Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Emirátech nelíbejte přátele a zouvejte si boty

Cestování

  7:00
DUBAJ - Občané Spojených arabských emirátů, kteří jsou ve vlastní zemi v menšině vůči cizincům, nechtějí, aby tento demografický fakt zničil jejich tradici. Dvě občanky SAE proto zahájily na twitterové adrese #UAEDressCode kampaň, která chce poukázat na slušnost dodržovat kulturní tradice v zemi hostitele.
Stezka pro bosé nohy (ilustrační foto)

Stezka pro bosé nohy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Spatřit v nákupních střediscích cizince v šortkách a přiléhavých tričkách, která jsou někdy i bez ramínek, není výjimkou. Pro místní, zvyklé na zcela zahalené ženy, je to nepřijatelné odhalování lidského těla. U vchodů do obchodních center se proto objevily značky, které mají cizince upozornit na to, jaké chování se od nich očekává.

ČTĚTE TAKÉ:

Jedna z nich je upomínkou na to, že žena má mít zahalená ramena i kotníky, druhá zase škrtá pár držící se za ruku a text žádá, aby se páry nelíbaly na veřejném místě a nechovaly se k sobě příliš důvěrně.

V turistických průvodcích jsou SAE charakterizovány jako konzervativní, avšak tolerantní muslimská země. Internetová kampaň, kterou schvaluje například britský velvyslanec v SAE, protože turisty vyzval k respektu k místní kultuře, však vyvolává otázku, zda tolerance SAE nemá přece jen hranice.

Turisty stále více lákají nákupy v Dubaji.

Obě její autorky se pozastavují nad šortkami, které plní stěží funkci kalhotek, a nad sukněmi, jež ani nedokážou skrýt spodní prádlo. Mnozí z těch, kteří se do debaty vložili, uvažují na twitteru na téma, proč by sociální sítě nemohly dokázat ochránit kulturní hodnoty SAE, jsou-li schopné svrhnout vlády.

Cizinci se vymlouvají na horko

Někteří z cizinců, které v obchodních centrech zastavili reportéři serveru Emirates 24/7, přiznali, že vystavují na odiv příliš mnoho holé kůže. Vymlouvali se ale na horko a na to, že netušili, že značky vyzývající k respektu místní tradice u vchodu jsou míněny tak vážně.

Tolerance v SAE možná vůbec nebude taková, jak ji slibují průvodci. Pouze 36 procentům místních lidí například nevadí nemuslimský soused. Tito cizinci zase nechápou, proč si místní chovají kohouty, kteří časně ráno nemilosrdně probudí vše okolo. Jeden z místních obyvatel Chalúd Murajchí odpovídá prostě - kohouty chová, protože člověka vzbudí k první ranní modlitbě a protože prý dokážou vycítit přítomnost anděla.

Mám se přede dveřmi zout?

V Dubaji je dobré znát otázku: Mám se zout? Místní totiž automaticky u dveří zouvají boty a osvobodí tak svá zapocená chodidla, z nichž se okamžitě začne šířit příslušný pach. Člověka ze Západu něco podobného ani nepadne a bez výčitky roznáší prach a písek svými sandály po vašich kobercích. Těžko říci, kdo má pravdu, nejlepší bude prostě začít u dveří otázkou...

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jiným sporným bodem je kontakt očí. Zatímco pro západního člověka je přímý pohled znamením důvěry a jistoty, žena pohlédnuvší přímo do očí místnímu muži vyvolá nechtěný dojem. "Arabové oční kontakt nemají rádi. Přímý pohled ženy si muž vyloží jako výraz sexuálního zájmu," říká Neil Payne z konzultační agentury Kwintessential Arabia.

Autoři: ,