Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Španělé si myslí, že tu máme zimu a sousedíme s Ruskem, říká Češka

Slovensko-cest

  6:30
Eleonora Faragóová se do španělské Malagy přestěhovala před šesti lety. Nejprve sem odjela na studijní pobyt a pak pokračovala v rámci pracovní stáže. „Čas tady jinak plyne. Dny v Česku ubíhají pomaleji. Počasí vás přeci jenom hodně ovlivní, když je každý den sluníčko, tak se hned cítíte plní energie,“ říká.

Eleonora Faragóová foto: Archiv Eleonory Faragóové

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Asi bych řekla počasí a lidé. Odjela jsem z Čech na konci srpna, zrovna moc teplo nebylo a po třech hodinách letu jsem se ocitla v úplně jiném světě. Jasné nebe bez mráčku, každý den sluníčko, úplně jsem přestala sledovat předpověď počasí. A pak lidé. Všichni usměvaví, přátelští, každý si chce s vámi povídat. V supermarketu vám pomůžou dát nákup do tašek a vůbec na vás nepospíchají. A asi bych ještě zmínila jejich módu, lidé tady i v běžné dny chodí velmi upraveni.

Kdo je Eleonora Faragóová?

Eleonora Faragóová se narodila v Kadani. Vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity J.E.Purkyně v Ústí nad Labem, učitelství českého jazyka a společenských věd. Svému oboru se nikdy nevěnovala. V roce 2009 odjela na roční studijní pobyt Erasmus do Málagy, na jihu Španělska. Po jeho skončení pokračovala v rámci pracovní stáže jako pomocný vědecký pracovník. Od této doby žije v Málaze. Po skončení stáže pracovala jako turistická průvodkyně a nyní již dva roky vyučuje angličtinu v soukromé jazykové akademii.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Z počátku mi chvíli trvalo přizpůsobit se místnímu časovému harmonogramu, například čas jídla. Oběd až kolem druhé, večeře kolem deváté až jedenácté. Poté otevírací doba obchodů, supermarkety otevírají až kolem deváté hodiny. Den tu začíná později, ale také tak končí. Malé děti pobíhají venku ještě kolem desáté hodiny. Španělé celkově tráví více času v ulicích, než doma. Co se českých zvyků týká, asi největší údiv vzbudil náš průběh Velikonoc a pomlázka.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Domů jezdím ráda a pravidelně na Vánoce a během letní dovolené. Navštívit rodinu, přátele. Ale žít, to už si nedovedu představit. Mám pocit, že dny v Čechách ubíhají pomaleji. Počasí vás přeci jenom hodně ovlivní, když je každý den sluníčko, tak se hned cítíte plní energie. Ale samozřejmě vše dobré má i své stinné stránky. Nevídám svoji rodinu a přátele tak často, jak bych chtěla.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Jednoduchá odpověď. Bramborové knedlíky od mojí maminky. A celkově její výborná kuchyně. Jinak se zde dají uvařit česká jídla, nabídka různých podobných produktů je veliká, větší supermarkety mají i oddělení s polskými a ruskými potravinami, ale těch ani není potřeba. Mám ráda místní kuchyni, hodně zeleniny, ovoce, čerstvých ryb, mořských plodů, olivový olej. Jídla jsou tu lehčí, jednoduchá, rychlá na přípravu. Česká kuchyně je celkově pro ně hůře stravitelná, jídla jsou těžká. Ale nejvíc oblíbený je guláš. Můj přítel mi sní všechno české, co připravím. A miluje dobře upečenou kachnu od maminky s knedlíkem a se zelím.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti zatím nemáme, ale až budou, tak na ně budu mluvit česky. Chci, aby se můj rodný jazyk naučili, už kvůli mým rodičům, aby se mohli o vnoučata starat. Chci je seznámit s českou kulturou, tradicemi, historií.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
„Čechy? To je tam u Ruska? Nebo jsi myslela to Česko- Slovensko“. Tak tohle jsou většinou první reakce. A potom, že ještě pijeme hodně toho piva. Starší generace ani přesně neví, kam nás zařadit, ale jinak je Praha hodně oblíbeným cílem poznávacích zájezdů. Líbí se jim naše architektura, české hospody a Krteček. Hodně je zajímá naše kultura, životní úroveň, pracovní trh. Ale vždy říkají, že tam u nás musí být hrozná zima.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
O jejich politiku se zajímám, hlavními tématy jsou krize, vysoká nezaměstnanost mladých lidí, korupce a skandály v královské rodině. Skoro každý týden probíhá několik demonstrací proti škrtům ve zdravotnictví, vzdělávání apod. Ale celkově místní řeší víc fotbal, než politiku. O dění ve světě moc zájem neprojevují, ale samozřejmě nemohu zobecňovat. Politické debaty vysílají v televizi až kolem 10 večerní, a abych byla upřímná, ani nevím, kdo z mých přátel a okolí chodí k volbám a s kým sympatizuje, protože tato témata nejsou běžnými náměty k hovorům.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!