Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Radí, jak balit do letadla. Prodáváme nožík, který na palubu pronesete, říká

Cestování

  6:36
PRAHA - Jaké výhody má zavazadlo, které váží méně než sedm kilogramů? Kromě svobodnějšího pohybu zaplatíte méně u aerolinek. Jak si správně zabalit a jaké vychytávky použít, prozradil v rozhovoru pro server Lidovky.cz provozní obchodu Pod 7 kilo Štěpán Trojánek.

Štěpán Trojánek, provozvatel obchodu Pod 7 kilo. foto: Zdroj: Štěpán Trojánek

Cestovat jen s příručním zavazadlem nabízí nejen větší svobodu a zkrácení času, který člověk stráví na letištích, ale také i značné finanční úspory. U většiny aerolinek se totiž za malý baťůžek, nebo tašku přímo na palubě letadla neplatí žádné poplatky. Cestovat nalehko se tak stalo pro mnohé lidi koníčkem.

Lidovky.cz: Jaké chyby dělají lidé při balení příručního zavazadla nejčastěji? 
Nedodrží bezpečnostní pravidla aerolinek. Zapomenou v zavazadle třeba nůž nebo nezabalí správně tekutiny. Co se týče méně přímočarých věcí, chybuje se hodně ve volbě zavazadla, které nesplňuje potřebné parametry. Je fascinující, že většina kufrů, co si můžete koupit, nemá ty správné rozměry. Buď jsou moc velké a pak je riziko, že vám je do kabiny nepovolí a budete muset připlatit za odbavení, nebo malé a neumožní využít povolené rozměry na maximum. Člověk by si měl zavazadlo přeměřit hned v obchodě. 

Lidovky.cz: Když člověk letí pryč na delší dobu, jen těžko se obejde bez nůžek na nehty nebo nože na krájení. Jak to má řešit, když tyhle věci v příručním zavazadle na palubu letadla nepronese?
Například nůžky se nahrazují kleštičkami na nehty. Ty sice občas taky zabavují, ale jen zřídkakdy. Co se týče nože, jde to řešit různými vychytávkami. Prodáváme třeba malý nožík, který vypadá jako klíč. Ten se skryje mezi ostatními a rentgeny ho na letišti jen těžko zachytí.

Lidovky.cz: Nemůže mít člověk s pronášením takových věcích zbytečné problémy? 
Spíš ne. Máme vyzkoušeno, že to bez problému prochází. Jinak je docela běžné, že lidé nechávají nože na klíčích. Kdyby to odhalili, tak to prostě vyhodí. Je nepravděpodobné, že by se kvůli tomu někdo dostal do problémů. 

Lidovky.cz: Na čem se dá v zavazadle ušetřit nejvíce místa?
Na oblečení. Existují dvě hlavní cesty, jak docílit úspory. Jedna je investice do kvalitních materiálů vhodných na cesty - třeba hedvábí, vlna meríno nebo různá umělá vlákna. Jde hlavně o to, aby ty materiály byly co nejlehčí, neskladnější a zároveň, aby rychle schly, když je třeba umyjete v umyvadle. Druhá cesta je snaha snížit počet kusů, které si člověk bere. Toho člověk docílí tak, že bude víc přemýšlet, co si vzít na sebe a naučí se správně vrstvit kvůli teplotám. Zároveň to ale neznamená, že obětuje veškerý styl.

Lidovky.cz: Jak ale s pár kusy oblečení docílíte, že nebudete ani ve velkém městě působit jako tramp v lese?
Pokud člověk jede s příručním zavazadlem, tak se elegantně pohybovat ve velkém městě není problém. Do příručního zavazadla se dá narvat opravdu hodně věcí. Jsou lidé, kteří cestují s příručním zavazadlem na byznysová jednání nebo po luxusních hotelech. Spousta žen se sice bojí, že když si vezmou méně oblečení, tak nebudou vypadat dobře, nebo budou mít celý týden na sobě to samé. Tak to ale určitě není. Když se správně cestovní šatník promyslí, můžete mít málo kusů, které se dají různě prokombinovat. Když k sobě bude vše pasovat, tak to vypadá, jako by měl člověk každý den něco jiného, ale ve skutečnost jsou to stejné věci, jenom jinak použité.

Lidovky.cz: Kdy se vyplatí volit lehké zavazadlo? Když člověk jede na týdenní dovolenou do hotelu, není střídmost spíš na škodu?
Nemám rád generalizace typu: „Tenhle způsob cestování je tím jediným správným.“ Každému se líbí na cestování něco jiného. Pokud si někdo nejvíc užívá chození po nákupech nebo to, že se může každý večer obléct na luxusní večeři do jiných šatů, lehké zavazadlo je pro něj nereálné a není na tom nic špatného. Pokud ale člověk trpí při balení, na letišti si dělá stres s váhou a s těžkým kufrem si ničí záda jenom proto, že se bojí, že se neobejde bez čtvrtého páru bot nebo varné konvice, pak by se měl zamyslet, jestli mu to tak vyhovuje. Každopádně, kdo si na cestování užívá svobodu a objevování, pro toho je lehké zavazadlo jasnou volbou i na týden do hotelu. 

Lidovky.cz: Na jak dlouho a kam si člověk může dovolit letět jen s příručním zavazadlem? 
Na univerzální cestování, kdy se budete stravovat po restauracích, to jde na neomezeně dlouho. Teploty ale musí být dlouhodobě nad nulou a nesmíte mít specializované vybavení. Když třeba zvolíte oblečení, které rychle schne, tak se počítá s tím, že ho na cestě budete přepírat. Není tam prostě délkový limit. Znám lidi, kteří s příručním zavazadlem cestují půl roku i rok, ale i kdyby cestovali několik let, tak je to jedno. Těch věcí totiž moc navíc nepotřebují.

Lidovky.cz: A co třeba treky nebo cesty do přírody?
I tam to jde s příručním zavazadlem. U treků je problém, že do příručního zavazadla nelze kvůli bezpečnostním pravidlům vzít stan nebo výbavu na vaření. Váhově jde ale základní výbavu zabalit i do sedmi kilogramů. Hodně ale záleží, kolik s sebou potřebujete jídla a pití. Potom jde váha hodně nahoru.  

Lidovky.cz: Na internetu je hodně komunitních stránek s různými vychytávkami pro cestovatele. Nestává se někdy, že zlepšováky spíš uškodí, než pomohou?
Někdy ano. Dnes se dá hodně věcí označit jako gadget (vychytávka). Na internetu se prodává hodně nesmyslů. Valná většina z nich je k ničemu. Plní třeba jednu funkci, bez které by se člověk obešel. V našem obchodě se snažíme, aby naše věci byly použitelné a nebyly to blbosti. Musí to mít nějaký smysl. Člověk musí přemýšlet, co bude na cestách skutečně potřebovat. Třeba nemá cenu si brát polštářek do letadla, když let trvá jen zlomek cesty. 

Interiér obchodu s vychytávkami pro cestovatele s názvem Pod 7 kilo.

Lidovky.cz: Napadá vás nějaká nefunkční věc, kterou jste vyzkoušel a rozhodl se, že nemá ve výbavě cenu?
Věci, které jsou vyložené blbosti, ani nezkoušíme. Zbytečnost člověk pozná i na první pohled. Na internetu se třeba objevila cestovní pračka. To byl takový cestovní sáček, který se postavil a člověk v tom mohl prát. Byla to zbytečnost. Vždy si můžete vyprat třeba v umyvadle nebo řece. Taky se objevil spacák, do kterého se můžete obléct. Má to díry na ruce, tak to teplotně nedává moc smysl a je to větší a těžší než obyčejný spacák. Vypadá to sice zajímavě, ale reálné použití asi dost pokulhává.

Lidovky.cz: Kde ty vychytávky hledáte a v jaké zemi je trh s gadgety pro cestovatele nejdál?
Nejdál je to asi v USA. Většinou kolem komunity, která se specializuje na treking. Taky projíždíme na internetu různá diskuzní fóra a pak vychytávku přivezeme, protože se to u nás vůbec neprodává. 

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!