Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Kosovu vaří nejlepší kávu na světě. Majoránku tu ale neseženete, říká Čech

USA

  6:03
David Šváb žil v Chile a ve Spojených státech: poté se vydal do Kosova, kde pracuje v rozvojovém programu OSN. „Myslím, že lidé v Česku nedoceňují, jak je zde život pěkný, levný a kvalitní. Například v Chile jsme kvůli cenám nemohli moc cestovat a pomalu ani jít do restaurací. V Kosovu máme hned za kopcem půl století starou uhelnou elektrárnu, která je jedním z největších individuálních znečišťovatelů v Evropě,“ říká.

David Šváb foto: Archiv Davida Švába

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Skvělí lidé a výborná káva. Všichni mí kolegové od první minuty byli, a stále jsou, nesmírně nápomocní a přátelští. Během pár dní jsem si s jejich pomocí zařídil vše, co bylo třeba - pronajal jsem si byt, zřídil bankovní účet, koupil SIM kartu, zorientoval se v práci, vše naprosto bez problémů a zbytečných prodlev, i když to tak na první pohled nemusí zpočátku vypadat. Když jsem se poprvé jel koukat na různé byty po Prištině, přijela pro mě napůl rozbitá, zakouřená dodávka bez jakéhokoliv označení od mého realitního agenta, řidič jen řekl, abych si nastoupil, zavřel dveře a bez mluvení mě odvezl do prvního bytu. I přes ne moc pozitivní počáteční pocit byl nakonec ale naprosto profesionální a přívětivý a v bytě, který mi našel, jsem již skoro dva roky. Káva je pak něčím, co všechny stmeluje a všemu dodává lepší vyznění, už jsem několikrát četl v zahraničních médiích, že káva připravená v Kosovu je nejlepší na světě.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Myslím si, že my Češi máme takový specifický smysl pro humor, který se ne vždy, a všude dokáže střetnout s úspěchem. Naštěstí si kolegové a přátelé na to již zvykli a naše srandičky dokáží ocenit. Co se týče českých zvyků, tak náš způsob slavení Velikonoc s vajíčky a pomlázkou vždy otevře ústa, kdekoliv ve světě jsem byl, Kosovo nevyjímaje.

Kdo je David Šváb?

Po vystudování oboru mezinárodních vztahů a diplomacie na VŠE v Praze žil v USA a Chile, a nyní již skoro dva roky pracuje v Rozvojovém Programu OSN (UNDP) v Prištině, Kosovu na projektech pro vytváření pracovních příležitostí pro mladé lidi, rozvoj místního zemědělství na jihu Kosova, a technologických a datových inovacích v rozvojové pomoci.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Určitě někdy ano, líbí se mi tam, i když momentálně bych i kvůli mému pracovnímu směřování ještě několik let chtěl dále žít v zahraničí, například v jižní či jihovýchodní Asii nebo subsaharské Africe. Letos jsem byl ale v Čechách na dovolené a tak skvělou dovolenou jsem již dlouho neměl. Obecně si myslím, že lidé v Česku nedoceňují, jak je zde život pěkný, levný a kvalitní. Například v Chile jsme kvůli cenám nemohli moc cestovat a pomalu ani jít do restaurací a zde v Kosovu máme hned za kopcem půl století starou uhelnou elektrárnu, která je jedním z největších individuálních znečišťovatelů v Evropě.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
I když mám rád zahraniční kuchyni a jídlo je v Kosovu skvělé, dobré polévky či tradiční česká jídla jako svíčková nebo bramborový salát určitě chybí. Tím, že je Kosovo převážně muslimské, tak slanina a další vepřové je obtížné k dostání. Některé mezinárodní mise tu mají své malé obchůdky, kde se dá sehnat základní zboží z USA a západní Evropy, a mražená slanina dovezená z USA je jedním z nejžhavějších artiklů mezi mezinárodními pracovníky v Prištině. S kamarádem a kolegou s práce, který je také z Čech, jsme zde párkrát pro známé uvařili bramboráky, a ty se vyloženě uchytily. Majoránku ale například nebylo vůbec jednoduché sehnat, tak jsme bramboráky poprvé zkoušeli s oreganem. Spíš je to tak že se zahraniční vlivy promítají do mého vaření českých jídel, takže třeba gulášovka má už vyloženě netradiční charakter.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti zatím nemám, ale česky je určitě učit budu. Je hezké si uchovat nějaké tradice a kulturu z ČR a jazyk je i výhodou do profesionálního života, i když světu dnes samozřejmě vládne angličtina. Člověk nikdy neví kdy a kde bude češtinu potřebovat, zde v Kosovu už jsem několikrát češtinu využil v nejrůznějších situacích, například když jsme pro místní farmáře kupovali nějaké zemědělské produkty z Čech. Na druhou stranu s otcem, který také dlouhodobě žil v zahraničí, už dnes často mluvíme takovým zajímavým mixem češtiny a angličtiny, svět má vliv i na mateřský jazyk.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Praha a pivo. Kosovci obecně o Česku dobře ví, samozřejmě nejvíce o Praze, Václavu Havlovi, našem fotbalovému týmu a dobrém pivu. Už jsem potkal spoustu místních lidí, kteří v Česku žili a dokonce mluví do nějaké míry česky. Nejvíce jsem byl překvapený, když jedna naše kosovská kolegyně z partnerské instituce řekla: „Ahoj Davide“ a začala se mě plynnou češtinou ptát, jak se mi v Kosovu líbí. Čechů je tu v Kosovu poměrně dost, ať již v misi KFOR, nebo v nejrůznějších mezinárodních institucích jako OSN, OBSE nebo EU, a Česká republika tu má obecně velmi dobré jméno. Stále více turistů z Čech jezdí do Kosova zvláště kvůli krásným horským oblastem, tak věřím, že dobré jméno bude mít i Kosovo v Česku. Mnoho lidí však ale stále o Kosovu nic neví, nebo má velmi negativní a neoprávněné předsudky.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Tím, že pracujeme s místními institucemi, politiku do jisté míry sleduji. Politická situace je tu kvůli nedávné historii v Kosovu velmi složitá. Řekl bych, že politická kultura je všude ve světě trochu jiná a samozřejmě se přizpůsobuje se místnímu kontextu. Spíše se soustředím na socioekonomickou situaci, nezaměstnanost je velmi vysoká, zvláště mezi mladými lidmi, ženami, a dalšími marginalizovanými skupinami, a lidé pomalu ztrácejí naději na kvalitní život. Naštěstí je zde stále mnoho odhodlaných lidí a aktérů, jak domácích tak mezinárodních, kteří se snaží situaci zlepšit, včetně České republiky.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!