Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Tisíc kilometrů za půl dne? Vítězové ve stopování to zvládli

Cestování

  6:00
ČESKÝ KRUMLOV - Cesta z polského Gdaňsku do Českého Krumlova může stopem trvat jen 13 hodin. V takovém čase zdolala nejlepší dvojice trasu dlouhou téměř 1000 kilometrů. Poláci Lukasz Hetmanski a Katarzyna Kryczyková se stali vítězem 18. ročníku Mezinárodního mistrovství v autostopu.

Poláci Lukasz Hetmanski a Katarzyna Kryczyková se stali vítězi 18. ročníku Mezinárodního mistrovství v autostopu. foto: ČTK

Ten startoval v přístavu Gdaňsk a končil v Českém Krumlově. Hetmanski s Kryczykovou si za celý závod stopli sedm aut.

„Nejdéle jsme čekali si 45 minut,“ řekl sedmadvacetiletý Hetmanski. Podobných závodů se zúčastnil poprvé, ale s autostopem má bohaté zkušenosti. „Stopoval jsem třeba do Benátek nebo do Rumunska,“ řekl.

Z Prahy do Athén a zpět. Stopaři budou podruhé soutěžit o titul

V pátek se v 11:00 na startu závodu sešlo více než 80 dvojic. Pořadatelé očekávali, že ti nejlepší by se do cíle mohli dostat už v sobotu ráno. Vítězové na jih Čech dorazili už krátce po páteční půlnoci. Hetmanski uvedl, že jim cestu usnadnila jedna událost. Zhruba 50 kilometrů od polsko-českých hranic si zastavili auto, které jelo do rakouského Lince. „Takže nás odvezlo rovnou do Českého Krumlova,“ řekl. 

Za vítězství v závodě dostali pohár a diplom. Pro vítěznou dvojici však nebyly ceny motivací, celou akci brala jako zajímavou zkušenost. Po vyhlášení vítězů, které se dnes v Českém Krumlově konalo, se Hetmanski s Kryczykovou vydali zpět do Polska. Samozřejmě, že stopem. „Uvidíme, kdyby to šlo špatně, tak zastavíme v Praze a chvilku se tam zdržíme,“ uvedl Hetmanski.

Mezinárodní mistrovství v autostopu letos končilo v Českém Krumlově poprvé. Pořadatelé se snaží každý rok trasu změnit. „Je to akce především pro studenty. Závod se koná vždy na začátku května, kdy většinou končí semestr, ale ještě nezačaly zkoušky. Takže studenti si proto najdou čas,“ řekl organizátor Karel Světnička.

Dodal, že většinou se do závodu hlásí dvojice z Polska. Podle něj však nejde vždy jen o studenty. „Někdy se do toho pustí i starší lidé, kteří si chtějí připomenout tulácká léta z mládí,“ uvedl Světnička.

Autoři: ,