Dominantou je vánoční strom, tento rok byl vybrán 23,5 metru vysoký smrk ztepilý, na kterém se bude vyjímat téměř tři kilometry dlouhý světelný řetěz s více než 16 000 LED diodami. Jednou z hlavních atrakcí na náměstí je 14,61 metru vysoká krušnohorská stupňová hora.
Nová cesta do Drážďan je o čtvrt hodiny rychlejší. Otestovali jsme dokončenou D8![]() |
Ale nejčastějším důvodem, proč turisté Striezelmarkt navštěvují, je již zmíněná štola. Pravá drážďanská nese oválnou pečeť se Zlatým jezdcem a nesmí v ní chybět mouka, cukr, máslo, kvasnice, mandle, citronát, rozinky a vánoční koření. Její cena se pohybuje kolem 17 Euro za kilogram. Štola má dokonce i své slavnosti, které se tento rok budou konat 3. prosince. Půjde již o 23. ročník a jak tradice velí, nesmí chybět slavnostně vyzdobené koňské spřeží, které táhne vůz s několikatunovou obří štolou až k pódiu na vánočním trhu Striezelmarkt.
Tam je pečivo nakrojeno 1,6 m dlouhým a 12 kilogramů vážícím štolovým nožem a nabídnuto návštěvníkům slavnosti. Štola ale není zdaleka jediný tradiční produkt drážďanských vánočních trhů. Za zkoušku rovněž stojí například Pulsnický perník nebo saské jablečné svařené víno, které si můžete koupit buď přímo v láhvi za 7 Euro, nebo za poloviční cenu do hrníčku, který si za 3 Eura můžete nechat na památku.
Drážďanské vánoční trhy mají své nádherné a osobité kouzlo, které vás úplně očaruje. Navíc je to kousek za hranicemi. Pokud se chcete vyhnout přeplněným autobusům a vlakům, kterými se do Drážďan na předvánoční nákupy dopravuje čím dál více Čechů, zkuste využít spolujízdu se společností BlaBlaCar a z Prahy jste na Striezelmarktu za necelé dvě hodiny a cesta vás vyjde zhruba na 130 korun, což je pouhý zlomek ceny jízdenky vlakem či autobusem. Pokud máte volný víkend, ideálně hned ten první prosincový, kdy se v sobotu koná „Stollenfest“, neváhejte a Drážďany navštivte. Rozhodně nebudete litovat.