Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Za nejstarším vínem světa do Mariboru

Cestování

  7:00
Na počátku to byl jen takový troufalý nápad, který vznikl při rekonstrukci zchátralého starého domku, který pamatuje středověk. Jenže nápad se ujal a slovinský Maribor má najednou nejstarší keř vinné révy na světě.

Sklizeň hroznů z nejstaršího keře vinné révy na světě foto: Info - Tic Maribor

Mariborské prvenství se může opřít o oficiální certifikát Guinessovy knihy rekordů, který prokazuje, že vinný keř rostoucí v Mariboru kousek od břehu řeky Drávy je se svými minimálně 400 lety nejstarší žijící rostlinou ušlechtilého vína na naší planetě, která ještě nese hrozny.

Mohutný vinný keř se opírá o starou budovu ze 16. století, která byla kdysi součástí mariborských hradeb. Dnes se nazývá Dům staré révy a budova byla upravena jako turistické informační centrum, vinotéka a slouží i jako malé muzeum věnované právě vinařství a "nejstarší révě světa".

To je on - nejstarší keř vinné révy na světě

"Zpočátku jsme nevěděli, jak je tato réva stará. Pozornost se tomu začala věnovat až při celkové rekonstrukci tohoto domu v 80. letech dvacátého století. Na starých fotografiích z počátku 20. století bylo jasně vidět, že už tenkrát byla tento keř velmi starý," vysvětluje průvodce po mariborském Domě staré révy Jerneji Lubej.

Sklizeň z nejstaršího keře vinné révy na světě

"Povolali jsme proto odborníka, který pomocí letokruhů určil, že je naše réva minimálně 400 let stará. Od roku 2004 tak máme oficiální certifikát nejstarší vinné révy," říká průvodce a doplňuje, že kvalitě vína prastaré odrůdy s názvem Modrá Kavčina napomáhá i to, že roste na jižní fasádě domku a má i dost vláhy. Stáří vinného keře dokazují nejenom experti na genetiku z Paříže, ale i obrazy Mariboru z let 1657 a 1681. Na obrázcích nynějšího Domu staré révy je jasně vidět, že už tehdy měl průčelí zarostlé vinnou révou.

Víno dostal darem i papež Jan Pavel II.

Nejstarší vinný keř dává ročně něco mezi 35 a 55 kilogramy kvalitních modrých hroznů. Sytě rudé víno, které vznikne jejich zpracováním, se pak plní do malých 2,5 decilitrových lahviček od známého designéra Oskara Kogoje a slouží pak jako unikátní dárek pro význačné návštěvy. "Nechci to srovnávat, ale toto víno od nás dostal při své návštěvě Mariboru papež Jan Pavel II., ale třeba i ruský prezident Medveděv nebo Arnold Schwarzenegger," říká Jerneji Lubej.

Sytě rudé víno se plní do malých 2,5 decilitrových lahviček od známého designéra Oskara Kogoje a slouží pak jako unikátní dárek pro význačné návštěvy.

Hlavní město slovinské části Štýrska, nebo jak se tady říká - Štajerska - získalo zápisem staré révy do Guinessovy knihy rekordů rázem turistickou atrakci, kterou naplno využívá. O nejstarší révě světa se tak zmiňují snad všechny turistické brožury věnované Slovinsku a do svého prohlídkového okruhu ji přirozeně zařadili i mariborští průvodci.

Víno v lahvičkách od známého designéra Oskara Kogoje a slouží pak jako unikátní dárek pro význačné návštěvy

Aby si Maribor udržel zájem místních i zahraničních turistů, pořádá každoročně několik akcí které jsou se starou révou spojeny. Největší z nich je vždy koncem září slavnostní vinobraní. To zahajuje oficiálně dokonce "Hymna staré révy", kterou zpívá místní mužský sbor a která přirozeně opěvuje starou révu a její víno. Lidé z Mariboru jsou na tuto hymnu hrdí, proto také při jejím zpěvu stojí důstojně v pozoru, jako by šlo například o hymnu státní. Při jejím poslechu se zdá, jako by člověk slyšel českou dechovku jen tu a tam ozvláštněnou jakýmsi alpským nápěvem. Aby také ne, vždyť Maribor zas není od Čech tak daleko a navíc bylo Slovinsko součástí rakousko-uherské monarchie, jejíž kulturní vliv je v této zemi stále nepřehlédnutelný.

Nejstarší keř vinné révy na světě najdete ve slovinském Mariboru

POSLECHNĚTE SI:

Kolem nejstarší staré révy však společenské dění neutichá ani v pozdním podzimu i na konci v zimě. 11. listopadu se tradičně v Mariboru velkolepě slaví svátek svatého Martina a s ním spojený křest nového vína. Většinou v březnu se pak odehrává i slavnostní prořezávání staré révy, které však kvůli předvelikonoční postní době ocení spíše vyznavači tradic, než opulentních hostin.