Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Lékaři v ugandském Buikwe se učí, řadu zákroků ještě neumí

Cestování

  16:00
Další významný krok ke zlepšení zdravotní péče učinili tento týden v nemocnici Sv. Karla Lwangy v ugandském Buikwe. V zařízení provozovaném Arcidiecézní charitou Praha naplánovali na tento týden 56 operací pod vedením zkušeného lékaře z vojenské nemocnice v Kampale. Cílem je rozšířit portfolio výkonů prováděných v nemocnici a zvýšit kvalifikaci místního personálu.

Pacienti nemocnice v Buikwe. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

"Chirurgické soustředění jsme zaměřili na endoskopii, důvod byl prostý. V nemocnici máme endoskop, ale nebyl dostatečně využíván. Přes síť křesťanských nemocnic v Ugandě jsme oslovili odborníky a požádali je, zda by mohli učit naše lékaře," vysvětlil nám projektový manažer nemocnice v Buikwe Lukáš Laube.

Všechny operace prováděné tento týden jsou bezplatné, denně odoperují až 12 lidí, převažují zákroky na odstranění kýly a gynekologické operace, jak nám potvrdil školící lékař James Kiyengo z Vojenské nemocnice v Kampale. Lékaři z nemocnice tuto příležitost přivítali. "Jako mladý doktor, získávám nejen mnoho zkušeností s novými zákroky, ale spolupráce se zkušenějším kolegou posiluje moji sebedůvěru také u operací, které jsem již prováděl. Největším přínosem pro mě osobně je, že jsem se naučil dělat hysterektomii," pochvaluje si lékař Andruma Mustapha Yusuf.

Doktor Kiyengo si lékaře z nemocnice v Buikwe pochvaluje, domnívá se že soustředění bude pro všechny velmi přínosné. "Jediná cesta vpřed je učit mladé doktory," říká James Kiyengo, který mimo jiné působil tři roky jako vojenský lékař v Somálsku a dnes se věnuje především školení mladých doktorů.

Neméně důležité podle něho je, že operováni mohou být i pacienti z vesnic, kteří by si jinak podobný zákrok nemohli dovolit. Akci předcházela kampaň v rozhlase, v místních kostelech a mešitách, informace šířila také mobilní klinika, která je službou nemocnice. "Přestože jsme dva dny dopředu všechny pacienty obvolali, i tak se stalo, že někteří nakonec nepřišli. Zatím se ale podařilo všechny vzniklá místa zaplnit. Uvidíme, jak to bude na konci týdne", dodal Laube.

Chirurgické soustředění se v Buikwe koná poprvé a Laube by jej chtěl dělat pravidelně, vždy jednou za půl roku. "Seznam výkonů, které ještě neumíme, zahrnuje například operace jícnu, žaludku či prostaty. Právě tímto směrem bychom mohli zaměřit příští soustředění", vysvětlil.

Trasa Expedice Uganda.

Sehnat lékaře pro nemocnici Sv. Karla Lwangy není vůbec jednoduché a kdž už se to podaří, v průměru po roce a půl odcházejí buď do privátního zdravotnictví, které je v Ugandě na vzestupu nebo dokonce do zahraničí. Je až překvapivé, že ani zájem českých lékařů o tuto pracovní zkušenost je minimální. "Pokud by měl některý český lékař zájem do naší nemocnice přijet pomoci školit mladé místní lékaře, budeme rádi," uzavřel manažer Laube.