Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Za uměním do Norimberku. Cesta tam trvá chvilku

Cestování

  7:00
Díky dálnici D5/A6 se cesta sem zkrátila na několik desítek minut. K návštěvě historického města na severu spolkové země Bavorsko láká aktuální výstava Albrechta Dürera i mnohé připomínky doby Karla IV.

Monumentální hrad Kaiserburg. foto: Shutterstock

Dnes půlmilionové město Albrechta Dürera, Mistrů pěvců norimberských, nejstarší německé Umělecké akademie (letos slaví 300 let) i první německé železnice (1835) se do dějin zapsalo také coby ponurá scéna národněsocialistických stranických sjezdů a později jako nezměrné moře trosek, které se po válce staly dějištěm Norimberského procesu.

Pod císařským hradem

Staré Město – Altstadt – se projde pohodlně pěšky. Na konci války vzaly zasvé téměř všechny historické stavby. Všechny významnější pak byly sice obnoveny, přesto mnoho staroměstských staveb nenávratně zmizelo. Kouzlo starobylosti tu trochu postrádáte, přesto je tu řada úžasných památek z gotiky a renesance. Řeka Pegnitz se špitálem sv. Ducha pomyslně dělí starou čtvrť na dvě části: kolem chrámu sv. Vavřince (Lorenzkirche) a chrámu Panny Marie (Frauenkirche), svědků parléřovské gotiky, a přes Tržní náměstí dále vzhůru až k monumentálnímu hradu – Kaiserburgu.

Kouzlo starého Norimberku

Budování velkolepého kostela svatého Sebalda na úpatí hradního vrchu započalo kolem roku 1240, románská stavba pak byla dokončena v gotice. Pro cenné vnitřní zařízení s hrobem sv. Sebalda stojí určitě za návštěvu. Ulice vzhůru k hradu lemují četné hrázděné stavby, nejznámější a nejcennější z nich, Dürerův dům (Albrecht-Dürer-Haus – na snímku), slouží dnes jako umělcovo muzeum.

Dürerův dům (Albrecht-Dürer-Haus) slouží jako muzeum.

Albrecht Dürer jej obýval od r. 1506 až do své smrti roku 1528. Na hradním svahu si nezapomeňte prohlédnout nádhernou renesanční radnici, která prošla v nedávné době výraznou obnovou.

Velkolepý raný Dürer

Norimberské Germánské národní muzeum hostí až do počátku září největší poválečnou výstavu maleb, kreseb a rytin Albrechta Dürera, shromážděných ze sbírek několika desítek muzeí a galerií světa. Zachycuje rané období umělcovy tvorby, tedy asi do roku 1502. Autorovo mistrovství je zřejmé už na vůbec prvém dochovaném díle – autoportrétu, který vytvořil jako dvanáctiletý. Bez nadsázky lze říci, že výstava je mimořádný zážitek, největší svého druhu, s nímž se v okruhu stovek kilometrů okolo nás setkáváme. Ve městě navíc probíhá v souvislosti s výstavou řada dalších tematických akcí.

Cesta "Novými Čechami"

Zaujmou i další muzea, skvělé Muzeum hraček anebo Dopravní muzeum (DB-Museum), zvláště věnované historii železnic. Kdo hledá starší historii, může se vydat po stopách Karla IV. Panovník shlíží na Norimberk z průčelí mariánského chrámu směrem k hradu. Za své vlády na několik desetiletí připojil jako českou korunní zemi takzvanou Českou Falc, sahající až k Norimberku, později nazývanou Neuböhmen, "Nové Čechy". Centrem této historické zemičky je město Sulzbach-Rosenberg s gotickou radnicí. Na památku oněch dob je v místech, kde tehdy "končily Čechy", osazený hraniční kámen.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč