Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zima na Zélandu? Ve filmové Středozemi téměř jako ve Středomoří

Cestování

  5:33
Během zimních měsíců je Nový Zéland populárním místem zimních sportů. Lyžařská centra kolem Queenstownu na jižním ostrově jsou zaplavena místními i turisty. Pokud však příznivcem chladného počasí a lyžařského vybavení nejste, nezoufejte, nástup zimy neznamená, že byste měli Zéland honem rychle opustit. Stačí jen vědět, kam se vydat.

Pláž Tahunanui při západu slunce foto: Lucie Semanská

Pokud se rozhodujete, kde přečkat zimu na Zélandu, o Nelsonu nemusíte přemýšlet dlouho. Údajně jedno z nejslunečnějších míst, ostatně odtud přezdívka „slunečný Nelson“, se nachází na severu jižního ostrov. Půl hodinky vzdušnou čarou je větrný Wellington a jen pár hodin jízdy směrem na jih první lyžařská centra.

Slunce tu svítí přibližně 2 400 hodin ročně, což je pro zajímavost stejně jako má italská Florencie a o zhruba tisíc hodin více než Londýn. Tolik slunce logicky znamená minimum deště, a tak možná budete mít pocit, že ve skutečnosti trávíte zimu ve středozemí, nikoli ve filmové Středozemi. Ostatně Francis Stevens popsal Nelson v roce 1867 v novinách The Colonist jako „Neapol jižní polokoule“.

Nelson patří k nejslunečnějším místům Nového Zélandu
Nelson jako na dlani, pohled z centra Nového Zélandu

Zima tu nám středoevropanům připomíná konec podzimu nebo začátek jara. Kolem je stále spousta zelených stromů, které takto zelené zůstanou, a podél řeky občas zahlédnete rozkvetlou pampelišku či jinou květenu. Rána jsou chladná, maximálně však spatříte námrazu na autech, sníh nehrozí. Při slunečném dni se dá sedět venku na zahrádce a popíjet kávu jen ve svetru. Nezapomeňte však opalovací krém, slunce na Novém Zélandu má sílu pořád.

Nelson má zhruba 60 tisíc obyvatel a vzhledem ke své strategické poloze - vstupní brána na jižní ostrov a při cestě do populárního národního parku Abel Tasman - je v letní sezóně turisticky vyhledávanou destinací. Možná si říkáte, jestli není Nelson v zimních měsících až moc klidný. Odpověď zní ano i ne. Oproti letním měsícům je tu samozřejmě méně turistů a všudypřítomných backpackerů, ale ulice nejsou liduprázdné. Každou středu a sobotu probíhají i nadále oblíbené farmářské trhy. Nový Zéland žije lokální produkcí a organickými potravinami.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Na trzích najdete aktuální sezónní ovoce a zeleninu, koření, kosmetické produkty místní výroby nebo rozličné umělecké předměty. Nechybí přemíra stánků s občerstvením, zvolit si můžete výbornou indickou dosu, thajský pad-thai, německé buřty, mexické nachos nebo francouzské palačinky a nabídka veganských a vegetariánských pokrmů je, jak jinak na Zélandu, rovněž široká.

Jako téměř každé město, i Nelson má svá „nej“. Je nejstarším městem na jižním ostrově, k založení osady došlo v roce 1841, čímž je současně druhým nejstarším na Novém Zélandu. Pojmenován je, jak správně tušíte, po admirálu Horaciu Nelsonovi a slavnou bitvu u Trafalgaru připomíná také název hlavní ulice ve městě, Trafalgar Street. Nijak velké divadlo na Rutherford je nejstarší dřevěnou divadelní budovou na jižní polokouli, která stále slouží svému účelu, postavena byla v roce 1878.

Nebyl by to Nový Zéland, pokud byste i tady nenarazili na spojení s Pánem prstenů. Nelson v tomto případě skrývá skutečný poklad, a to klenotnictví Jense Hansena pyšnící se přízviskem „ringmaker“, tvůrce prstenu. Právě Hansenův design prstenu si zvolil Peter Jackson za prsten, který vládne všem. Pokud patříte k fanouškům Jacksonových filmů, návštěvu obchodu byste si neměli nechat ujít.


Pohlednice z cest na větší mapě

„Samozřejmě, filmy měly na náš obchod velký dopad, lidé sem chodí kvůli prstenu každý den,“ říká milá paní za pultíkem. „Celkem jsme vytvořili čtyřicet různých velikostí, každá scéna vyžadovala různou,“ vysvětluje a ukazuje největší prototyp, který má v průměru zhruba dvacet centimetrů. S velkým a poměrně těžkým prstenem je možné se vyfotit, malé verze není problém si vyzkoušet, případně samozřejmě zakoupit.

Stejně jako po celém Zélandu, i tady najdete řadu možností na túry. Vydat se můžete na centrum Nového Zélandu. Údajně geografický střed se nachází na kopci nad městem, příjemná procházka zabere z centra necelou půlhodinku. Coby přístav má Nelson i malebnou marinu a nechybí samozřejmě pláž. Na koupání to sice již není, ale i tak tu pravou zimu připomínají maximálně zasněžené vrcholky kopců v dálce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!