Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Politici v Německu to umí, lidé ale spokojeni nejsou, říká Čech

Češi v cizině

  6:33
Václav Ovsianka se do sousedního Německa přestěhoval před 34 lety. Po přestěhování se cítil volný, jak sám zdůrazňuje. „Bylo to pro mě tehdy překvapení, jak se v Německu otevřeně v politice diskutuje. To neznamená, že jsou zde lidé s politikou spokojeni, ale naříká se na vysoké úrovni,“ říká.

Václav Ovsianka foto: Archiv Václava Ovsianky

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Měl jsem dojem, že je ve vzduchu více kyslíku, a také jsem měl neuvěřitelný pocit volnosti. Na začátku nám pomáhali úplně cizí lidé, což nás překvapilo a zanechalo v nás hluboký dojem.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Narazil jsem s bramborami. A jak? V jídelně měli často Spätzle. Tak jsem napsal lístek a poslal ho vedení. Chtěl jsem, aby brambory dělali častěji. K mému překvapení se začali opravdu podávat častěji, což se ale nelíbilo mým kolegům. Pak jsem se často setkával s oprávněnou kritikou.

Kdo je Václav Ovsianka?

Václav Ovsianka pochází z Ostravy, kde se vyučil a vystudoval strojařinu. Byl to dobrý základ prop úspěch v cizině, říká. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Žijeme v Německu 34 let a zapustili jsme tu kořeny. Vrátit se nechceme. jednou za rok se podíváme na pár dní do Česka, což nám úplně stačí. Ve světě je mnoho krásných a zajímavých míst.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Nedá se říci, že nám nějaké české jídlo chybí. Favoritem jsou buchtičky s krémem nebo smažený květák. Tahle jídla musí žena poměrně často dělat našim vnoučatům.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Před 34 lety žilo v Německu poměrně hodně lidí, kteří museli Československo po válce opustit. Když se ptali odkud pocházíme a my odpověděli, že z Ostravy, tak jevili velký zájem. Nesetkali jsme se ani s nepřátelským, ani odmítavým postojem. V posledních letech se už nad tím nikdo nepozastavuje. Svět se mění.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku jsem sledoval vždy, ať to bylo v Československu, nebo teď v Německu. Po příchodu do Německa jsem byl překvapen, jak jsou rétoricky dobří a jaký mají přehled. Prakticky neexistuje odpověď „nevím“. Bylo to pro mě tehdy překvapení, jak se v Německu otevřeně v politice diskutuje. To neznamená, že jsou zde lidé s politikou spokojeni, ale naříká se na vysoké úrovni. To jsem v Československu tenkrát neznal. Nynější politiku v Česku neznam, ale když se náhodou potkáme s Čechy, nebo českými turisty na dovolené, tak si stěžují na morálku a nízkou úroveň českých politiků.

Autor: