Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Plastové lahve Berlíňané vracejí, nestěžují si a v neděli odpočívají, říká Slovenka

Češi v cizině

  9:00
Gabriela Kreheľová pochází ze Slovenska, v Praze však žila sedm let a považuje českou metropoli za svůj druhý domov. „V Berlíně jsou všichni hrozně uvolnění, spokojení a bez stresu. Myslím si, že Němcům dokonce trochu i vadí, když se tu někdo nad něčím zbytečně rozčiluje, nebo si stěžuje. Nemají to rádi,“ říká.

Gabriela Kreheľová s kamarády před Berlínskou zdí foto: Archiv Gabriely Kreheľové

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Vzpomínám docela živě. Berlín mne úplně nadchl, protože tohle město má hodně velké kouzlo a jinou atmosféru. Pamatuji si frustraci po prvních dnech, když jsem neuměla ani slovo německy a ničemu nerozuměla. Hned potom jsem si ale uvědomila, že téměř všichni mluví anglicky a není nejmenší problém se někde domluvit, nebo si nechat něco vysvětlit. Také si pamatuji, že první dny mne hrozně fascinovalo, že se lidi ve službách pořád usmívají, že plastové flašky se vracejí do obchodu a nevyhazuji do koše, a že v neděli je úplně všechno zavřené.

Kdo je Gabriela Kreheľová?

Gabriela Kreheľová pochází ze Slovenska, v Česku však žila sedm let a česká kultura ji vyhovuje. Od ledna 2015 žije v Berlíně a píše o tom blog. Pracuje zde jako online marketér pro český internetový portál. 

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český či slovenský zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Dá se nazvat „neustále stěžování“ českým zvykem? Pokud jo, tak to je něco, co je pro Berlíňany docela nezvyklé. Tady jsou všichni hrozně uvolnění, spokojení a bez stresu. Myslím si, že Němcům dokonce trochu i vadí, když se tu někdo nad něčím zbytečně rozčiluje, nebo si stěžuje. Nemají to rádi.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka či na Slovensko ještě někdy vrátit?
Můj původní plán byl přijet do Berlína jenom na rok či dva po škole a pak se vrátit do Česka a „usadit se”. Jsem tady zatím jenom čtyři měsíce, ale už si nejsem úplně jistá, jestli nezůstanu déle. Pořád se chci do Česka vrátit, protože chci žít v krajině, kde mám blíže k rodině, kamarádům, a kde všemu rozumím, a dokážu se bez problémů vyjadřovat. Na druhé straně mi berlínská atmosféra a život vyhovuje o něco více, takže těžko říct co bude za pár let.

Lidovky.cz:  Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české či slovenské jídlo? Jak jim chutnalo?
Typickým českým jídlům jsem se v Čechách docela vyhýbala, protože nepreferuji těžkou stravu a tučná jídla. Ale musím říct, že už se docela těším až si zajedu na svíčkovou nebo smažený hermelín. A ano, v práci jsme dělali na česko-slovenskou party. A také jsme připravovali jídlo pro kolegy. Dělali jsme slovenské brynzové halušky a české bramboráky. Musím říct, že halušky měly úspěch, ale bramboráky byly snědené ani ne za pět minut.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste žila v Česku?
Levné pivo a levný alkohol. A samozřejmě pro většinu lidí se Čechy rovnají Praze.

Lidovky.cz:  Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té české či slovenské?
Politiku moc nesleduji a ani nemám v okolí lidí, kteří by se o ni nějak extra zajímali. Každopádně se ve všeobecnosti lidi na politiku moc nestěžuji. Občas někomu unikne nějaký vtípek o Merkelové, ale to je tak vše.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!