Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

V Americe chybí parky a místa, kde by se lidé mohli sejít, říká Čech

Češi v cizině

  6:58
CHARLOTTE - Miloslav Tlamicha se do Spojených států amerických přestěhoval kvůli své manželce, která se zde narodila. „Nicméně základní rozdíly mezi Evropou a USA jsou patrné i tady. Například naprostá závislost na automobilech. Hromadná doprava tu sice na elementární úrovni existuje také, ale její hustota a kvalita je zde nesrovnatelně horší. Bez auta zkrátka ani ránu. Na druhou stranu litr benzínu stojí něco přes deset korun za litr a město je vybaveno velkokapacitními silnicemi, takže dopravní zácpy, které tady máme, nejsou o nic horší než ty pražské,“ říká.

Miloslav Tlamicha foto: Archiv Miloslava Tlamichy

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil?
Jedná se o zdánlivé drobnosti. Stále si v USA například zvykám na to, jak zdvořilí a milí lidé jsou tady lidé. Toto platí dvojnásobně právě pro jih Spojených států, který je pohostinností vyhlášený. Interakce mezi lidmi, kteří se navzájem neznají, probíhá odlišně od toho, jak to řešíme v Česku. Když například potkáte někoho na ulici, je slušnost se na něj usmát, pozdravit, popřípadě se ho zeptat, jak se má. Celníci na charlottském letišti vás pozdraví, zavtipkují, zeptají se, jak se máte, popřejí vám příjemnou cestu a na závěr vám dají „high five“. S tím jsem se v Česku skutečně nidky nesetkal.

Další věc je rozdíl mezi evropskou metrickou soustavou, na kterou jsme byl zvyklý, a anglosaskou „imperiální“ soustavou. Už se mi podařilo zvyknout si na palce, stopy, míle, akry a tak dále, ale stále bojuji s vyjadřováním teploty ve fahrenheitech. Když někdo řekne, že zítra bude dejme tomu 64 stupňů, stále si nedovedu představit jestli si mám vzít kraťasy nebo kulicha.

Kdo je Miloslav Tlamicha?

Miloslav Tlamicha (34 let) se do USA přestěhoval z rodinných důvodů - jeho manželka je Američanka. Než se přestěhovali, žili spolu přes čtyři roky v Praze. V USA pracuje pro společnost Skřivánek jako Business Development Manager. Skřivánek je česká společnost zaměřená na poskytování jazykových služeb (překlady a vzdělávání). S manželkou žijí ve městě Charlotte, což je největší město v Severní Karolíně a jedna z hlavních metropolí amerického jihu.

Charlotte má reputaci města s „evropským“ životním stylem, což alespoň ve srovnání s ostatními městy amerického jihu platí. Také se velikostí podobá Praze. Nicméně základní rozdíly mezi Evropou a USA jsou patrné i tady. Například naprostá závislost na automobilech. Hromadná doprava tu sice na elementární úrovni existuje také, ale její hustota a kvalita je zde nesrovnatelně horší. Bez auta zkrátka ani ránu. Na druhou stranu litr benzínu stojí něco přes deset korun za litr a město je vybaveno velkokapacitními vozovkami, takže dopravní zácpy, které tady máme, nejsou o nic horší než ty pražské.

Nejvíce mi chybí veřejný prostor. V Praze jsem byl zvyklý o víkendu chodit s přáteli na Náplavku, do Riegrových sadů, na Letnou, nebo jen tak do centra. Ve většině amerických měst nenaleznete tolik náměstí, parků, promenád a dalších míst určených pro setkávání se s lidmi. Američané se setkávají v soukromém prostoru - v práci, na vzájemných návštěvách, v restauracích.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Jednoznačně ano, v horizontu několika let - až budeme zakládat rodinu. V USA je snazší vydělat a našetřit peníze, ale v Česku je propracovanější a dostupnější systém zdravotního a sociálního pojištění, vzdělání a tak podobně. Výdobytky evropského socialismu mi do značné míry v USA chybí a jednoznačně je snazší mít rodinu v Evropě než zde.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Americká kuchyně nemá v Česku příliš dobrou reputaci - první asociace většiny Čechů je pravděpodobně prefabrikovaný hamburger z fastfoodového řetězce. Realita je daleko pestřejší. Americká kuchyně je střet všech kultur, které se v USA mísí, a je tady nesmírně bohatá. Každý si tu najde to svoje. Mým osobním favoritem je takzvaná kreolská kuchyně, která má kořeny v kultuře afrických otroků. Hlavní složky? Rýže, vařená, smažená nebo nakládaná zelenina a mořské plody, především krevety. Jídla jsou poměrně jednoduchá, ale poctivá, chutná a vydatná. Vyloženě českou restauraci jsem v USA nenavštívil. České jídlo, které mi vyloženě chybí? Knedlo, vepřo, zelo.

Lidovky.cz: Až budete mít děti, budete je učit česky?
Děti zatím nemáme, ale plánujeme je. Budeme s nimi komunikovat oběma jazyky. Moje manželka nehovoří plynule česky, bude to nevyhnutelné. Dvojjazyčnost mimo to přispívá k rozvoji kognitivních schopností u dětí a umožňuje jim později v životě naučit se dalším jazykům relativně bez obtíží. V současnosti se podílím na založení charlottské pobočky Československé školy v Severní Karolíně. Naším cílem je zprostředkovat výuku češtiny a slovenštiny dětem českých a slovenských imigrantů. Počítáme s otevřením na začátku příštího roku.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Vzhledem k tomu, že jsme se do USA přestěhovali těsně před prezidentskými volbami, nešlo politiku nesledovat. Většina reklam v televizi, na ulici i na internetu byla právě politicky zaměřená. V rámci předvolební kampaně k nám do Charlotte dorazili oba prezidentští kandidáti i prezident Barack Obama. Ze zvědavosti jsem se zašel podívat na Trumpa i na Obamu. Vidět je na živo je silný zážitek. Můžu říct, že česká politika ve srovnání s tou americkou, je především nudná. Američané ze všeho dokážou udělat show, ať už je řeš o televizních debatách, nebo právě o vystoupeních v rámci kampaně. Konkrétně Barack Obama je jednoznačně nejlepší řečník, kterého jsem v životě viděl.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...