Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Itálii je po deseti letech znovu vystaveno turínské plátno

Cestování

  11:26
TURÍN - Proslulé turínské plátno, do něhož bylo podle tradice zahaleno tělo Ježíše Krista po sejmutí z kříže, bylo po deseti letech znovu vystaveno v Itálii. Rubáš, jenž podle věřících nese otisk Kristova těla, měly dnes v severoitalském Turíně příležitost spatřit první stovky lidí.

Turínské plátno foto: ČTK

Věřící tvrdí, že na záhadné látce je otisk Kristova těla a krev z ran, které utržil při bičování, mučení a ukřižování. O jeho autenticitě dosud panují spory. Vatikán ho nazývá významným symbolem Kristova utrpení, k jeho původu se však zatím nevyslovil. Podle některých kritiků jde o středověké falzum.

Turínský kardinál Severino Poletto dnes při mši v tamní katedrále debatu o autenticitě plátna zmínil, řekl však, že rozhodnutí o jeho původu "není na církvi, ale na vědě." Svou šanci spatřit na tři až pět minut rubáš uložený v neprůstřelné skříni si do pátečního večera rezervovalo 1,5 milionu lidí.

Organizátoři očekávají, že do Turína se na bledý otisk vousatého muže přijedou podívat až dva miliony lidí. Jedním z nich bude také papež Benedikt XVI. Před plátnem by se měl pomodlit 2. května.

Takřka 4,3 metru dlouhý a metr široký lněný rubáš je vystavován na veřejnosti poprvé roku 2000. Expozice potrvá šest týdnů.

Středověké plátno

Vědci uhlíkovou metodou již v roce 1988 zjistili, že plátno zřejmě pochází ze středověku. Testy však nevysvětlily, jak se na plátno dostal otisk muže s ranami podobným těm, které dle Bible utržil Kristus.

Na konci roku 2009 však vatikánská vědkyně na základě zkoumání nápisu na plátně oznámila, že bylo užito na zakrytí Ježíšova těla.

Autoři: ,