Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Po stopách UNESCO: Jak se dva Češi rozhodli projet celý svět

Cestování

  7:00
Je to neuvěřitelné, ale jeden z mých bláznivých cestovatelských nápadů, který se v mé hlavě zrodil přesně před 10 lety, nabírá na obrátkách. Procestovat všech 196 zemí světa a tisícovku míst zapsaných na seznamu UNESCO byl od samého začátku můj hlavní cíl.

Naše příští expedice proběhne na jaře a měla by trvat 3-4 měsíce. V plánu máme JAR, Botswanu, Namibii, Angolu, Kongo, Gabon, Rovníkovou Guineu a Kamerun. foto: Alexandr Bílek

Nadšení mě neopustilo, naopak, jsem závislejší a natěšenější víc než kdy jindy předtím. Poslední léta jsme se zaměřili spíše na africký kontinent a téměř celý by se nám ho mělo podařit procestovat koncem tohoto roku. Protože dlouhodobě pracujeme na knize, která bude pojednávat o tom, kterak jediní dva lidé na světě, Češi, procestovali všechny africké země a místa UNESCO, a protože chceme této knize dodat skutečný punc jedinečnosti, je pro nás důležité, abychom všechny africké země, bez výjimky, opravdu procestovali.

Závěr cesty

Nejobtížnější závěrečnou pětkou bude bezesporu Somálsko, Eritrea, Alžír, Libye a Středoafrická republika, o které jsme se neúspěšně již dříve pokusili. Nyní víme, že to ale nepůjde běžným způsobem, kterým jsme procestovali vše ostatní, ale že to bude vyžadovat zcela jiný přístup a náročnější přípravy, na kterých již nyní intenzivně pracujeme. V minulém roce jste měli možnost číst naše reportáže z cest, kterých vyšlo na tomto místě téměř sedm desítek, a proto si myslím, že se sluší, na začátku nového roku, připomenout naše cíle a motivy, které nás ženou tam, odkud ostatní spíše chtějí pryč.

Jaký je cíl?

Cestování a práce jsou pro nás drogou, buď velmi intenzivně pracujeme, nebo velmi intenzivně cestujeme. Svět je obrovský a procestovat všechno prostě možné není. Já jsem se před 10 lety, konkrétně na vrcholu mayské pyramidy Tikal v Guatemale, rozhodnul, že najdu klíč k tomu, jak procestovat to nejdůležitější opravdu po celém světě. Znělo to tehdy dost snílkovsky, ale byl jsem si již tenkrát jistý, že tento cíl teoreticky zvládnout lze.

Měl jsem jedinou obavu, abych měl dostatek odhodlání, aby mě tisíce potíží, které na cestě máme, tisíceré vyměňování pneumatik, nekonečné opravy auta, stovky byrokratických a nesmyslných úkonů na hranicích i na cestách nebo sedmdesáti stupňové teplotní rozdíly neodradily od dalšího cestování, abych si našel dostatek času a abych dokázal sehnat od sponzorů tolik peněz, abych mohl tento vizionářský plán uskutečnit.

Kde nás najdete?

O našich expedicích i jiných cestách se může dozvědět každý více na www.alexandrbilek.cz, po dobu expedic máme spuštěnou mapu, kde je uvedena aktuální poloha, doplňujeme deník, poskytujeme fotky a videa, jsme na facebooku nebo komunikujeme prostřednictvím blogu. Mediálním partnerem našich cest je server Lidovky.cz.

A protože nejsem solitér, v mých plánech vždy hrály hlavní roli ještě dvě ženy, má 16letá dcera, se kterou jsem procestoval čtyřicítku zemí a která má díky škole nyní jakousi nutnou přestávku, a má 25letá přítelkyně, které má stejné nadšení i dobrodružnou povahu jako já a bez které by to prostě nešlo.

„Pouhých“ 1000 míst zapsaných na prestižním seznamu UNESCO tvoří v každé zemi vždy kostru naší trasy, na kterou se samozřejmě nabalují další a další místa, která na seznamu nejsou, ale vidět je samozřejmě chceme. A protože předpokládáme, že Afrika je co do infrastruktury i nejistoty nejsložitějším kontinentem, zaměřili jsme se právě na ni, dokud máme dost sil. Aby pokoření Afriky bylo možné, museli jsme si pořídit vlastní auto, kterým jsme za 4 roky procestovali 96.000 km po 31 afrických zemích a zvládli dvě třetiny míst zapsaných na seznamu UNESCO.

Jak expedice financujeme?

Každý rok se snažíme sehnat peníze pro naši další expedici, která většinou probíhá od dubna do června, letos bychom ji rádi protáhli do července a ještě bychom se rádi do Afriky vrátili v říjnu a listopadu.

Případná spolupráce:

Pokud mohu touto cestou nabídnout případným zájemcům určitou spolupráci, rád bych vás odkázal na naše webové stránky www.alexandrbilek.cz, kde je nabídka spoluúčasti přesně specifikována v sekci PARTNEŘI.

  • 150 Kč - nejnižší možná částka, která vám zajistí drobný dárek z následující expedice. Dostanete od nás pouštní písek, semínko baobabu nebo jiný přírodní dárek
  • 250 Kč - vaše jméno bude uvedeno v knize spolu s poděkováním i na webu
  • 500 Kč - to už máte nárok, kromě svého jména v knize a poděkování na webu, získat okamžitou odměnu, vámi vytvořený vzkaz pro své blízké na dřevěné dubové destičce o rozměru 3 x 15 cm, který bude hluboce vygravírovaný a bude po dobu 30 let umístěný na Cestě vzkazů ve Špindlerově Mlýně, který v základní prodejní hodnotě 800 Kč převyšuje poskytnutou částku.
  • 1000 Kč - za tuto částku již kromě svého jména v knize ve dvojnásobné velikosti získáte i vzkaz o rozměru 6 x 15 cm v základní prodejní hodnotě 1.600 Kč. Projekt je spuštěn již třetí rok a těší se obrovskému zájmu. Současně dostanete v hotelu Hromovka dva luxusní panáky.
  • 2500 Kč - za tuto částku již kromě svého jména v knize ve dvojnásobné velikosti získáte i vzkaz o rozměru 6 x 15 cm v základní prodejní hodnotě 1.600 Kč. Současně dostanete v hotelu Hromovka dva luxusní panáky. Nálepka s vaším jménem se objeví na našem expedičním autě a bude vidět na fotografiích z expedic.
  • A za jakých podmínek můžete jet s námi? To vše se můžete dočíst na webu www.alexandrbilek.cz.

Vše záleží na jediné věci, zda se nám podaří sehnat dostatek peněz. Náklady na cestování v Africe jsou bohužel velmi nepředvídatelné.

Obecně se dá říci, že 2/3 rozpočtu spolknou opravy auta a dary místním, 1/3 víza, letenky z ČR k autu, které máme nyní v Johannesburgu a zpět z jiné země domů, náklady na pohonné hmoty, poplatky a někdy i obrovské úplatky místním úředníkům i policistům. Každý rok ujedeme mezi 17.000-30.000 km, mnohdy velmi těžkým terénem.

Finanční prostředky, které na cestu díky sponzorům každý rok seženeme, nám pokryjí asi 2/3 nejdůležitějších nákladů. Poslední dobou se s cestovateli, kteří si přijdou popovídat, inspirovat nebo požádat o spolujízdu na určitou část expedice roztrhnul pytel. Tento víkend jsme si povídali se zajímavou skupinkou lidí, kteří nás v našem hotelu navštívili a kteří se o našem cestování dozvěděli právě z reportáží na serveru Lidovky.cz.

Zcela spontánně a nečekaně od nich přišel návrh, že by nám rádi přispěli na naši další expedici. Domluvili jsme se na zajímavé spolupráci, kdy jsme jim za jejich zajímavý příspěvek slíbili, že jejich jména umístíme na samolepkách našeho expedičního vozidla a pojedou tak s námi po Africe.

Další z nich se zeptal, jestli by bylo možné, aby jeho jméno, jako jméno sponzora, bylo uvedeno v naší knize o Africe, kterou plánujeme vydat.

Vidí v ní prý potenciál a má prý rád výjimečné věci. Nakonec jsme se domluvili, že jejich jména a jméno firmy jednoho z nich bude v knize uvedeno a nám se díky této nabídce podařilo získat několik tisíc korun do našeho expedičního fondu. Díky tomu vzniknul nápad, který může být pro naše příznivce velmi zajímavý a já jsem se ho okamžitě pokusil na tomto místě popsat.

V příští reportáži navážeme na reportáže z minulého roku, tentokrát bude řeč o Beninu a Togu.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč