Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nádherná Provence. Na cestě za levandulovými poli

Cestování

  9:21
Provence, nebo také česky Provensálsko. Historická i přírodou okouzlující oblast jihovýchodní Francie. Kdo by neznal fotografie s nádechem sytě fialové barvy nekončících levandulových polí. Staré kamenné domky i celé vesnice vystavěné v kopcovité alpské krajině, kde máte mnohdy pocit, jakoby se tu zastavil čas.

Rozkvetlá levandulová pole lákají do Provence spoustu cestovatelů foto: Petra Švehlová Stowasserová

V Provence jsou levandulová pole na každém kroku. Slýchávala jsem ze všech stran. Tak proč tu jezdíme křížem krážem a nikde jsme na ně nenarazili? Projíždíme klikatícími silnicemi vinařské oblasti až do centra vesnice se známým názvem Chateauneuf-du-Pape.

Z místních hradeb je za jasného počasí nádherný výhled do okolní krajiny. Spousta malých vinoték i kaváren lákají k odpolednímu posezení ve stínu kamenných zdí v úzkých romantických uličkách. U malého náměstí zahlédnu turistické centrum a nedá mi to jít se nezeptat, kde hledat tolik pověstná levandulová pole.

Zahrady v klášteře Senanque
Vinařská oblast Chateauneuf du Pape

Zjišťuji, že rozhodně nejsme první, komu hledání levandulových polí zamotalo hlavu. Dostávám bezplatnou turistickou mapu, kde jsou vyobrazené nejenom oblíbené cíle této oblasti, ale také námi hledaná místa s levandulovými poli. Dozvídám se zároveň informaci, že většina levandulových polí v okolí nejnavštěvovanějších turistických oblastí vykvétá do své sytě fialové barvy až během měsíců července a srpna. Nevzdáváme to však a další červnový den našeho putování po Provence se vydáváme již podle mapy, po stopách levandulových polí.

Naše první setkání s fialovými lány této okouzlující byliny nemohlo být nikde jinde než v oblasti okolo pohoří Monts de Vaucluse. Na jednom z vrcholů tohoto pohoří se již z dálky hlásí o pozornost známé historické město Gordes, jež nelze při této cestě minout. Celé město je vystavěné v typickém provensálském kamenném stylu ve svahu kolem hradu, o němž jsou první známky již z počátku 11. století. Kocháme se výhledem na město i do krajiny, ale naše cesty vedou ještě o pár kilometrů dál, za nejznámějším cisterciáckým klášterem v Provence.

Pohled na levandulové pole

Abbaye de Sénanque bývá v hlavní sezóně jedním z nejnavštěvovanějších míst v Provence vůbec. Pokud se do údolí vydáte v polovině června, nebudou mít levandule, které se v okolí pěstují, zdaleka tak zářivě oslňující barvu jako v červenci, ale za to se zde nepotkáte s davy turistů a budete se moci nechat na chvíli unést okouzlující atmosférou, kterou na vás tohle místo dýchne. Klášter, který je zároveň považován za jednu z nejhezčích ukázek románského slohu v Provence, se nachází jen pár kilometrů po úzké cestě od centra města Gordes. Můžete se nechat zlákat i na placenou prohlídku klášterem, který je pověstný právě pro své pěstování levandule a výrobu tradičních produktů z této byliny.

O autorce

Petra Švehlová Stowasserová cestuje po celém světě a své zážitky sdílí se čtenáři na svém facebookovém profilu a blogu dovolenkarka.cz.

Jihozápadně od města Gordes nezapomínáme navštívit ani muzeum levandulí. V letních měsících zde můžete být svědky zpracování byliny a nahlédnout tak do výroby oblíbených přírodních výrobků, které jsou vděčným suvenýrem při cestách z Provence. Mimo jiné se zde seznámíte i se samotnou historií pěstování levandule a dozvíte se i rozdíly mezi odrůdami, které je možné v této oblasti zahlédnout.

Pokud budete po kraji Provence putovat vedlejšími cestami, je dost pravděpodobné, že cestou natrefíte na menší či větší lány levandulových keřů. Vynechat byste neměli především oblast mezi městy Sault a Apt, kde vás nejedna vyhlídka do fialových dálek přinutí zastavit a kochat se.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: