Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ve Vietnamu na pláži vyroste český pivovar

Asie

  14:43
PLZEŇ - Čepované české pivo brzy ochutnají obyvatelé i návštěvníci vietnamského města Phan Thiet. Plzeňský Lukr Ingeneering a Pivo Praha otevřou o víkendu pivovar na pláži. Bude čepovat plzeňské pivo Purkmistr, které vaří přesně rok minipivovar Pivovarský dvůr. Součástí budou lázně s pivem a mořskou vodou.

Čepované české pivo si můžete dát i ve Vietnamu na pláži. foto: Lidové noviny

"Pivovar tři metry od pláže bude mít roční kapacitu 8000 hektolitrů, restaurace 500 míst," řekl šéf Lukr Ingeneering Michal Bureš. Jde o třetí restauraci sítě Hoavien, která patří honorárnímu konzulovi České republiky Ngo Hong Chuyenovi, který je od roku 1995 jediným dovozcem českého piva, fernetu, slivovice a becherovky.

Pivovar je 200 kilometrů od vietnamské metropole u rekreačního centra Mui Ne. České firmy už ve Vietnamu postavily dva podobné. V roce 2001 to byl v Saigonu první restaurační pivovar ve Vietnamu s kapacitou 3000 hl a 600 místy v restauraci. O 500 hl větší je nedávno otevřený pivovar v Hanoji. Všechny používají český chmel, slad, kvasnice a voda se trvale upravuje na parametry vody plzeňské.

"V třípodlažním objektu budou také první pivní lázně v Asii se 13 vanami," řekl jednatel Pivo Praha Václav Potěšil. Dvanáct van bude dřevěných, dvě kamenné a jedna měděná. Komplex stál 30 milionů korun, zařízení od českých firem zhruba třetinu.

Sládek Tomáš Hub učil Vietnamce vařit tři druhy plzeňského piva Purkmistr tři měsíce. Kromě místních pokrmů nabízí restaurace tradiční českou kuchyni, například "vepřo, knedlo, zelo", bramboráky, řízek a také smažený sýr. "Nová restaurace bude také vařit originální pivní marmeládu z tmavého plzeňského ležáku," řekl manažer Pivovarského dvora Václav Pach.

Chuyen, který měsíce objížděl české restaurace a malé pivovary a všechno si fotil, nastavil ve Vietnamu boom minipivovarů. V Saigonu i Hanoji jich je po deseti, jedna polovina českých a druhá německých. Důvodem rozmachu je fakt, že ve Vietnamu je vysoké clo na dovoz piva. Ceny půllitru dvanáctky se tam pohybují kolem 45 korun.

"Spotřeba piva hodně roste," řekl Lubomír Krýsl z Pivovarského dvora. Vietnamci chodí do restaurace ve větších skupinách jako "na kulturní událost".

Kolem restaurace v Saigonu vznikl Klub Praha, jehož členy jsou Vietnamci ovládající češtinu. Síť Hoavinen už má ve Vietnamu jméno. Podnikatelé v Hanoji i v Saigonu se snaží interiéry napodobovat, v hlavních ulicích se objevují makety varen jako tahák. Tím jsou také čeští sládci. Hosté je chtějí vidět, popovídat s nimi.
Autoři: ,