Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vilnius očima litevského velvyslance

Cestování

  11:07
Hlavní město jeho rodné země připomíná velvyslanci Litvy v Česku Osvaldasi Čiukšysovi v lecčems Prahu. Má starobylé centrum zapsané na seznam památek UNESCO a je plné romantických uliček. Vilnius má však něco navíc: letos je spolu s Lincem hlavním městem evropské kultury.

Vilnius. foto: Fotoarchiv LN

1 Televizní věž jako memento

Televizní věž, postavená v roce 1981, je se svými 326,5 metru nejvyšší stavbou v Litvě. Před uvítáním roku 2000 se stala jedním z největších stylizovaných vánočních stromů na světě. Rozsvícení vánoční výzdoby bylo vysíláno i na televizním kanálu CNN a od té doby je věž takto vyzdobena každý rok. U věže se však odehrály také jedny z nejdůležitějších událostí při obnovení nezávislosti Litvy. 13. ledna 1991 tu při útoku zvláštních jednotek ruské armády (s nasazením tanků během obsazování televize a rozhlasu) zahynulo 13 obránců a přes 500 lidí bylo zraněno. Byl jsem tam a tyto krvavé události zůstanou navždy zapsány v mé paměti, stejně jako Češi nezapomínají na 21. srpen 1968.

2 Příběh Tří křížů

Nad Vilniusem se vzpíná uhrančivá hora Tří křížů. Připomíná pohanskou dobu, kdy bylo ve Vilniusu dle pověsti zabito sedm mnichů františkánů. Na jejich památku byly na tomto vrchu postaveny tři dřevěné kříže. V roce 1916 byl podle návrhu sochaře Antanase Vivulskise postaven nový památník z betonu, v době sovětské vlády byly však Tři kříže za pláče obyvatel města vyhozeny do vzduchu. V roce 1989 byly bílé kříže z prostředků soukromých osob zase obnoveny.

3 Kostel svatého Kazimíra

Málokde na světě se najde tak smutná kuriozita, jako je kostel svatého Kazimíra. Po 2. světové válce sovětská vláda kostel zavřela. Byl využíván jako sklad vína, veškeré jeho vybavení bylo zničeno, ztratily se oltářní obrazy, byly demontovány varhany a zvony. Největší potupy se mu však dostalo roku 1963, kdy byl využíván jako muzeum ateismu. To se asi svatý Kazimír, který byl v roce 1636 prohlášen za nebeského patrona Litvy, v hrobě obracel. V říjnu 1988 byl tento svatostánek opět vrácen věřícím. Doufají, že už navždy...

4 Ostrovní hrad Trakai

Z hlavního města doporučuji výlet do 25 kilometrů vzdálené Trakaie, která vám připomene pohádkový zámek

Červená Lhota v jižních Čechách. Hlavní atrakcí je hrad ze 14. století postavený na ostrově mezi jezery. Gurmáni zde ve starobylých prostorách mohou ochutnat litevské národní

speciality vedarai (pokrm ze strouhaných brambor ve střívku zapečených v troubě), cepelinai (maso či tvaroh vařené v těstě ze strouhaných brambor), ale i oblíbené rybí pochoutky nebo studenou červenou polévku. K hradu patří historické muzeum.

5 Frank Zappa ve Vilniusu

Ačkoli geniální hudebník ve Vilniusu - a ani v Litvě - nikdy nekoncertoval, jeho příznivci mu zde tři roky po jeho smrti, v roce 1996, vybudovali pomník. To proto, že v nesvobodných dobách byl pro Litevce symbolem lidské svobody. Kopii busty daroval Fanklub Franka Zappy zpěvákovu rodnému městu Baltimore v USA. I já patřím k mistrovým obdivovatelům a ve chvílích volna si rád pouštím jeho skladby.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...