litrů potu, jsem to dokázal. Musím říct, že po této zkušenosti už nikomu nic do Thajska importovat nedoporučuji. Další věc, která mě šokovala, i když o něco méně, bylo horko a vlhkost vzduchu. Jelikož bydlím na ostrově a mám dům postavený nad vodou v zálivu, je to o něco lepší. Neustálá bríza z moře dům ochlazuje, takže je v něm příjemně. V létě je ale přes poledne opravdu horko. Mám štěstí, že většinu dní jsem venku na moři, takže si toho horka moc neužiju. Pokud jsem ale doma, je to horko opravdu příšerné. A to už zde žiju přes čtyři roky.

Kdo je Roman Weber?

Roman Weber se narodil jsem se v Plzni, kde žil do 25 let. Poté se vydal do Skotska, Anglie a Irska, kde žil s menšími přestávkami více než 7 let. Střídavě vyučuje široké potápění, má spektrum různých potápěčských kurzů a také profesionálně fotí pod vodou. Pořádá zde také tzv. Dive and Sail Safari po Andamanském moři na nádherné plachetnici.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nemohu říct, že bych v Thajsku s ničím narazil. Thajci jsou velmi tolerantní a přátelští lidé (většina z nich). S čím jsem v začátcích, a po pravdě občas ještě teď, bojoval, je thajské pojetí času. Pro nás Evropany, kteří se neustále za něčím honíme a neustále spěcháme, je thajský rytmus opravdu šok. Nikdo někam nespěchá, na vše je čas a nejdůležitější je úsměv. Což je ve finále pravda. Člověk zjistí, že to opravdu za nic nestojí se neustále někam hnát a stresovat se kvůli pěti minutám. Co mi ale vadí neustále, je třeba situace, kdy mám schůzku s klienty, řekněme v půl desáté. Potřebuji jít na poštu, která otevírá v devět hodin, zaplatit například složenky (proto mám schůzku až na půl desátou). Na poštu se dostávám v 8:50 tak, abych si v devět vyřídil, co potřebuji. A na schůzku tak přišel včas. Do 9:10 -9:15 se nic moc neděje, místní se scházejí před poštou, navzájem se zdraví a diskutují ve skvělé náladě. V 9:15-9:20 se dveře pošty otevírají, postmaster se se všemi pozdraví, zapne počítač a udělá velkou konvici čaje. Nabídne všem. Což je velice milé a člověka to potěší, ale v situaci, kdy potřebujete být někde na čas, je to o nervy. Poté se chvilku debatuje u čaje a po asi 10-15 minutách se teprve začíná něco dít A pošta začíná normálně fungovat. Ale už jsem si zvykl. Když vím, že někde musím opravdu být na čas, zajedu k postmasterovi den předem domů, vysvětlím, co potřebuji, nechám u něj peníze a on vše vyřídí. Odpoledne nebo večer, když se vrátím, máme společně šálek čaje doma, ale bez toho abych se nervoval.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka se vracím na asi na 4 - 5 měsíců každý rok přes léto, kdy je na Lantě období dešťů. Vždy se domů moc těším, zároveň mi ale Ko Lanta a práce neskutečně chybí. Do Česka se ale vrátit až budu starší chci. Ideálně tak, abych mohl být cca 6-7 měsíců doma a přes zimu v Thajsku.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
České jídlo mi v Thajsku chybí moc. Když jsem v Česku, rozhodně mě nikdo neuvidí jíst rýže nebo nudle. O takovém králíku na česneku se špenátem a bramborovým knedlíkem, guláši, svíčkové a hlavně plzeňském pivu se mi občas i zdá. Mým thajským kamarádům a spolupracovníkům jsem párkrát české jídlo uvařil, moc jim chutnalo. Knedlíky, bramboráky, guláš a kachna. Vše mělo úspěch. Zvlášť pečená kachna s červeným zelím a bramborovým knedlíkem, tu jsem nesl na loď několikrát, a vždy to všem moc chutnalo. Samozřejmě si to Thajci pokaždé okořenili dávkou chilli tak, že by to pro nás bylo nepoživatelné.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Většina Thajců, kterým odpovím na otázku, odkud jsem, pokýve hlavou a řekne: „Nice, nice.“ Tím vlastně říkají, že nemají absolutně představu o tom, kde by mohla Česká republika být. Někteří starší trochu pojem mají, zvláště díky fotbalistům jako je Nedvěd, Poborský a Čech. K mému překvapení pár starších lidí pochválilo knihy Václava Havla. Byli to ale shodou okolností pokaždé lidé, kteří žijí v Bangkoku, kde je celkové povědomí o světovém dění na daleko vyšší úrovni než na ostrově, kde žiji.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politickou situaci v Thajsku sleduji jen okrajově. Stejně tak jako v Čechách. Vždy po několika měsících si pustím české zprávy, a vždy mi to akorát zkazí náladu. Je neuvěřitelné, jak jsme jako Češi, kdysi světový lídři ve vědě, strojírenství a průmyslu, mohli naši zemi nechat dojít do stavu, ve kterém je. A reprezentovat politiky, kteří tam teď jsou. Je to ostuda. Lži a výmluvy politiků, korupce, uplácení, zlodějina a šlendrián. Je to velmi smutné a znechucující. To je ale jen můj osobní názor. Thajská vláda je na tom podobně, korupce je zde asi stejná jako u nás, takže masivní. Zvláště mezi politiky a policií. Co vidím jako opravdový problém Thajska je tzv. „Human Trafficking and Slavery“. Obchod s lidmi a otrokářství. Pro turistu věc, na kterou nikdo nikde neupozorňuje, nikdo o tom nemluví, takže se o tom vlastně ani moc neví. Jako turista to nemáte možnost zaznamenat. Je to ale největší problém Thajska v současné době. Problém číslo dvě v Thajsku je tzv. Overfishing. Například Andamanském moře, které je pořád velmi bohaté na podmořský život, má už jen 16 procent ryb a živočichů oproti roku 1980. Odumírání korálů, oteplování moří a mnoho dalších problémů, je něco, co mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Lidé vědomě zabíjejí sami sebe tím, jak jsou neohleduplní k přírodě a jejím zdrojům. Příroda tady bude napořád, nepotřebuje lidi. Lidé potřebují přírodu.

češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...