Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Do Mikulova na výstavu: přehlídka moravských rabínů

Cestování

  7:00
MIKULOV - S dílem a osudy nejvýznamnějších moravských rabínů se mohou seznámit návštěvníci nové výstavy v zámku v Mikulově. Město bylo po staletí centrem Židů na Moravě a sídlil v něm od 16. století i zemský rabín. Expozice ukazuje, že šlo o mimořádně osobnosti své doby, informoval ředitel mikulovského muzea Petr Kubín.
Rabíni u Zdi nářků - ilustrační foto

Rabíni u Zdi nářků - ilustrační foto foto: Shutterstock

Většina z předních moravských rabínů je pohřbena na židovském hřbitově v Mikulově. K nejslavnějším duchovním patřil Mordechaj Benet (1753 až 1829). Za svého života byl považován za svatého muže a pro údajnou schopnost uzdravovat se mu říkalo zázračný rabín.

ČTĚTE TAKÉ:

Výstava přibližuje také život znalce židovské mystiky Šmuela Šmelkeho Horowitze (1774 až 1778). Připomíná i rabína Menachema Mendela Krochmala (1648 až 1661), který byl autorem židovského samosprávného zákoníku, schváleného pro Moravu v roce 1652.

Židé a Mikulov

Výstava potrvá do října.

Nyní žije na Moravě asi 500 Židů. Ze tří židovských obcí je nejpočetnější brněnská. Duchovní služby jim poskytuje rabín Šlomo Kučera.

Rabín David Oppenheimer (1689 až 1708) se stal zakladatelem nadace pro vzdělání chudých dětí. "Mnozí z rabínů jsou autoři významných náboženských spisů a měli vliv na formování židovstva nejen na Moravě. Neprávem jsou opomíjeni," doplnil ředitel.

Ve výčtu rabínů na výstavě chybí snad ten nejslavnější - rabín Löw, neboli Jehuda Löw ben Becalel. Je spojován hlavně s Prahou. Jako moravský zemský rabín působil v Mikulově přes 20 let. Pak odešel do Prahy, kde vznikla legenda, že stvořil člověka z hlíny Golema. Podle pověstí jej nepohřbil na půdě pražské Staronové synagogy, ale v Mikulově.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,