Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Údolí Eisacktal - tichá brána Dolomit, kde pobýval Havlíček

Cestování

  7:00
Okolí jihotyrolského Brixenu/Bressanone je nenápadnou branou do Dolomit. Údolím Eisacktal/Valle Isarco, které se zařezává jižním směrem hned za Brennerským průsmykem, totiž prochází dálnice a z ní lze jen tušit okolní lyžařské svahy. Snadná dostupnost paradoxně neznamená přílišnou návštěvnost. Jak známo, pod svícnem bývá tma, a tak je Eisacktal v Jižním Tyrolsku/Südtirol jednou z klidnějších turistických oblastí Itálie.

V oblasti nenajdete žádné velké lyžařské centrum, zato šest menších či středních, které vynikají vysokým převýšením i často nižší zalidněností, než je tomu v centrální části Dolomit. Vlastně ani o Dolomity tak docela nejde – na jejich svazích se rozkládá jen Plose, ostatní areály jsou geograficky vzato v Zillertálských nebo Stubaiských Alpách.

Eisacktal

Plose, 43 km sjezdovek
Největším centrem je Plose s 43 km sjezdovek, zdvihající se přímo nad Brixenem. Vyniká největší rozlohou – sjezdovky se vlní po slunných pláních dvouapůltisícových vrcholů Plose a Pfannspitze – i největším převýšením, které využívá černě značený, ale co do sklonu středně obtížný 9kilometrový sjezd Trametsch, překonávající cca 1 400 výškových metrů. Kromě toho je Plose velkolepým rozhledovým balkónem na zubatou dolomitskou skupinu Geisler.

Naproti přes údolí dominuje dvouapůltisícový kužel Gitschbergu s o něco skromnějším rozsahem sjezdovek a rovněž jižně orientovaným svahem. Nejostřeji klopená trať se rozbíhá ze samotného vrcholu, dále se terén krotí do lehké modré, aby se na hranici lesa opět svižně červeně propadal a později zkrotl na pozvolný dojezd k údolní stanici.

Jochtal je malé údolí zařezávající se do Zillertalských Alp v těsném sousedství Gitschbergu a jeho lyžařský areál je s ním velikostně srovnatelný, ovšem zalesněnější. Ve svých vrcholových partiích nese carvingové dálnice, do údolí vede poměrně pohodová červená trať lesem do údolí. Ve své vrchní části má i dvě krátké černočerné varianty. Ve stínu brennerské dálnice v horním Eisacktalu jsou ukrytá další tři menší střediska s 15 až 20 km tratí, do nichž se rozbíhají cesty ze Sterzingu.

Praktické informace:

Informace o oblasti Eisacktal najdete na http://www.eisacktal.com a výhodné lyžařské balíčky najdete na www.suedtirol.info/balicky.

Youtube Jižní Tyrolsko najdete i na Facebooku www.facebook.com/jiznityrolsko - kde budete neustále v obraze, co se děje v Jižním Tyrolsku a navíc najdete soutěž, kde můžete do konce prosince vyhrát dovolenou pro 2 osoby včetně skipasů. O dění v Dolomiti Superski budete v obraze na www.facebook.com/dolomitisuperski

Youtube videa z Dolomit a Jižního Tyrolska hledejte na www.youtube.com/suedtirolinfo. Video právě z Eisacktalu hledejte na www.youtube.com. Stačí zadat klíčové slovo "Gitschberg 07/08”.

Rosskopf se rozkládá jako sluneční balkón přímo nad Sterzingem. Neohromí počtem sjezdovek, zato poskytne poměrně liduprázdné sjezdovky. Starobylé město spojuje s areálem kabinková lanovka, křižující dálnici.

Za hřebenem leží moderní lyžařské centrum Ratschings, obývající severní svahy, způli porostlé a způli bezlesé. Vrcholovou plání vede několik expresních sedačkových lanovek s vesměs středně prudkými a širokými sjezdovkami, posazenými do zvlněného terénu s mnoha terénními vlnami.

Nejmenším areálem je Ladurns v postranním údolí Ridnaun. Dvě navazující 4sedačky obsluhují kompletní obtížnostní škálu tratí, umístěných do horského kotle, odkud jedna červená z nich stéká až do údolí.

Dále čtěte


Údolí Eisacku není v pravém smyslu slova horským resortem, ale najdete zde spíše menší vesničky s rodinnými penziony a hotely, z nichž se do lyžařských areálů nezřídka dojíždí. Kulturními epicentry jsou starobylá města Sterzing a Brixen, které poskytují mj. výhodné zázemí v podobě nákupních možností, prohlídky památek anebo třeba adventních trhů.

Sterzing je alternativou ke klasickým horským střediskům s převahou turistů nad místními. Malebné historické centrum stojí přinejmenším za procházku, nejlépe s návštěvou některé stylové kavárničky. Nedaleko města se na osamělém skalním ostrohu tyčí hrad Reifenstein, připomínající dávné časy, kdy město bohatlo na těžbě stříbra v údolí Ridnaun. Štoly sloužily 800 let a byly vůbec nejvyššími v Evropě.

Havlíčkův Brixen
K Brixenu mají Češi bližší vztah i díky nedobrovolnému exilu Karla Havlíčka Borovského. Těžko si představit, že jižní část Tyrol byla tehdy nejzapadlejším zapadákovem, kterým se mohla monarchie rebelujícímu satirikovi pomstít. Naopak pro tehdejší obyvatele Brixenu byl český obrozenec váženým hostem. Jak se časy změnily, dokládá i fakt, že dnes tu rád a dobrovolně svou dovolenou tráví i současný papež Benedikt XVI. Ostatně jako i mnoho českých lyžařů.

Geograficky vzato je Eisacktal celé údolí od Brenneru až po Bolzano, často se však jako Eisacktal označuje jen jeho centrální část v okolí Brixenu. Naproti tomu údolí horního toku řeky Eisack – od Brenneru až po pevnost Franzensfeste – bývá připojována k údolí Wipptal, které vede z Brenneru severním směrem k Innsbrucku.

Letos se pohodlnější, 6sedačkové lanovky dočká Plose – nahradí starou 3sedačku Rossalm a povede ve stejné trase na vrchol Pfannspitze. V jejím okolí byla již v loňské sezóně terénně upravena a rozšířena červená sjezdovka, která tak získává charakter pohodové carvingové dálnice. V budoucnosti se plánují dvě nové lanovky na Plose a další mezi Gitschbergem a Jochtalem, která oba areály propojí.

Radek Holub
Autor je redaktorem magazínu o lyžování SNOW

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!