Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Papouščí zoo otevřelo pestrý svět exotiky. Jak je to s krmením papoušků?

Cestování

  6:00
BOŠOVICE (VYŠKOVSKO) - Blízko k papouškům. Na tuto možnost pro zvídavé děti i dospělé láká Papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku, která v neděli otevřela dveře do nové sezóny. Na návštěvníky čekají nové druhy papoušků a pestrý doprovodný program až do listopadu, kdy sezóna končí.

„Od začátku roku už se nám podařilo odchovat deset mláďat,“ říká spokojeně ředitelka zoo Hana Škrháková. foto: ČTK

Zoo se nachází 25 kilometrů od Brna a papoušci se chovají ve 120 voliérách na ploše půl hektaru. K dalším druhům patří například ara, kakadu, amazoňan či žako. 

Historie bošovické papouščí zoo

První papouščí zoologická zahrada v Česku se otevřela v létě roku 2011. Jejím přirozeným předchůdcem byla Farma Ara, kterou založil Vlastimil Škrhák již v 80. letech. 

Loni majitelé získali aratingy dlouhoocasé brazilské a ary žlutokrké, dále šarlatově červené ary arakangy. Letos na jaře rozšíří zoo chov amazónků černotemenných, amazónků modrohlavých a amazoňanů nádherných. „Největší akcí letošního roku bude 13. června slavnostní otevření nového pavilonu jenom pro amazoňany,“ láká ředitelka zoo Hana Škrháková. 

Novou sezónu zahájili v Papouščí zoologické zahradě v Bošovicích na Vyškovsku...
13. června 2015 bude v bošovické papouščí zoo otevřen speciální pavilon jen pro...

„Od začátku roku už se nám podařilo odchovat deset mláďat. Mezi nejvýznamnější patří mládě vzácného papouška kakadu žlutolícího sulaweského,“ poznamenala Škrháková. „Návštěvnost nám neustále roste a těší nás, že lidé k nám chodí opakovaně. Třeba i dvakrát nebo třikrát za rok,“ doplnila Škrháková.

Krmení papoušků?

V zahraničí mohou v některých papouščích zoo návštěvníci papoušky „krmit“ nektarem. Taková možnost v bošovické zoo zatím není. 

„Nektarem se krmí pouze loirie, což je specializovaný druh papoušků, a ty my nechováme. Obecně i u nás v zoologických zahradách už pomalu ustupují od toho, že si můžou návštěvníci zvířátka nakrmit, protože dochází k řadě úhynů. Papoušci jsou velice citliví, takže se nekrmí,“ vysvětluje pro Lidovky.cz ředitelka zoo Hana Škrháková. Možnost nakrmit papoušky se tu přesto návštěvníkům několikrát do roka naskýtá.

„Během letních prázdnin máme takovou akci Malým ošetřovatelem v zoo, kdy rodiče přivezou dítě ve věku 8 až 15 roků, toto dítě dostane svého ošetřovatele, který se mu celý den věnuje. Nakrmí společně papoušky, vymění bidýlka a tak dál.“

„Další akcí bývá každoročně Vánoční krmení papoušků, to znamená v týdnu před Štědrým dnem k nám do zoo mohou přijít rodiče s dětmi. Připraví krmení, ovoce, povídáme si o papoušsích a pak jdeme od jedné voliéry k druhé v zimních ubikacích (protože papoušci už jsou v zimních ubikacích zazimovaní) a tam si papoušky nakrmí. Jak se dostat blízko k papouškům je během roku celá řáda,“ říká Škrháková.

Zoo nabízí i výstavy či přednášky pro veřejnost či školy a školky, děti si mohou například ve výběhu krmit zakrslé kozlíky. „Na pokladně děti pro kozlíky vyfasují granulky a mohou si je nakrmit,“ popisuje Škrháková. 

Zahrada má otevřeno až do 17. listopadu každý den od 10:00 do 18:00.