Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Německý bramborák posypaný cukrem byl šok, říká Češka

Češi v cizině

  6:18
Dana Tenzler bydlí v Bavorsku, kam se přestěhovala po svatbě v roce 1992. V Německu bydlela hned na několika místech. "Stěhovala jsem se poměrně krátce po sjednocení Německa - tehdy byla silně zřetelná snaha občanů bývalého východního Německa vyrovnat se s náporem zboží, které se najednou objevilo na pultech jejich obchodů. Vzpomínám si, že každý se mimo jiné snažil koupit "západní" auto, pokud možno nové," říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Dana Tenzler

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Po přestěhování určitě nejvíce padne do oka celková upravenost okolí, nejen ve městech, ale při projížďkách po venkově. Dodnes vnímám po přejezdu hranic německý flair - trochu chladný, pečlivý, jako byl jakousi silně zakořeněnou tradicí. Stěhovala jsem se v roce 1992 do oblasti bývalé NDR, poměrně krátce po sjednocení Německa - tehdy byla silně zřetelná snaha občanů bývalého východního Německa vyrovnat se s náporem zboží, které se najednou objevilo na pultech jejich obchodů. Vzpomínám si, že každý se mimo jiné snažil koupit "západní" auto, pokud možno nové. Tuto tehdejší intenzivní posedlost novými auty (silně neekonomickou, protože během prvního roku ztratí polovinu své kupní ceny) jsem nikdy nepozorovala v Čechách ani v zemích bývalé BRD.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Němci žijí svými vlastními tradicemi, stejně jako Češi. Zřetelně to vidíte v jejich kuchyni. Například severoněmecký bramborový salát se skládá převážně z brambor, cibule a octa, zatímco jižní část země připravuje salát podobný našemu. Tak jako je pro našince nepoživatelná brambora politá octem, nechutná severním Němcům salát podle našeho receptu. Opravdovým šokem (i když ne nečekaným) pro mne byl zvyk, posypávat bramboráky cukrem nebo zalívat jablečným protlakem. Podobnou nechuť zase projevilo moje okolí, když jsem na bramborák pro změnu nasypala sůl anebo do něho přidala šunku a česnek podle tradičního českého receptu.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Nepočítám s návratem do Čech. Na světě je tolik krásných míst, kde jsem zatím ještě nežila - jsem asi prototypem světoběžníka, kterého tahnou dálky.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Překvapivě hodně českých jídel znají například v německém Bavorsku. Většinou je česká kuchyně vnímána jako chutná, zvláště různé omáčky, které mají vždycky dobrý ohlas. V Německu mi nejvíce chybí polohrubá a hrubá mouka. Němci znají jen jeden druh, který je jemně vymletý. Špatně se z ní vaří typická česká jídla jako knedlíky nebo různé dobroty, bábovky a dezerty.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti mám, ale česky je neučím. Nikdy jsem nezvládla, mluvit na děti dvěma jazyky zároveň, v tomto se asi prosadila moje lenivost.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Překvapivě mnoho lidí, zvláště v západně ležících spolkových zemích, vůbec neví, kde  Česko leží. Většina z nich ho umístí na Kavkaz a zaměňuje ho s Čečenskem, nebo na Balkán, kde umístí Čechy na území bývalé Jugoslavie. Čím blíže k hranicím s Českou Republikou, tím více lidí zná Prahu a české pivo. V Bavorsku už jsem téměř nepotkala někoho, kdo by Česko neznal. Východní Němci, hlavně starší ročníky často obdivují naši přírodu, kterou poznali ještě jako občané NDR, a především naši kuchyni.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politická kultura Německa se liší od české tím, že je slepovaná z mnoha částí. Bývalé "původní" země a země "připojené" mají rozdílné chování i myšlení. I když se jejich hrany v průběhu posledních dvou desítek let poněkud smyly, pořád ještě jsou vidět specifika různých spolkových zemí při volbě jednotlivých politických směrů. Hodně odlišná je politická kultura Bavorska, která je svým způsobem stát ve státě. Ve volbách střídavě vyhrávají dvě základní politické strany, spíše pravicová CDU-CSU a spíše levicová SPD. Klasickými koaličním partnerem CDU-CSU je strana FDP, která je liberální. SPD tíhne koaličně spíš ke straně zelených, která v Německu donedávna hrála celkem velkou roli a podílela se například na reorganizaci energetického průmyslu (uzavření jaderných elektráren).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!