Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Oslo? To jsou běžkaři v metru s hrnkem kafe v ruce, říká Češka

Češi v cizině

  7:15
Daniela Dušková se do Osla přestěhovala společně s rodinou. Společně totiž chtěli poznat novou zemi a kulturu. „Naprosto mě uchvátilo místní metro, neboli T-bane, které je pod zemí jenom v centru města a z něj pak nad zemí neuspěchaně šplhá na přilehlé kopce. Někde je z něj úžasný výhled na fjord a nejedna konečná zastávka je prostě uprostřed lesa. V zimě tu v MHD pak potkáte spousty běžkařů, říká.

Daniela Dušková s rodinou foto: Archiv Daniely Duškové

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Už je to několik let, ale živě si vzpomínám, že mě zaujalo několik věcí. Oslo je velmi multikulturní, takže první dny jsem centrem města chodila jako u vytržení a radovala se, že vlastně už nemusím nikam jinam cestovat - celý svět je v Oslu! Narazíte tu na lidi z celé Evropy, je tu například hodně Poláků, ale také z Pakistánu, Indie, Filipín, Číny a dalších pro nás exotických zemí. Za prací přijíždí také hodně lidí ze sousedního Švédska. Ti jsou na první pohled velmi přátelští a otevření a potkáte je hlavně ve službách, takže se s nadsázkou se dá říct, že když vás v restauraci obsluhuje usměvavý číšník nebo servírka, tak jsou to určitě Švédi. Překvapilo mě také, kolik je v centru města žebráků, což je dáno hlavně tím, že žebrat na ulici tu není zakázáno. Naprosto mě uchvátilo místní metro, neboli T-bane, které je pod zemí jenom v centru města a z něj pak nad zemí neuspěchaně šplhá na přilehlé kopce. Někde je z něj úžasný výhled na fjord a nejedna konečná zastávka je prostě uprostřed lesa. V zimě tu v MHD pak potkáte spousty běžkařů. Můj muž dokonce říká, že člověk s běžkami a hrnkem kafe čekající na metro je symbolem Osla. Na jedné zastávce si také můžete půjčit sáně a svištět s nimi asi čtvrt hodiny s kopce, abyste se vzápětí dali metrem vyvézt zase nahoru. Norové mě zaujali svou vášní pro pletení. Pletou mladí, staří, ženy i muži, podle mého pozorování nejraději během jízdy MHD. Nedávno také kolegyně pletla šálu v průběhu celodenního firemního školení a nikomu to nepřišlo divné.
Zajímavá je také částečná prohibice - alkohol se smí prodávat pouze ve státem vlastněném řetězci Vinmonopolet, i když pivo koupíte i v některých supermarketech. Ale pouze ve všední dny. Většina lidí s tím ale počítá a na víkend se řádně zásobí, takže nevím, jestli to má nějaký smysl. Alkohol samozřejmě koupíte i v barech a restauracích, ale to si pořádně připlatíte. Když nás loni navštívil jeden můj český kamarád, upíjel své jediné pivo asi hodinu, aby si ho za tu cenu náležitě užil. A ještě jedna maličkost, která na první pohled zaujme především milovníky sladkého: standardní velikost čokolády je 200 gramů.

Kdo je Daniela Dušková?

Daniela Dušková se narodila v Brandýse nad Labem, ale většinu života prožila v Praze. Vystudovala VŠO a při studiích pracovala jako učitelka angličtiny, průvodkyně a na turistických informacích. Do Norska se přestěhovala společně se svým mužem Jakubem a dvěma kočkami poznat novou zemi, kulturu a lidi a získat trochu jiný pohled na vlastní hodnoty, vlastní zemi a život celkově. Pokud není právě na rodičovské, pracuje v zákaznickém centru dopravního podniku. Ve volném čase se věnuje hraní na kytaru, čtení, sledování japonských kreslených seriálů, výletům do přírody a ochraně zvířat.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Tak například smrkat na veřejnosti, nedejbože nahlas, se považuje za krajně nespolečenské. Norové raději popotahují nosem dokud to jde, a vysmrkají se až v krajním případě. Těch pár známých, kterým jsem se to odvážila vypravovat, se nechápavě pozastavovali nad českými velikonočními zvyklostmi. Tomu se tedy moc nedivím, protože ani já jsem z nich nikdy nebyla dvakrát nadšená. Pro Nory by určitě bylo nezvyklé zůstat příliš dlouho doma na mateřské. Rodičovskou si tu většina párů dělí rovným dílem a potkávat tatínky s kočárkem není nic neobvyklého. Systém i zaměstnavatelé tu ovšem rodičům vychází vstříc částečnými úvazky nebo flexibilní pracovní dobou. A protože je stejně pravděpodobné, že na rodičovskou odejde muž i žena, nedochází tu z tohoto důvodu k diskriminaci ze strany zaměstnavatele. A vůbec jsou Norové v pracovním životě otevřenější a svým způsobem spravedlivější. Například rozdíly v platech v různých profesích zdaleka nejsou tak markantní jako u nás. Na druhou stranu máme s Nory mnoho společného. Rádi jezdí na chatu a na výlety a do práce si nosí svačinu z domova. Někteří dokonce sbírají houby, i když to tady není masovým sportem jako u nás. Zato tu ale mají „houbové hlídky“, které vám na požádání zkontrolují košík.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Určitě ano, ale ta chvíle leží v daleké budoucnosti. Zatím jsme tu spokojení, máme práci, získáváme nové zkušenosti. Je ještě mnoho míst, která bychom chtěli poznat a navštívit, zejména daleký sever. Mým snem je vidět jednou naživo polární záři. Do Česka se zatím pravidelně vracíme navštívit rodinu a kamarády.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Tak klasicky obyčejný český chleba, dále potom tvaroh nebo mák na sladká jídla. Mák se mi nakonec podařilo objevit v přistěhovaleckých obchodech, jen jsem si z Česka musela přivézt mlýnek. Když jsem ale kamarádům vysvětlila, že si ho dávám spolu s cukrem na těstoviny, dívali se na mě dost divně. Holt sladká hlavní jídla jsou takové české specifikum. Jinak klasická česká kuchyně mi nechybí. S mužem jsme oba vegetariáni, což je tady na severu docela výzva, pokud se chce člověk najíst v restauraci. Naštěstí si rádi vaříme sami a občas taky pozveme přátele na malé pohoštění. Naposledy jsme slavili úspěch s vegetariánským sushi nebo indickou kuchyní. Jen mužova indická kolegyně si do už tak ostrého jídla nasypala asi tunu chilli.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Na naši jedenáctiměsíční dceru Ciri mluvíme doma česky a na veřejnosti norsky. Chodíme také na norský kurz zpívání pro miminka, protože písničky a říkanky považuji za zábavný a efektivní způsob, jak se seznámit s jazykem. Původní plán byl, že na ni jeden rodič bude mluvit česky a druhý norsky, ale nakonec jsme od toho upustili, protože naše norština není dokonalá a nechci, aby od nás pochytila chyby nebo špatnou výslovnost. Koneckonců norštinu uslyší všude kolem sebe a později i ve školce, takže se chceme soustředit na to, abychom jí předali náš rodný jazyk v celé jeho kráse a rozmanitosti. Rádi bychom tu zůstali minimálně tak dlouho, aby se malá naučila plynně norsky a ve školce nebo škole pochytila i nějakou tu angličtinu, jejíž výuka je v Norsku na vysoké úrovni. Ještě jsem snad nepotkala Nora, který by anglicky neuměl.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Hodně Norů bylo v Praze, takže tu znají a většinou na ni pějí úplné ódy. Jedna kolegyně byla dokonce dvakrát na Colours of Ostrava, ale to je spíše výjimka. Někteří se klasicky ptají, jestli se u nás mluví rusky (poslední dobou mám chuť sarkasticky odpovídat: „Zatím ještě ne,“ ale pravděpodobně by to vyžadovalo spoustu vysvětlování, tak jsem to ještě nepoužila), ale obecně jsou celkem v obraze. Když zemřel Václav Havel, tak mi jeden zákazník v obchodě, kde jsem tehdy pracovala, přišel vyjádřit upřímnou soustrast. To mě překvapilo a potěšilo.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Jen okrajově, například když jsou volby. Obecně se dá říct, že politická kultura je tu mnohem vyspělejší než u nás, korupce takřka neexistuje. V posledních volbách se tu ale po velmi dlouhé době dostala k moci pravice a občas je už slyšet ostrá kritika některých nepopulárních opatření.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!