Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Už ho nesou! Pověst o založení Trutnova připomínají dračí slavnosti

Cestování

  5:24
Máte rádi draky, Krakonoše a Krkonošské pohádky? Pak se vydejte do Trutnova, protože tady jsou draci doma. Toho původního sice Trutnovští darovali městu Brnu (dodnes tam „bydlí“, zavěšený v průjezdu Staré radnice), ale legendární saň vládne Trutnovu dál.

Pověst o založení města Trutnova každoročně připomínají dračí slavnosti foto: MArtin HorkýMAFRA

Našla domov v městském znaku, v parku u Městského úřadu stojí symbolická dračí sluj, jiný park zdobí Dračí kašna. Kdekdo dodnes vzpomíná na trutnovskou romantickou Dračí uličku. Nehledejte ji, zbořili ji přibližně před padesáti lety. Protože se po ní ale Trutnovským stýskalo, před časem ji obnovili. V parku mezi Slezskou a Vodní ulicí – tedy v místech, kudy slavná ulička vedla – vyrostl dokonce pahorek s malým drakem.

Túry po okolí

Máte rádi naučné stezky? Od Stachelbergu do Trutnova vás dovede 11 km dlouhá naučná stezka Nové Dvory – Babí, milovníky vojenských památek vylákejte na 7 km dlouhou stezku Opevněné Trutnovsko. Obě trasy mají jižně od pevnosti přibližně kilometrový společný úsek, ale zatímco první míří do Trutnova, druhá vede po části linie těžkého a lehkého opevnění až k pěchotnímu srubu T-S 63 na okraji obce Libeč. U každého pevnostního objektu najdete informační tabuli s technickými daty, popisem bojového úkolu a palebným systémem.

Něco pro děti

Dalšího Krakonoše, tentokrát dokonce v doprovodu Ančete, Kuby, hajného a Trautenberka, objevíte na výstavě Pohádkové Krkonoše v budově informačního centra ve Svobodě nad Úpou – Dolním Maršově. Stálá expozice skřítků a pohádkových postaviček zahrnuje i podzemí, kde se uhnízdila další saň. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin, vstup stojí 50 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti a seniory. http://dokrakonosova.webnode.cz

Vypráví se, že právě vršek s dračím doupětem byl klíčovým bodem pro vyměření nově vznikajícího města. A aby nikdo nepochyboval, že pro místní obyvatele jejich drak není strašlivou příšerou, ale jen lehce nezvyklým domácím mazlíčkem, na obruči kolem pahorku se skví česky, německy a latinsky psaná věta: „Ty, ukrutný a hanebný netvore, jsi požehnáním tohotoměsta a navěky jím i zůstaneš.“

Dračí slavnosti

Pokud chcete vidět trutnovského draka na vlastní oči, vypravte se sem začátkem května na městské dračí slavnosti. První ročník se konal v roce tisícího výročí zabití draka, tedy v roce 2006, a motto jarních oslav „Už ho nesou!“ prozrazuje, že zlatým hřebem programu bývá večerní průvod se zvonci, píšťalkami a obřím plechovým drakem. Vyvrcholením programu je jeho zavěšení na věž Staré radnice. Visí na ní až do září, kdy ji opouští při slavnosti sundání draka.

Letošní dračí slavnosti vypuknou už v pátek 5. května a užijete si při nich například středověkou muziku či alchymistické pokusy. Na náplavce řeky Úpy si připomenete starší ročníky dračích slavností, pro děti a dospělé se v sobotu 6. května chystá celodenní hra na téma voda a hrátky s ní v mnoha podobách, po městě bude jezdit trutnovský Dezorient Expres aneb Šlapací mašinka, zájemci si mohou vyzkoušet pouťové atrakce, řemeslné dílny, svezení na velbloudech a další kratochvíle. Ve 21 hodin dojde na zlatý hřeb programu, tradiční průvod s drakem.

Na náměstí za Krakonošem

V cestách za pohádkami můžete pokračovat přes celoročně otevřenou Galerii draka ve sklepních prostorách budovy základní umělecké školy až k Dračí fontáně v parku u Lesnické ulice, kde uprostřed jezírka odpočívá další kamenná saň. Řadu let zdobila trutnovské Krakonošovo náměstí, než ji přesunuli do parku a na její místo se nastěhoval Krakonoš. Pečlivě si ho prohlédněte, vůbec nevypadá jako ten dobrotivý strejda z Večerníčku, navíc pána hor na jeho kašně stylově doprovází hejno permoníků.

Dělostřelecká tvrz Stachelberg

Největší horská pevnost

Jen pár kilometrů severně od Trutnova nad osadou Babí stojí dělostřelecká tvrz Stachelberg. Vznikla těsně před druhou světovou válkoua měla být největším článkem československého pevnostního systému. Její posádku mělo tvořit 778 vojáků a 240 mužů pěchoty pro povrchové boje, zásoby proviantu a munice měly vystačit na dva měsíce bojů. Plány byly velkolepé, ale Stachelberg nakonec zůstal rozestavěný; podařilo se dokončit jen první z dvanácti plánovaných objektů a vybetonovat jen část podzemních prostor. Tvrz se nakonec podařilo zpřístupnit v roce 1993 díky nadšencům. Vpěchotním srubu si nejprve prohlédnete expozici opevnění včetně modelu pevnosti. Kdo má chuť, ten se poté může s průvodcem vypravit do podzemí.

Okolo Pekelského vrchu na Hrádeček

Nezapomeňte ani na rozhlednu Eliška, která u dělostřelecké tvrze Stachelberg vyrostla před třemi lety. Z vyhlídkové plošiny bezmála jednadvacet metrů nad zemí se před vámi otevře pohled na Libavské sedlo v Polsku, Rýchory, Jestřebí hory, Orlické hory, na Trutnov a do údolí Úpy. Zároveň uvidíte i prostor, kde měly stát další plánované části pevnosti.

Rady před cestou

Dělostřelecká tvrz Stachelberg má otevřeno v květnu o víkendech, v červnu od čtvrtka do neděle a během letních prázdnin denně kromě pondělí. Prohlídka stojí 90 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti, v podzemí strávíte přibližně hodinu. Hodit se vám bude pevná obuv a teplé oblečení, v tvrzi je stálá teplota přibližně 7 °C. www.stachelberg.cz

Areál Mladé Buky nabízí spoustu adrenalinu a atrakcí. Na kilometr dlouhé bobové dráze se jezdí i při večerním osvětlení. Děti do pěti let jezdí zdarma. Přes léto je v provozu 136 metrů dlouhá tubingová dráha. Jedno „vozidlo“ unese 100 kilogramů, takže se mohou svézt i dospělí.

Objevíte tu také minizoo, lanovku, lanovou pirátskou loď a vodní hřiště se spoustou korýtek, mlýnků, stavidel a přehrádek.