Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

V rožnovském skanzenu doplní mikulášskou družinu smrtka či kobyla

Cestování

  7:00
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Rožnovský skanzen zahájí letošní vánoční cyklus pořadů Mikulášským podvečerem. V areálu Valašské dědiny uvidí návštěvníci tradiční zvyky a tradice spojené s tímto obdobím, sdělila mluvčí Valašského muzea v přírodě Petra Valíčková. Vánoční programy patří ve skanzenu k nejnavštěvovanějším.

Rožnovský skanzen foto: Profimedia.cz

Odpoledne 5. prosince uvidí lidé nejen novodobou mikulášskou družinu, tedy Mikuláše, anděla a čerta, ale i její starší podobu. „Bývala početnější, kromě Mikuláše a několika čertů v ní byly další postavy, které dnes již běžně při mikulášských obchůzkách nevidíme, například smrtka, žid, kobyla s vojákem a další. S tímto starším typem obchůzek jsme se mohli setkat v období do druhé světové války, v některých oblastech Valašska i v 60. až 70. letech 20. století,“ uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Lidé potkají také bíle oděnou Mikulášovu matičku zvanou Mikuláška nebo Mikolajka. „Matička pobízí děti k modlení, ptá se, jestli poslouchají rodiče, jestli jim pomáhají. Hodné děti obdarovává,“ podotkla Valíčková.

Nebudou chybět tradiční řemesla

O významu a symbolice jednotlivých postav mikulášské družiny se návštěvníci dozví ve Fojtství z Lidečka. Ženy tam také budou spřádat ovčí vlnu či len. „Předení, draní peří, tkaní na tkalcovských stavech a mnohé jiné podomácké řemeslné činnosti patřily ve valašských chalupách k běžné práci v zimním období, kdy se lidé nevěnovali zemědělskému hospodaření a práci na poli. Avšak po 13. prosinci, svátku svaté Lucie, se již všechna pracovní činnost zapovídala a pozornost se měla soustřeďovat především na přípravy Vánoc a narození Ježíše Krista, jak po stránce pracovní, tak především duchovní,“ řekla mluvčí. V chalupě z Velkých Karlovic se budou péct perníčky, v dalším objektu tradiční pečivo z kynutého těsta. Ve staré škole se budou děti učit koledy.

Pochůzky Mikuláše a jeho družiny včetně smrtky či žida lidé uvidí také 5. a 6. prosince v Horní Lidči a Střelné na Vsetínsku. „Převleky jsou většinou dochované několik desítek let a dědí se z generace na generaci. Jsou klenotem, který si místní lidé střeží,“ uvedla Ludmila Brousilová z obecního úřadu Horní Lideč.

Autoři: ,