Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Šok v Irsku. V bytě bordel, lejno na podlaze a smrad, říká Čech

Češi v cizině

  6:32
PRAHA - Adam Halmoši na čas strávený v Irsku nevzpomíná rád. Byl v šoku z hromadné dopravy, realitních makléřů, a z chování některých lidí. „Dublin je opravdu mimořádně ošklivé město. Na metro zapomeňte. Tramvaje jezdí celým Dublinem pouze dvě. Irové nemají vztah k domácím zvířatům a když jsem si chtěl pronajmout byt, makléř mě vzal do místnosti, kde bylo na zemi lejno,“ říká.

Adam Halmoši foto: Archiv Adama Adam Halmošiho

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Zklamání z chování některých lidí, šok z mimořádně ošklivého letního počasí (i v srpnu totiž lidé kvůli špatnému počasí a zimě chodili v péřovkách s kožíškem na kapuce) a hlavně to, že Dublin je opravdu mimořádně ošklivé město. Hlavní centrum tvoří jedna ulice dlouhá pár set metrů. Mosty přes úzkou říčku nijak neoslní a kdo zná Prahu a její panorama a mosty, tak při pohledu na Dublin jen zapláče. Všude jsou polorozbořené domy se špinavými okny a pouze nízké – většinou jednopatrové maximálně tří až čtyřpatrové. Výškových budov o deseti patrech jsem napočítal asi pět. Všude rovina, žádné kopce, žádný výstup nebo sešup. Nic prostě jen nudná rovina. A vše korunuje naprosto nesmyslný systém slepých ulic. Celým Dublinem vede asi osm silnic, které nejsou slepé a ty ostatní slepé nebo nedodělané ulice spojují, takže je ve města permanentní zácpa, protože zkrátka slepými ulicemi nemůžete jet. A tak i úsek vedoucí vzdušnou čarou jeden kilometr, který by zabral čas cca deset minut jedete ve skutečnosti oklikou po spojujících dvou silnicích hodinu. Snad žádné jiné hlavní město státu Evropské unie nemá tak špatnou MHD, tak mizernou dopravní infrastrukturu a tak nudné centrum. Předtím jsem nadával na Prahu, teď si jí budu vážit. Pobyt v Dublinu byl skvělá lekce a doporučuju všem, kteří na Prahu nadávají a nevědí, že Praha je opravdu klenot. Zním drsně, ale jednoduše řečeno – Irsko bych z EU vyškrtnul. Tahle země si to nijak nezaslouží. Používá snad jako jediná v bezhotovostních platbách šeky zasílané běžnou poštou...

A opravdu šílený zážitek je hledat v Dublinu pronájem. Na rozdíl od Česka tady majitel bytu diktuje nájemci, jestli smí mít psa (nebo kočku) v bytě a neštítí se nabízet za 1400 Euro měsíčně byt, kde se uprostřed pokoje povaluje lejno. Opravdu hnus. Izolace, věčný vítr, déšť a zima i v létě dokáží z obyvatel toho nevlídného kusu planety udělat nabubřelé kreatury, které si myslí, že pouze jejich ostrov je to nejlepší. Není a tady je pár konkrétních příkladů.

ČEŠI V CIZINĚ

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

MHD
Na metro zapomeňte. Tramvaje jezdí celým Dublinem pouze dvě. Ano čtete správně dvě! Jediné co tam tvoří rádoby MHD jsou patrové autobusy. Právě roviny tak využívají všichni tak, že jezdí na kolech. Je to jediný spolehlivý způsob jak se včas někam dostat. Do nich se výhradně a pouze nastupuje, ale i vystupuje předními dveřmi. Takže v centru čekáte celkem dlouho než všichni vystoupí a pak nastoupí, do toho si kupují jízdenky u řidiče...

Jízdné MHD
Opravdová lahůdka. Neexistuje nic jako časové papírové jízdenky, které si v Česku jednoduše koupíte v trafice nebo v automatu a za 32 korun jezdíte 90 minut. NE! V dublinských autobusech si musíte koupit jízdenku jedině a pouze u řidiče a to pokaždé, když do autobusu vstoupíte. Kdo si tedy předem nenaplánuje cestu a musí přestupovat, musí počítat s tím, že i kdyby jel jednu stanici a chtěl změnit autobus, bude znova platit. Místní využívají předplacenou elektronickou kartu. Její pořízení je ale možné výhradně na žádost, kterou vám zašlou poštou... Cena jízdného se pohybuje podle toho kam jedete cca 2,50 Euro v průměru na jednu jízdu a opět pozor – řidič vám jízdenku prodá pouze pokud máte přesnou částku v mincích. Neexistuje, že budete platit jízdenku papírovou pětieruovkou. Nemáš přesné drobné, nevíš kam jedeš... tak nejedeš. Samozřejmě, že zastávky nejsou pojmenované a v autobuse hlásí jména ulic, jména hotelů, jména bůhvíčeho ale nevypátráte, kde máte vystoupit, když to nevíte přesně.

Psi
Irové je berou jako něco špinavého. Nepočítejte například s tím, že pokud máte psa, bude se vám jednoduše shánět pronájem. Nebude. Zatímco v Česku platí, že majitel nesmí nájemci diktovat, jaká zvířata a jestli vůbec smí mít v pronajatém bytě, v Irsku jste bez svolení majitele bytu ztraceni a žádný zákon tady nepomůže.

Voda
Oddělené kohoutky na horkou a studenou vodu jsou stale realitou. Zkuste si tak například jednoduše vyčistit zuby nebo opláchnout obličej. Nemůžete. Vždy musíte myslet na pořadí, nejdříve nabrat vodu studenou, pak horkou. Opačně se opaříte. Kterej blb a za jakým účelem tohle vymyslel a proč?

Prohlídka bytu v Irsku

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
S tím, že říkám lidem, co si myslím. Irové jsou národ, který vše řeší naoko v klidu, ale nikdy na přímo. Schovávají se za úřední dopisy, které ale nikdo nečte a neodpovídá na ně. Irové jsou mistři v poučkách jak věc formálně řešit – úřady, protokoly, ale pak vám nikdo neodpoví, nebo se dočkáte obecného “cancu” bez konkrétní odpovědi, řešení a když se ptáte proč, tak dostanete odpověď – “Takto se to tady dělá”. Opravdu mimořádně zvláštní národ, ale řekl bych, že to odpovídá ostrovní izolaci, věčně ošklivému počasí a historii.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Ano, vracím se a rád. Irsko je opravdu hodně zvláštní a doporučuju každému, než se rozhodne sem přijet, aby si to dvakrát rozmyslel. Úřední obstrukce, nepříjemní Irové a Dublin dokážou mnoho lidí odradit.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chybí mi chlebíčky a saláty – pařížský, vlašský, humrový a ostatní.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Irové nás berou jako východní Evropu a stale vám řeknou “Aha, Czechoslovakia”. Vzhledem k tomu, že je v Dublinu mnoho Indů, přijde mi opravdu zvláštní, že mám pocit, že k Čechům se chovají stylem, že jsou odněkud ze třetího světa z nějaké divné východní Evropy a nedůvěřují, skoro mám pocit, že nás berou mnohem hůře než Indy. Důkazem tohoto tvrzení je dopis, který nám napsala sousedka, který začíná slovy „v západní společnosti máme pravidla, že žijeme v klidu. Je pochopitelné, že když pocházíte z východní Evropy, tato pravidla neznáte...“

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Nedávno se tady řešil skandál s hajlující britskou královnou, úplatky v nejvyšších kruzích irského fotbalu a hlavním tématem všech médií jsou stále dokola poplatky za vodné a stočné, které irská vláda zavedla začátkem letošního roku. To, co v Česku platíme již desítky let, Irové odmítají, říkají například, že nebudou platit za vodu, která naprší. Nějak ale zapomínají, že se voda musí čistit, rozvádět, ohřívat a tak podobně. I to je možná důkaz jisté irské nátury. Dostávají na vodní poplatky dotace, ale stejně protestují.

Autor: