Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Poláci považují za nejtypičtější české jídlo smažený sýr, říká Čech

Češi v cizině

  6:00
WROCLAW - Jiří Kočka se do Polska přestěhoval kvůli studiu na tamní ekonomické univerzitě. Říká, že mezi Poláky a Čechy není velký rozdíl a křesťanství už mezi mladými tolik nefrčí, nicméně i tak jeho spolužáky překvapil fakt, že není pokřtěný. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Jiří Kočka foto: Archiv Jiřího Kočky

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Žádný velký kulturní šok jsem nepředpokládal a očekávání se naplnila. Polská mentalita i kultura se obecně od české dle mého názoru nijak významně neliší. Měl jsem nějaké zažité stereotypy, z nichž většina se nepotvrdila. Například náboženství mezi mladou generací už příliš nefrčí, a i když se za křesťany považují snad úplně všichni, tak v neděli do kostela nebo dokonce jednou za čas ke zpovědi se chce opravdu málokomu a kritiku církve slýchávám častěji než v Čechách. Můj pobyt začal měsíčním, intenzivním jazykovým kurzem, kde jsem byl mezi padesáti studenty z celé Evropy jediným Slovanem, takže moje působení by se dalo shrnout rčením „mezi slepými jednooký králem“. Přesto polština není tak snadný jazyk, jak by se mohlo na první pohled zdát a schopnosti normální komunikace (i když plné chyb) jsem byl schopný až po půl roce, kdy jsem se z mezinárodně obsazené koleje přestěhoval do bytu polskými studenty. Mnoho slov sice zní podobně jako v češtině, ale nezřídka s úplně jiným významem, což občas s sebou nese humorné následky. Například když jsem při žádosti o přesunutí „divanu“ v dobré víře a vynaložením všech sil přestěhoval pohovku, abych následně zjistil, že jsem měl pouze pošoupnout koberec. O pro Čechy nejpopulárnějším polském slovu „szukać“ se radši ani nebudu zmiňovat.

Kdo je Jiří Kočka?

Jiří Kočka se narodil roku 1990 v Praze, kde též studuje na České zemědělské universitě obor Hospodářská a kulturní studia. Jako destinaci pro svůj studijní program Erasmus si k překvapení rodiny i přátel zvolil Polskou Wroclaw, kde studuje desátým měsícem na místní ekonomické univerzitě.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Obligátní pomlázka a švihání dívek na Velikonoce zůstává nepochopeno i v Polsku. Pro všechny bylo též překvapením, když jsem řekl, že nejsem pokřtěný stejně tak jako většina mých vrstevníků. Naproti tomu moji polští přátelé, se kterými jsem přijel na výlet do Prahy, narazili v Čechách už jenom tím, že jsou Poláky, když byli během jednoho večera po zjištění národnosti několikrát verbálně napadeni. To jsem se opravdu styděl.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka se určitě vrátím, neboť bych zde rád dokončil poslední rok vysokoškolského studia. Nicméně po jeho skončení budu určitě hledat uplatnění na i na polském pracovním trhu.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Sortiment v obchodě je velice podobný, ale v restauracích jsem postrádal oblíbenou svíčkovou s knedlíkem. A například takový guláš se servíruje s bramborem nebo v Čechách nepříliš populární pohankou. Na druhou stranu mi rozhodně nechybí české pivo, protože to je v Polsku opravdu pojem a ceduli s nápisem lákající na „czeskie piwo“ najdete před každou druhou wroclawskou hospodou. Je zajímavostí, že se jedná o značky, které v Čechách nejsou zdaleka tak populární a téměř všechny české nejkomerčnější pivovary byste tu hledali marně. Polské pivo je totiž v porovnání silnější a popularitě se těší pouze značky o obsahu alkoholu přes 5%. Pivo bezalkoholové je velkou raritou. Z neznámého důvodu Poláci považují za nejtypičtější české jídlo smažený sýr, který je dokonce jednou z nejčastějších asociací. Na četné žádosti jsem jej několikrát připravil a úspěch byl zaručený. Ve finále jsem byl za popularitu smaženého sýru rád, protože to je zhruba úroveň, kde jsou hranice mého kuchařského umění.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám, ale určitě bych se snažil, aby znaly i český jazyk, pokud by se narodily v zahraničí. Měl jsem zde možnost potkat mnoho bilingvních i multilingvních mladých lidí především z národnostně smíšených manželství, kteří budou mít na trhu práce jednoznačnou výhodu.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Tak jako asi všude na světě je naprostou jedničkou Praha. Dále samozřejmě již zmíněné české pivo a smažený sýr. Z osobností pro mě docela překvapivě Helenka Vondráčková díky písni „Malovaný džbánku“ a samozřejmě Ewa Farna, která na vás v obchodě kouká vždy hned z několika titulních stránek.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Polskou politiku jsem se snažil sledovat spíše prostřednictvím Lidovek, což ale stačilo, abych měl informace o největších kauzách, které jsem mohl posléze probírat s místními. Politické strany jsou možná trochu konzervativnější díky vlivu církve, nicméně velké rozdíly v porovnání s českou politickou kulturou nepociťuji. Značná část obyvatelstva je věčně nespokojená stejně jako v Čechách

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč