Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Romantika vánočních trhů v Norimberku

Cestování

  7:00
Vánoční trh v Norimberku je nejproslavenější v Německu a obecně je považován za synonymum německé zimní romantiky, i když v posledních letech mu v dalších městech vzniká stále více konkurentů.

Vánoční trhy v Norimberku foto: ČTK

Málo se ale ví, že původním smyslem předvánočních trhů bylo především zásobit kuchyně a spižírny měšťanů na zimu, později pro sváteční dny, a tržiště s dárky pro děti, s pamlsky a zábavou z nich udělala až Lutherova reformace a pozdější vývoj, napsala agentura DPA.

Až bude letošní vánoční trh v Norimberku v pátek 25. listopadu slavnostně otevřen, očekává se na něm do 24. prosince odhadem na dva miliony návštěvníků. Pro město je přísně regulovaný trh dodnes významným ekonomickým faktorem.

Anketa

Chystáte se letos do zahraničí na vánoční trhy?

Ano, jezdíme každoročně 389
Ne, vánoční trhy navštívím jen u nás 323
Možná se zajedeme podívat 218
Vánoční trhy mě vůbec nezajímají 773

Romantika přišla až v 19. století

Původ norimberského vánočního trhu přitom stejně jako obdobných trhů v dalších městech leží hluboko v temné historii. Jasné je jen tolik, že s nynější předvánoční romantikou v současném chápání nemá nic společného.

Romantické kouzlo vánočních trhů se plně rozvinulo až během 19. století, tedy s rozvojem průmyslu. Avšak právě skutečnost, že se u některých předvánočních trhů udržely prvky původních zásobovacích zimních trhů pro města, jim podle národopisců dává mnoho současného šarmu.

Vánoční trhy v Norimberku

Ačkoli byly zimní trhy v Norimberku tradicí mnohem starší, první písemná zmínka v městských kronikách o nich pochází z roku 1697, kdy měly pro kvetoucí svobodné říšské město takový ekonomický význam, že stály za zmínku. Podle městského historika Horsta-Dietera Beyerstedta ale má specifika tohoto trhu svůj počátek v 16. století, kdy se právě na adventním trhu začalo objevovat stále více zboží vztahujícího se k blížícímu se svátku Kristova narození. Hlavní vliv na to měl církevní reformátor Martin Luther, který razil zásadu obdarovávat děti především v předvečer Božího hodu vánočního, a nikoli jako dosud 6. prosince, tedy na svatého Mikuláše.

Vzoru velkého reformátora následovali i vlivní norimberští patricijové. Například z účetní knihy rodiny patricije Enderse Imhoffa k roku 1564 vyplývá, že obdarování svých dětí přesunul z 6. na 22. prosince. Změně zvyků se přizpůsobil i trh, jak prokazuje výnos městské rady z roku 1610, kde se v souvislosti se zabavením "oplzlého zboží" u některých stánkařů zmiňuje poprvé i s jako nevhodným u příležitosti "obdarovávání dětí". V roce 1616 si dokonce farář norimberského kostela svatého Sebalda stěžuje, že odpolední kázání na Štědrý večer muselo odpadnout, protože všichni měšťané farnosti se doma účastnili "obdarovávání dětí".

Tipy na vánoční trhy v Německu 2011:

  • Augsburg: 21. 11. - 24. 12.
  • Berlín: 22. 11. - 31. 12.
  • Erfurt: 23. 11. - 22. 12.
  • Regensburg: 24. 11. - 23. 12.
  • Pasov: 25. 11. - 23. 12.
  • Mnichov: 25. 11. - 24. 12.
  • Norimberk: 25. 11 - 24. 12.

Drážďanský Striezelmarkt byl trh s masem

Své kouzlo pro děti tak vánoční trhy nepochybně měly už tenkrát, jednoznačně romantický nádech a dnes ceněnou předvánoční atmosféru nabraly ale až mnohem později. Například další ze známých německých zimních trhů, drážďanský Striezelmarkt, vznikl v roce 1434 jako obyčejný masný trh.

Postupně ale byly na těchto zimních trzích stále více nabízeny "druhy zboží, které se na normálních trzích nevyskytovaly", protože souvisely s blížícími se hlavními křesťanskými svátky.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle vedoucí rothenburského Vánočního muzea Felicitas Höptnerové se ale dnešní forma vánočních trhů rozvinula až s hospodářským zázrakem po druhé světové válce. "Vznikla najednou nová kultura obdarovávání. A kdo hledá dárky, dostane chuť na toulání po obchodech a nakupování. Tomuhle trendu pak vyšly vánoční trhy se svou důvěrně domáckou atmosférou nejlépe vstříc," říká Höptnerová.

Národopisec Berthold Heizmann z Bonnu považuje za hlavní důvod úspěchu dnešních vánočních trhů především vzpomínky. "Vánoční trh, to je pro mnoho lidí především připomínka vlastního dětství." Kdo za soumraku prochází vánočním tržištěm, tomu se brzy vybaví Štědré večery v mládí. K tomu přispívají i nezaměnitelné vůně a chutě. "Zavřete oči a zacpěte si uši - jen vůně svařeného vína a vánočního pečiva vám neklamně prozradí, že jste na vánočním trhu," říká Heizman.

Hledáte informace o cestování po Německu?

Autoři: ,