Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Začalo to perníkem. Belgický kardiolog nasbíral přes 500 srdcí

Cestování

  6:52
BRUSEL - Všechno to začalo srdcem z perníku. V roce 1958 jej bruselský kardiolog s maďarskými kořeny Noubar Boyadjian koupil v maďarském stánku slavného bruselského Expa. Byl to první krok na jeho celoživotní sběratelské cestě, jejíž výsledek v roce 1990 věnoval bruselskému Muzeu umění a historie.

Byl to první krok na jeho celoživotní sběratelské cestě, jejíž výsledek v roce 1990 věnoval bruselskému Muzeu umění a historie. foto: ČTK

Jedinečná kolekce dokazující význam symbolu srdce především v evropské kultuře 17. až 20. století je od té doby k vidění právě v budově muzea nedaleko centra belgické metropole. "Novináři bývají zklamáni, vždycky jich tu máme nejvíc okolo Svatého Valentýna," varovala zpravodaje ČTK se smíchem hned v úvodu návštěvy kurátorka muzea Linda Wullusová.

Kurátorka v rozhovoru připomíná, že srdce jako symbol Kristovy lásky k lidstvu souviselo od středověku s jeho ranou na boku při ukřižování.

Valentýnská přáníčka ve sbírce pochopitelně nechybí, kolekce ale dokazuje především význam symbolu srdce pro katolické křesťanství. Odborník na nemoci srdce dokázal za život získat přes 500 nejrůznějších uměleckých předmětů, které se nějakým způsobem vztahují k tomuto pro život nezbytnému orgánu.

Srdce Ježíše Krista

Zlaté a stříbrné votivní předměty zobrazující srdce Ježíše Krista, nádoby na olej, skleničky, karty, krbové ozdoby nejrůznějších velikostí. Sbírka se ve vitrínách leskne a blýská, až oči přecházejí.

Kurátorka v rozhovoru připomíná, že srdce jako symbol Kristovy lásky k lidstvu souviselo od středověku s jeho ranou na boku při ukřižování. "Uctívání Svatého srdce začalo ve 13. století v Německu a Nizozemsku a také díky působení jezuitů se rozšířilo především v 19. století," vysvětluje Wullusová. Silný význam symbolu srdce také v nenáboženském světě měl podle představ jezuitů přispívat k popularizaci symbolu.

Valentýnská přáníčka ve sbírce pochopitelně nechybí, kolekce ale dokazuje především význam symbolu srdce pro katolické křesťanství.

Jedna z vitrín však obsahuje i věc poměrně nečekanou. Bohatě zdobené polštářky ve tvaru srdce, často se zobrazením lodi či zaoceánského parníku. "To dělali námořníci pro své milé, které nechávali na břehu. Zvláštní představa, že to vyšívali námořníci," poznamenává kurátorka. Lodníci věřili, že jejich láska na ně v přístavu bude díky polštářku čekat i po návratu z oceánské cesty.

Doktor Boyadjian si jako podmínku pro předání své sbírky muzeu dal, že exponáty zůstanou pohromadě. Nyní tedy exponáty zabírají v instituci jednu oddělenou místnost a podle kurátorky Wullusové jsou v podstatě samostatným "muzeem v muzeu".

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!