Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

'Švýcaři se k Čechům chovají přezíravě. Asi jako Češi k Vietnamcům'

Češi v cizině

  6:06
Pavel Oborský žije ve Švýcarsku skoro tři roky. Poprvé se sem podíval jako student. „Švýcarsko se samozřejmě velice vymyká všemu svou přímou demokracií a referendy. Líbí se mi ale, že si Švýcaři uvědomují svou zodpovědnost,“ říká.

Pavel Oborský foto: Archiv Pavla Oborského

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Když jsem prvně odjížděl do Švýcarska na Erasmus, neuspěl jsem s žádostí o kolej a musel jsem shánět ubytováni na privátu, což ve městě, kde je jedno z nejdražších bydlení na světě a navíc na začátku semestru, není nic jednoduchého. Věc jsem chtěl mít vyřešenou včas, protože jsem v srpnu jel do Anglie na brigádu a vracel jsem se do Čech. Měl jsem jen jeden den na přebalení. Bohužel jsem dostával minimum odpovědí a všechny záporné. Začínal jsem být zoufalý. Těsně před odjezdem do Anglie se mi ozval člověk jménem Eduard. Businessman, který má volný byt v Curychu a v současnosti bydlí v Londýně. Super. Do Anglie jsem jel přes Londýn, tak jsem mu nabídl, že bychom se mohli setkat tam a podepsat smlouvu. Setkání se nakonec neuskutečnilo, tak jsem se s nim zkoušel setkat v Manchestru, kam se přestěhoval. Bohužel tam jsem se setkal jen s jeho zaměstnancem a k žádnému podpisu nedošlo. Po příjezdu do Švýcarska mě požádal, abych mu nejdříve složil zálohu na byt přes WesterUnion. Prostě dědictví po nigerijském princi v realitním hávu. Stal jsem se tak bezdomovcem. Naštěstí mě zachránila jedna Švýcarka, kamarádka kamarádky mé bývalé přítelkyně, takže prakticky neznámý člověk. Na přechodnou dobu mě ubytovala u sebe doma a časem jsem našel něco trvalého. Tato zkušenost mi hned na začátku rozbila klišé o Švýcarech jako o uzavřených a nevlídných lidech.

Pavel Oborský

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Někdy jsem pozoroval jistou přezíravost. Tak jako jsou bohužel například Češi přezíraví vůči Vietnamcům nebo Ukrajincům, tak jsou Švýcaři přezíraví vůči Čechům a dokonce i Němcům. Cestou do vyspělejší země tak člověk vypadne z privilegované pozice a dá mu nový rozhled. Jinak český zvyk, který by byl zde pro okolí nezvyklý, si neuvědomuji.

Pavel Oborský

Švýcarsko jsem poprvé navštívil před čtyřmi lety. V té době jsem byl studentem magisterského oboru na VŠCHT a vycestoval jsem do Curychu na jeden semestr s programem Erasmus. Po dokončení magisterského studia jsem se přihlásil na doktorát do curyšské laboratoře, kde jsem během Erasmu pracoval na projektu. Nyní jsem ve Švýcarsku dva a půl roku.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
V dlouhodobém výhledu asi ano, ale není to moje priorita. Pokud se naskytne příležitost zajímavé práce mimo Česko, tak ji rád přijmu.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Zatím jsem nenarazil na problém, že bych nesehnal nějaké ingredience, takže si tu člověk může česká jídla v pohodě uvařit a nemusí si stýskat po české kuchyni. Ale stejně preferuji mezinárodní kuchyni, z které přátelům někdy uvařím. Do českých jídel jsem se popravdě moc nepouštěl.

Lidovky.cz: Jake jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Praha, pivo, Jágr, Nedvěd, Škoda, Havel. Na univerzitě tu jede multikulturalismus, a pokud se dám s někým náhodně do řeči, je to asi tak z poloviny případů Švýcar, ze čtvrtiny Němec a pak všechno možné. Takže Kanaďan nejdříve vyjmenuje Čechy v NHL a Ital si vzpomene spíše na Nedvěda. Většina ale zmíní pivo a Prahu. Dost Švýcarů Prahu navštívilo a bavili se se mnou o konkrétních místech. Jednou mi jeden Japonec vyjmenoval Dvořáka, Smetanu a Janáčka.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Švýcarsko se samozřejmě velice vymyká všemu svou přímou demokracií a referendy. Švýcarsko má ovšem dlouho tradici referend a Švýcaři si uvědomují svoji zodpovědnost. Co mi přijde sympatické, je, že k hlasovacím lístkům Švýcaři dostanou i vyjádření a doporučení vlády a vyjádření strany proti a strany pro přijetí. Jinak i zde bohužel bují populismus, jako i jinde v Evropě.

češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!