Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Při lovu keše se mu zabil kamarád. U geocachingu neriskuji, říká hráč

Cestování

  15:00
PRAHA - Otto Šleger se geocachingu věnuje pět let. Příznivci této hry na pomezí sportu a turistiky ho ale znají spíše jako hráče Ottik5. K první „kešce“ ho přivedl jeho syn, od té doby se pro něj „kešování“ stalo aktivitou, které věnuje veškerý volný čas.

Geocaching - populární outdoorová aktivita, při níž hráči hledají schránky v přírodě foto: © ČTKČeská pozice

Cílem mezinárodní outdoorové hry geocaching je pátrání po krabičkách umístěných v přírodě pomocí GPS navigace. U nás ji provozují tisícovky nadšenců, takzvaných „kačerů“. I kvůli rizikovým lokalitám, kde jsou některé „keše“ umístěné, vzbuzuje hra mnohé kontroverze a často se diskutuje o její nebezpečnosti.

Jak ale takový geocaching vypadá v praxI? A proč by i sebevětší dobrodruh neměl „lovit“ každou keš? Šleger od roku 2009 nasbíral necelých deset tisíc cachí (keší) - asi čtvrtinu z nich ulovil v Česku, za zbylými vycestoval do zahraničí. A dvanáct jich také sám založil.

Lidovky.cz  Dostal jste se při geocachingu do nějaké nebezpečné situace?
Myslím, že ne, jen občas jsem měl špatný a nejistý pocit. Třeba když jsem se pro kešku potápěl k vrtulníku do patnáctimetrové hloubky... Do té doby jsem se totiž potápěl pouze v moři. Ve sladké vodě, kde byla viditelnost na dva metry, to bylo o dost složitější. Jinak se ale do ničeho vysloveně nebezpečného nepouštím. Ani nemám odlovené keše, které se nacházejí například na stromě – zažil jsem pouze, že jsme nějakého kolegu, který měl lezeckou výbavu, jistili.

Lidovky.cz  Najdou se tací, kteří hru zavrhují právě kvůli velké rizikovosti. Co si o tom myslíte?
Na to můžu říct jediné - jsme dospělí lidé a každý snad ví, co dělá a na co má. Já osobně si před každou keší, kterou jdu odlovit, zjistím informace o její dostupnosti a o náročnosti terénu. Ty jsou běžně dostupné a každý zakladatel je musí při zakládání keše uvést. Nepouštím se do keší, ke kterým je zapotřebí další vybavení, navíc chodím lovit také se šestnáctiletým synem, a ten jeden bod mi za riskování našich životů nestojí. Znám ale lidi, kteří lezou i na nejnebezpečnější kešky absolutně nejištění. Na jedné „té pětce“ (keš s nejnáročnější obtížností T5, pozn. red.) se mi takhle kdysi zabil kamarád v Německu. Spadl ze sedmimetrové výšky.

Lidovky.cz  Rozmlouval vám někdo tento adrenalinový koníček?
Moje matka - poté, kdy u nás za nevyjasněných okolností došlo k úmrtí jednoho hráče. Posléze se sice ukázalo, že to nebylo v souvislosti s geocachingem, událost ale hodně rozmázla média, bohužel především v negativním směru.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz  Jedna taková nepříjemná událost se stala také nedávno - v červnu se při hledání keše u zříceniny hradu Žebrák zřítil ze skály desetiletý chlapec...
Tuto keš nevlastním, mluvil jsem ale s několika „kačery“, kteří ji mají odlovenou, a co vím, na místo vedla běžně přístupná cesta. Osobně si myslím, že tam došlo k nějakému nešťastnému selhání, znovu se to ale rozmázlo v médiích, která geocaching odprezentovala jako aktivitu, při které se zabíjejí lidé. Samozřejmě jde o adrenalinovou aktivitu, stejně jako každá jiná má ale svoje kouzlo. Není nad pocit, když najdete nějakou keš s vyšší obtížností, kterou hledáte třeba půl hodiny v mlze a která je nakonec chytře umístěna v matici šroubu.

Lidovky.cz  Jak funguje samotné zakládání keše?
V první řadě musí keš splňovat jasně daná pravidla, která jsou veřejně dostupná na oficiálním serveru Geocaching.com, jenž spravuje americká firma GroundSpeak. K dispozici jsou i v češtině a každý, kdo chce zakládat keš, by se s nimi měl seznámit. Keše od sebe musí být vzdálené minimálně 160 metrů, na serveru zadáte souřadnice, kam chcete schránku uložit, ohodnotíte její obtížnost, zohledníte její okolí, zejména soukromé pozemky a podobně. V této věci mají někteří hráči mylné představy, když si neuvědomují, že soukromý pozemek je už sloupek plotu...

Lidovky.cz  Kontroluje někdo umístění keše?
Všechny základní parametry zakladatel keše odešle, a nikdo kromě něj ji nevidí do chvíle, než ji schválí takzvaný reviewer. U nás funguje asi sedm reviewerů, kteří kontrolují, jestli všechny údaje platí a jestli je krabička na vhodném místě. Zakladatele může požádat také o fotku místa pro ohodnocení terénu nebo o udání přístupových cest. Má na to cca 4 dny, potom vás buď požádá o úpravy, nebo ji schválí. Jsou dána nějaká omezení, keše by například neměly být zakládány na mostech, v kanálech, na nádražích, letištích nebo na veřejně přístupných místech, kde by mohlo vzniknout podezření, že jde o ukrývání pyrotechniky.

Lidovky.cz  Sám jste několik keší založil, setkal jste se při tom s nějakými překážkami?
Řešil jsem spíš kolizi s jinou keší. Na mapě totiž zjistíte pouze umístění klasických keší, už ale ne specializovaných keší jako multi cache, mystery cache nebo virtuální cache. Ty se na mapách nezobrazují.

Lidovky.cz  Potýkačky s policií jste při kešování nikdy neměl?
Jednou, když jsme se synem lovili v italské Bologni, jsme si jednu keš fotili na hřbitově. Protože jsme na místo dorazili až ve večerních hodinách, kdy byl hřbitov zamčený, přelezli jsme plot a pravděpodobně nás při tom někdo viděl. Když jsme se vraceli zpět, už na nás čekala policie... Pracně jsme jim tedy vysvětlili, o co jde, co tam děláme a oni byli celí nadšení a ještě po nás chtěli, abychom jim keš ukázali. U nás jsme se s policejní hlídkou při podobném případu setkali v Plzni. V tu chvíli nemá cenu cokoli zastírat, nejlepší je vysvětlit policii na rovinu, že jsem hráč geocachingu, a klidně jim keš i ukázat.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz  Keše lovíte také v zahraničí, existují pro hru všude stejné podmínky?
Teď si uvědomuji, že jsem se jistým způsobem vlastně v ohrožení jednou cítil. Bylo to v Moldávii, když jsme navštívili separatistickou republiku Podněstří, která není pod kontrolou moldavské vlády. Sice jsme pro ni nemuseli lézt do nebezpečných prostor, kdyby se nám ale něco stalo, mohli bychom jednat o pomoci maximálně s nevládními organizacemi, nikoli s oficiální ambasádou v Kišiněvě. Už proto si této keše vážím ze všech nejvíc. Podobně rizikové je lovení keší také například v Jižní Osetii, Náhorním Karabachu.

Lidovky.cz  V kolika státech jste už keše sbíral?
V pětačtyřiceti, po celé kontinentální Evropě. Nemám ostrovy - Velkou Británii, Irsko - a přilehlé ostrovy jako je Malta, Kypr, Normanské ostrovy nebo Island. I já mám jednu vlastní keš v Kaliningradské oblasti, chystám se založit keš i v Murmansku.

Lidovky.cz  Existuje nějaký stát, kde geocaching nefunguje?
Jediný stát, který nemá keš, je Severní Korea. Tam je problém se vůbec dostat, a kvůli rušení signálu tam ani nefunguje GPS navigace.

Lidovky.cz  Hráči geocachingu by neměli být na očích veřejnosti – daří se to?
Neměli by nás při sbírání vidět, absolutní ilegalita už ale i kvůli masovosti geocachingu nefunguje. Někdy dochází k úsměvným situacím – když třeba při hledání kešky sedíte na lavičce s „mudly“ (označení lidí, kteří geocaching neprovozují) a oni to ani nespozorují.

Lidovky.cz  Čím si vysvětlujete narůstající oblibu geocachingu u nás?
Hra se v poslední době hodně rozšířila zejména díky rapidnímu zlevnění navigací a dostupnosti mobilních aplikací. Já tedy jejich příznivcem nejsem, většina z nich totiž nemá dostatečně podrobné mapy – bývají očesané o vrstevnice, polní cesty nebo skály, což je při pohybování v terénu docela problém.

Lidovky.cz  Je léto, období, které aktivitám v přírodě jako je geocaching nahrává. Jaké máte nejbližší plány a vyhlídky na „lov“?
Jelikož se blížím k deseti tisícům odlovených keší, chtěl bych tu jubilejní ulovit na olympijském stadionu v Mnichově při příležitosti takzvaného Giga Eventu, kterého se letos v srpnu zúčastní víc jak pět tisíc lidí. Chystám se se synem také do Norska, kde bychom rádi odlovili keš na North Capu, nejsevernějším bodu Evropy.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!