Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tisíce bledulí na jednom místě. Údolí Robečského potoka rozkvetlo

Cestování

  16:00
ZAHRÁDKY (ČESKOLIPSKO) - V údolí Robečského potoka u Zahrádek na Českolipsku rozkvetly tisíce bledulí jarních. Plný rozkvět by měl nastat za několik dnů. to řekla botanička z Vlastivědného muzea v České Lípě Marta Knauerová.

V údolí Robečského potoka u Zahrádek na Českolipsku rozkvetly tisíce bledulí jarních. foto: ČTK

„V plném rozkvětu by mohly být bledule 14 dnů až tři neděle. Bude záležet, jaké bude počasí,“ konstatovala botanička.

Kvetoucí bledule lákají do Robečského údolí každoročně stovky lidí. Lokalita zvaná Peklo je národní přírodní památkou s největším výskytem těchto jarních rostlin v Česku. Kvete zde i přes 100 000 bledulí. Dopředu se však neví, kdy vykvetou. V minulých letech to bývalo třeba už na konci února nebo až v dubnu.

Koberec drobných bílých kvítků roste u potoční nivy, v údolí posazeném do...
Koberec drobných bílých kvítků roste u potoční nivy, v údolí posazeném do...

Koberec drobných bílých kvítků roste u potoční nivy, v údolí posazeném do skalních stěn. Kolem asi 50 metrů širokého pásu bledulí vede čtyřkilometrová naučná stezka. Státní podnik Lesy ČR ji nechal před dvěma lety opravit, potřeba byly téměř čtyři miliony korun. Při rekonstrukci se do terénu navrátily dřevěné zpevněné chodníky a generální opravou prošly i všechny lávky přes potok.

Rokle a pískovcové skály

Robečský potok využívala v minulosti šlechta k výletům na loďkách. Dnes mohou do Pekla jen pěší turisté. V údolí žije zhruba 250 druhů hmyzu a velké množství ptáků, ryb a savců. Z chráněných druhů ptáků tam hnízdí třeba výr velký, ledňáček říční nebo skorec vodní.

Romantické údolí je v podstatě dlouhá rokle sevřená pískovcovými skalami, která působí dojmem divoké přírody. Za třicetileté, prusko-rakouské i druhé světové války sloužilo Peklo jako úkryt pro obyvatele okolních vsí před vojenskými oddíly.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: