Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zmizelá města: 10 tajemných míst

Cestování

  9:00
Války, počasí, nebo nějaký nevysvětlitelný zásah shora...nic netrvá věčně. Podívejte se na 10 nejzajímavějších ztracených měst.

Palenque, Mexiko

1. Skara Brae, Skotsko

Skara Brae, Skotsko

Kamenná vesnice na Orknejských ostrovech ve Skotsku byla obydlena už před 5 tisíci lety. Dlouhou dobu zůstavala ukryta pod nánosy půdy, až v roce 1850 silná bouře odkryla zbytky kamenných budov a vesnice byla objevena. Archeologický průzkum ukázal, že obec měla alespoň osm kamenných domků, dochovaly se i postele, ohniště a police. Jedná se o nejzachovalejší evropskou osadu z období neolitu a díky tomu byla zařazena na seznam světového dědictví organizace UNESCO.

2. Babylon, Irák

Babylon, Írák
 
Babylon byl osidlován okolo roku 2500 před naším letopočtem. Byl důležitým městským státem v jižní Mezopotámii, později hlavní město Babylonie a Novobabylonské říše. Leží asi 90 kilometrů jižně od Bagdádu, na území dnešního Iráku. Ve všech starověkých textech, které se o Babylonu zmiňují (včetně Bible), je popisován jako jedno z nejkrásnějších míst na světě. Není se čemu divit, byl zde jeden ze sedmi divů světa - nádherné visuté zahrady Semiramidiny a samozřejmě také Babylónská věž. Město utrpělo dlouholetým rabováním, ale také obnovou z dob někdejšího diktátora Saddáma Husajna. Trosky Babylónu - chrámy, divadla, cvičiště, brány a další budovy proto nutně potřebují investice.
Jak to v Babylónu vypadá? Čtěte ZDE

3. Taxila, Pákistán

Taxila, Pákistán

Město Taxila (Takshasila), založené někdy kolem 7 století před n. l., se v průběhu let několikrát stěhovalo z místa na místo. Nyní jsou tedy na území 25 kilometrů čtverečních k vidění hned tři ztracená města. První bylo postaveno na kopci Bhir, kdysi hlavní město Achamenijské říše (6. – 2. stol. př.n.l.), dnes zčásti odkrytý pahorek. Dále Sirkap, který postavili baktrijští Řekové a pak ji ovládali Parthové, kde jsou nyní vidět základy domů a budhistického chrámu. A dále Sirsukh, což je dodnes prakticky zcela neodkryté město. Taxilu najdete asi asi 30 kilometrů severozápadně od Islámábádu, navštivte také muzeum Taxila, které vám objasní historii tohoto velkého města.

Více o Taxile si přečtěte na serveru HedvabnaStezka.cz

4. Dunwich, Anglie

Dunwich, Anglie

Bývalo to místo na výsluní, hlavní přístav a jedno z největších měst středověké Británie...bylo ale postaveno na písku. Na konci 13. století se tudy přehnala velká bouře a velkou část města zničila - doslova ho spláchla do moře. Dalo by se říci prokleté město. Také o něm existuje mnoho strašidelných příběhů. Když budete při odlivu tiše, tak prý uslyšíte tlumený zvuk kostelních zvonů, o které narážejí vlny.

5. Palenque, Mexiko

Palenque, Mexiko

Na úpatí pohoří Chiapas v jihozápadním Mexiku, se nachází archeologický poklad - ruinné město Palenque. Zdá se, že vzniklo někdy kolem roku 100 př.n.l. O pět set let později, někdy kolem roku 600 až 800 našeho letopočtu, byla oblast hustě osidlována a Palenque se stala centrem mayské říše. Město bylo objeveno v roce 1773 a dosud nebylo zcela odkryto.

6. Angkor, Kambodža

Angkor, Kambodža

Rozpadající se kamenné chrámy na dlouhá staletí pohltila džungle. Ve dvacátém století byly znovuobjeveny. Kdysi hlavní město Kmérského království je bezpochyby nejnavštěvovanějším turistickým místem Kambodži. Chrámovému komplexu dominuje Angkor Vat, stavba, jež je stále významným náboženským centrem. Určitě stojí za návštěvu.

7. Wittenoom, Austrálie

Wittenoom, Austrálie

Toto město najdete v západní Austrálii, říká se mu město duchů...vlastně už ani městem není. Život tu skončil někdy kolem roku 1960, do té doby se tu těžil azbest, což se podepsalo na zdraví místních obyvatel. Pár místních tu ještě žije, ale jinak je to velmi osamělé místo asi 1100 kilometrů od metropole Perth.

8. Darwin, Kalifornie, USA

Darwin, Kalifornie, USA

Darwin, stejně jako další tisíce měst zažívalo na konci 19. století zlaté časy, stříbro se tu těžilo ve velkém. Dnes je zcela opuštěným městem ležící v krajině Údolí smrti. Zbytky westernového městečka lákají k návštěvě. Můžete si tu třeba udělat piknik a dát si stylově láhev whiskey.

9. Herculaneum, Itálie

Herculaneum, Itálie

Stejně jako nedaleké Pompeje bylo starověké římské město Herculaneum zničeno výbuchem sopky Vesuv roku 79 našeho letopočtu. Horní část města, která byla určena pro bohatší vrstvy byla odkryta asi před 250 lety. Herculaneum je archeologický skvost - velká část města totiž stále čeká na své odhalení. Město zalil tzv. pyroklastický tok, směs horkých plynů a horniny a budovy a kosterní pozůstatky tak dokonale zakonzervoval.

10. Kartágo, Tunisko

Kartágo, Tunisko

Toto starověké město ležící v Severní Africe bylo zničeno hned několikrát. Ve 2. a 3. stol. př.n.l. bylo Kartágo supervelmocí, ovšem mělo velkého soupeře - Řím. Tato rivalita vedla k sérii punských válek, v nichž Kartágo vždy prohrálo. Při poslední válce Římané město téměř zcela zničili. Trosky města, památky a zříceniny Kartága jsou dnes turistickým lákadlem.

Žebříček zveřejnil cestovatelský server www.lonelyplanet.com

Autoři: ,

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha