Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ve Švýcarsku letí bio a koňské maso, říká Češka

Češi v cizině

  7:00
Iveta Tomšíková se do Švýcarska přestěhovala, aby zde dostudovala a získala titul MBA. „V obchodech frčí značka bio a produkty se švýcarskou vlaječkou. I kdyby měly stát o polovinu více, Švýcaři do svého zdraví a státní ekonomiky rádi zainvestují. Na druhou stranu zásadně neplýtvají potravinami,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Iveta Tomšíková foto: Archiv

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Švýcarsko budu mít asi vždycky spojené s vůní sýra. S nosem zvyklým na eidam třicítku, byl vstup do restaurace s roztaveným sýrovým fondue jako kopanec do obličeje. A tím to nekončí, Švýcaři si tuhle pochoutku dávají doma s přáteli i nepřáteli, na pracovních párty, o Vánocích, při oslavách… Prostě se toho smrádku nezbavíte. Takže je lepší se přidat a užít si to. „Rozmysli si, Jíro, rozmysli!“ Švýcarská uctivost je pověstná. Skoro tu neslyšíte sprosté slovo a jen stěží se stane, aby vás Švýcar urazil. Na druhou stranu nedostanete moc zpětné vazby a vymyšlení diplomatické odpovědi zabere chvilku času, takže pro nás Čechy je potřeba zapracovat na trpělivosti. Ještě několik postřehů o jídle. Čokoláda je tu vynikající a Švýcaři jsou na ní oprávněně hrdí. Krávy přesto zůstávají nudně hnědo-bílé. Ty fialové sem z Rakouska zatím nepřeběhly. V obchodech frčí značka bio a produkty se Švýcarskou vlaječkou. I kdyby měly stát o polovinu více, Švýcaři do svého zdraví a státní ekonomiky rádi zainvestují. Na druhou stranu zásadně neplýtvají potravinami. V restauraci si místní obyvatelé rádi dopřávají koňské nebo hříběcí maso. Mezi podloubími hlavního města uslyšíte mnoho jazyků od cizinců i Švýcarů. Místní vysokoškoláci jich většinou ovládají 4-5. A mnohojazyčná je i výuka. Na přednášce v angličtině nejsou výjimkou německé sleidy a občasné fráze ve francouzštině. Jazyková neupjatost je cítit i na závěrečných zkouškách, kde je test většinou k dispozici v několika jazycích. Bern patří k největší, německy mluvící části Švýcarska. Na ulici se ale moudrého německého slovíčka nedočkáte. „Švýcarština“, jak místnímu přízvuku říkám, je sice od němčiny odvozena, má ale vlastní výslovnost, gramatiku i slovíčka. I německým přistěhovalcům trvá několik měsíců, než se chytí. Překvapení přišlo i na mé první párty s přáteli z různých koutů Švýcarska. Seděli jsme kolem jednoho stolu a během večera mezi námi proběhlo alespoň 5 jazyků. Každý si mluvil, jak se mu zachtělo bez ohledu na to, jak mluvil řečník před ním. Tak nějak se očekává, že všichni základním evropským jazykům rozumí. Já jsem se samozřejmě nechytala, ale ohleduplný soused mi některé části konverzace překládal. Švýcaři jezdí na kole za každého počasí. 

Kdo je Iveta Tomšíková?

Už 4 roky jsem v zahraničí, studovala jsem v Dánsku, Jižní Korei a ted si dodělávám MBA na Universitě v Bernu. Po studiích se plánuji vrátit do Čech. Na kole jezdím ráda za každého počasí, stejně jako Švýcaři.

Lidovky.cz. S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Čech by zde mohl narazit s rasismem či xenofobií. Takže pokud se sem chystáte, vtipy o cikánech a židech raději zapomeňte. I když tady sílí politické tlaky na proti-imigrantské zákony, samotní obyvatelé jsou v tomto směru zásadoví. Udržení harmonie je v tak multikulturním prostředí důležité. Po roce života tady jsem si uvědomila, že mě ještě nikdo přímo nenazval cizincem. Po malém průzkumu jsem zjistila, že slovo „Ausländer“ má xenofobní podtext a nemělo by se využívat. Na druhou stranu není tajemstvím, že Švýcaři nemají příliš v lásce Němce, kteří sem hromadně jezdí za prací.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
To určitě chci. Mám ráda obě země, ale doma je doma.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Ve Švýcarsku se naštěstí dají sehnat podobné potraviny jako u nás, takže není problém uvařit svíčkovou nebo mřížkový koláč. Dovážím si sem jen mletý mák a pořádnou českou hořčici. Švýcarům naše kuchyně moc chutná. Dobré jídlo a velké porce patří k prvním asociacím, které se jim s naší zemí vybaví.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám a zatím o nich ani nepřemýšlím. Češtinu ale považuji za důležitou hned v několika ohledech. Za prvé, jazyk v sobě drží velkou část národní kultury, která utváří mojí osobnost. A pro více pragmatické lidi, česky se dá domluvit v polovině východní Evropy. S trochu snahy vám bude rozumět každý od Chorvatska po Polsko. Navíc česká gramatika je celkem komplexní a její znalost je výborný základ pro pochopení dalších jazyků.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Jak už jsem řekla, lidé si chválí naše jídlo a samozřejmě také pivo. Hlavně když řeknu, že jsem z Plzně. Překvapením pro mě byla popularita Kafky, jeho díla tu má a četl skoro každý. Švýcaři znají dobře naší poválečnou historii. Potkala jsem několik pamětníků, kteří si kolem roku 1968 našli české přátele. Most je i mezi mladou českou a švýcarskou generací. Je celkem obvyklé, že středoškoláci jezdí do Česka na výměnný pobyt.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politika je tu mnohem více transparentní a čistá. Velkou moc má v rukách samo obyvatelstvo, které může vznášet iniciativy i schvalovat zákony v referendech. Nevýhodou je nekonstantnost. Kantony ve Švýcarsku mají výsadní postavení a mnoho oblastí řídí samosprávně. Například daně. Asi nejnižší jsou v kantonu Zug, proto je zde zaregistrováno mnoho švýcarských i mezinárodních firem.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...