Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ski areál Lipno. S dětmi na skikros a s rodiči také

Cestování

  6:15
Ski areál Lipno můžeme bez nadsázky prohlásit za jedničku rodinných středisek v České republice. Není to jen zásluhou množství sjezdovek vhodných pro děti a začátečníky, ale i kvalitním zázemím. I začátkem března tu jsou všechny sjezdovky v provozu a výhodou blížícího se jara je i skloubení zimních aktivit s těmi letními.

Děti na Lipně začínají v dětském Foxparku, který je velmi dobře přístupný z hlavního parkoviště a vstup do něj mají děti zdarma. Tři pojízdné pásy pomáhají prckům dostat se na svah a dolů jim instruktoři výuku zpestřují různými metodickými pomůckami. foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Děti na Lipně začínají v dětském Foxparku, který je velmi dobře přístupný z hlavního parkoviště a vstup do něj mají děti zdarma. Tři pojízdné pásy pomáhají prckům dostat se na svah a dolů jim instruktoři výuku zpestřují různými metodickými pomůckami. V době naší návštěvy šlo zrovna o kroužky, které děti házely a za jízdy se je učily sbírat.

Jakmile je zvládnutý Foxpark, můžou malí lyžaři na čtyřsedačkovou lanovku a dolu se spustit po modré Školní, což je pravá část sjezdovky směrem k Lipnu, která je pro bezpečnost obehnaná plůtkem a děti tu mohou trénovat slalom mezi kužely nebo brankami. Vedlejší Jezerní je už bez zpestřujících prvků a má zcela stejně mírný profil jako sjezdovka Školní.

Lipno je sice známé pro svou „nakloněnost“ dětem a začátečníkům, neznamená to ale, že zkušenější lyžař si tu vůbec nezajezdí. Větší část areálu se rozprostírá na odvrácené straně Kramolína a tratě se tu převážně červenají. Jde ale přesně o takové červené, které dětem nebo mírně pokročilým nedělají problémy, zároveň jsou ale jejich sklony pěkně jezdivé i po hranách.

Lipno v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 2 h 39 min
  • Celodenní skipas dospělý (19-65 let) 710 Kč
  • Celodenní skipas Junior (16-18 let), Studenti do 26 let 580 Kč
  • Celodenní skipas dítě (6-15 let) 480 Kč
  • Celodenní skipas Senior (60+) 480 Kč
  • Provozní doba střediska 8:30 – 16:00
  • Webové stránky střediska www.lipno.info
  • Parkování zdarma na velkokapacitním parkovišti u nástupu na lanovku

Pokud budete v prosluněných dnech hledat tvrdý povrch, je mým tipem červená sjezdovka Vyhlídka, která je dlouho ve stínu, takže vydrží i déle rovná. Sjezdovka je poměrně mladá, osobně bych ji ale spíš označila za sportovnější modrou.

Další červené jsou si docela podobné, jde o sjezdovky Promenádní, sjezdovku lišáka Foxe a novou trať K Yettimu, Pánskou a Dámskou. Dojezdy zmíněných sjezdovek se modrají a dá se říct, že se ke konci všechny spojí v jednu velkou širokou pláň. Povedená tu byla i ranní úprava tratí, a ačkoli se mimo sjezdovky tráva zelenala, naklonění v oblouku jsme o zimních podmínkách nepochybovali.

Trio barev doplňuje i černá barva, která na Lipně náleží sjezdovce Střecha. Také na tuto trať stromy jen tak nepustí sluneční paprsky, takže povrch dlouho drží. Konstantně prudký sklon na padáčku je docela přehledný, jen bych uvítala klidně ještě nějaký ten metr do šířky.

Děti na Lipně začínají v dětském Foxparku, který je velmi dobře přístupný z...

Největší koncentrace dětí na této straně areálu byla jednoznačně na skikrosové trati, která se nachází mezi sjezdovkami Promenádní a Vyhlídka. „Krosovka“ byla vzhledem k březnovému teplu velmi pěkně připravená a děti tu jezdily v několika klopených zatáčkách a na terénních vlnách. Jejich rodiče sice předstírali potřebný doprovod na trati, ve skutečnosti si ale jízdu evidentně užívali.

Zkušenější lyžaři s „parkovými“ choutky můžou na Lipně vyzkoušet i stále fungující snowpark mezi sjezdovkou Promenádní a lišáka Foxe a trénovat můžete na bedně, zábradlíčku, wall ridu a několika skocích. Červenou kouli na konci pak kolega Tom přeskočil doslova levou zadní.

Po lyžování jsme na oběd nejeli daleko a zakotvili jsme rovnou kousek pod...
Lipno je sice známé pro svou „nakloněnost“ dětem a začátečníkům, neznamená to...

Po lyžování jsme na oběd nejeli daleko a zakotvili jsme rovnou kousek pod snowparkem v hospůdce U Yettiho. Hezké počasí vybízelo využít venkovní posezení, takže výpečky se špenátem jsme spořádali pěkně na sluníčku u sjezdovky. V hlavní nabídce tu byla dále možnost objednat například svíčkovou, guláš, nebo plněné knedlíky masem. Ceny jídel se pohybovaly v rozmezí 99 Kč až 129 Kč.

Dalších několik možností občerstvení nabízí přímo hlavní zázemí střediska, kde kromě samoobslužné restaurace Lanovka najdete i aprés ski stan a také obchod s potravinami. Samozřejmostí jsou tu dále toalety, půjčovna lyží se sportovním obchodem a dokonce tu je k dispozici i bankomat.

Nejdůležitější nelyžařskou atrakcí je na Lipně Stezka korunami stromů, která je v provozu od 10:00 do 16:00 hodin každý den. Stezka zahrnuje několik atrakcí, které uzavírá nejvyšší bod stezky ve výšce 40 m, odkud máte Lipno, ale i kus Šumavy, jak na dlani. Vstupné pro dospělého činí 200 Kč, využít ale můžete i rodinné vstupné za 550 Kč, které platí pro 2 dospělé a 2 děti do 14 let. Na Stezku můžete klidně rovnou z lyží, kdy si lyžáky můžete na vrcholu Kramolína přezout za pohodlné boty, které vám tu v depotu zapůjčí. Zážitek sám o sobě pak může být i cesta ze Stezky, která může vést rovnou korytem tobogánu, jenž s 52 metry patří mezi nejdelší v České republice.

Výhodou březnového Lipna je i možnost spojení zimních aktivit s letními, takže pokud vám to místo v autě dovolí, vezměte sebou na Lipno klidně i kola. V době naší návštěvy se na cyklostezce podél Lipna už proháněli cyklisté, bruslaři i koloběžkáři. Sami jsme si nohy po dlouhé době také protáhli a pro změnu s nimi „točili“. A pokud se vám kolo nevejde, můžete využít půjčovny u Mariny přímo u Lipna.

Autor: