Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pozoruhodná památka. Zázračná Svatá Hora v hornickém kraji

Cestování

  6:20
Příbramsko je sice tradiční hornický kraj, ale muzeum připomínající zdejší důlní činnost určitě není to jediné, čím se může pochlubit. Mezi jeho nejpozoruhodnější památky patří barokní klášterní komplex Svatá Hora, který je i v dnešní době významným poutním místem.

Svatá Hora foto: Reprofoto

Historie Svaté Hory je dlouhá a bezesporu zajímavá. Kopeček nad Příbramí, na kterém honosný barokní areál stojí, byl poutníky vyhledáván ještě dávno předtím, než započala jeho výstavba.

Přesný rok, kdy se na 586 metrů vysokém vrcholu objevila první stavba, není známý. Pověst, která se k němu váže, je přinejmenším romantická – první kapli zde prý nechal postavit již ve třináctém století jistý rytíř z rodu Malovců a dal ji zasvětit Panně Marii jako dík za to, že vyslyšela jeho prosby a uchránila jej na cestách před loupežníky. Nakolik je tato historka pravdivá, se neví, jako pravděpodobnější se jeví verze českého historika Bohuslava Balbína. První kaple zde byla podle něj vystavěna až později, začátkem šestnáctého století.

Madona na cestách

Poutníci sem přicházeli (a stále přicházejí) uctívat známou sošku Panny Marie Svatohorské, gotickou madonku zhotovenou z hruškového dřeva. Má se za to, že ji vyřezal první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic a umístil ji do kaple v příbramské tvrzi. Její následné putování bylo poměrně zajímavé – během husitských válek byla ukrývána v příbramských dolech, později se nacházela v několika kostelích.

V roce 1611 byla nejspíš přesunuta na Svatou Horu. Odtud byla na bezpečná místa znovu přemísťována ve válečných dobách. Dnes se opět nachází na Svaté Hoře a při mších bývá vystavována k uctívání. Sošky, která je pro Svatou Horu tak významná, se týkají i tři z jednadvaceti nástěnných obrazů uvnitř komplexu.

Český geolog objevil neznámý minerál, dostal jméno Příbramit

Poutě na Svatou Horu mají počátek již v šestnáctém století a existuje mnoho pověstí, podle kterých poutníci po prosbách opravdu došli uzdravení. Nejznámější vypráví o slepém žebrákovi Janu Procházkovi z Nymburka, kterého údajně k návštěvě Svaté Hory ve snech několikrát nabádal jakýsi stařec. Nevidomý se na Svatou Horu vypravil a uctíval zde Pannu Marii, jak mu bylo přikázáno. Po třech dnech se stal zázrak – muži se zrak vrátil. Tento nadpřirozený jev byl potvrzen lékařsky i očitým svědectvím, a ačkoli nešlo o první uzdravení na Svaté Hoře, stalo se nejslavnějším. Událost se rozkřikla a přicházelo sem stále víc poutníků, mezi nimi i vzácná návštěva v podobě císaře Ferdinanda II. a jeho syna.

Díky neutuchajícímu zájmu poutníků se také začalo přemýšlet o zvelebení chatrné kapličky – v roce 1647 byla svěřena březnickým jezuitům, kteří přistavěli další dvě kaple (sv. Ignáce a sv. Františka Xaverského) a dali postavit schodiště vedoucí na Svatou Horu z Příbrami. Definitivní podobu areálu narýsoval v roce 1658 architekt Carlo Lurago. S finanční podporou šlechty, měst a poutníků se ze Svaté Hory stal jeden z nejvýznamnějších barokních komplexů u nás.

Uprostřed areálu stojí poutní chrám na vyvýšené terase se schodišti, pod ním čtvercová klenutá chodba (ambit) s kaplí v každém rohu. Tyto kaple nesou názvy čtyř měst, která se na výstavbě areálu podílela nejvýznamněji – Pražská, Plzeňská, Březnická a Mníšecká. Areál zdobí sochy od významných světových sochařů, například od K. I. Dientzenhofera či plastiky svatých od Jana Brokoffa.

Proti režimu

Dramatickým obdobím si Svatá Hora prošla po nástupu komunismu. V roce 1950 odtud byl vyhnán řád redemptoristů, část představitelů do tábora v Králíkách, mnozí byli odsouzeni k mnoha letům vězení. Mše, které se na Svaté Hoře později konaly, byly pod drobnohledem StB. Slavnost Korunovace navštěvovaly tisíce poutníků, známé byly promluvy kardinála Františka Tomáška. Svatá Hora se stala symbolem nesouhlasu s režimem. V roce 1978 však (anebo právě proto) velká část areálu vyhořela, zřejmě šlo o úmyslné zapálení.

Svatá Hora je nyní nově zrekonstruovaná. Zajímáte-li se o historii či umění, bude pro vás užitečná komentovaná prohlídka. Máte-li ke křesťanství alespoň trochu blízko, nadchne vás zdejší atmosféra, vhodná pro rozjímání či modlitbu. Mše svatá se zde koná od pondělí do soboty třikrát denně, v neděli čtyřikrát.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!