Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

101 výletů s dětmi: Čtyři „prameny“ řeky Berounky v Plzni

Cestování

  7:08
Krajské město Plzeň nabízí dětem zajímavou zeměpisnou záhadu. Vytéká z něho řeka, která nikde nepramení. Berounka se rodí ze čtyř řek, které se v Plzni postupně spojují. Narození Berounky si můžete s dětmi ukázat krok po kroku.

Plzeňské náměstí Republiky foto: Plzen2015.cz

Nejprve se na jižním okraji města, pod areálem továrny Škoda, vlévá do Radbuzy řeka Úhlava. Radbuza pak středem Plzně proteče na sever a od západu do ní ve Štruncových sadech vteče Mže. A právě tady, u špičatého výběžku pod zdí plzeňského pivovaru, vznikne jejich spojením Berounka. Odtéká na severozápad, kde do sebe nakonec přijme vodu z Úslavy.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Od Štruncových sadů může vycházka pokračovat do centra města, kam to je necelých pět minut chůze. Nemusíte mít strach, že byste se ztratili. Král Václav II., který v roce 1295 založil město zvané Nová Plzeň, si počínal nadmíru prozíravě. Na ploše dvaceti hektarů přikázal vybudovat město, které tvořilo centrální náměstí a síť patnácti pravoúhlých ulic. Ty dodnes vymezují historický střed měst a usnadňují orientaci. Pomůže vám i rozhled z věže katedrály svatého Bartoloměje, se svou výškou 102 metrů to je nejvyšší kostelní věž v České republice. 

Z ochozu ve výšce 62 metrů budete mít Plzeň pod sebou jako na dlani. Na severní straně náměstí si všimněte renesanční budovy plzeňské radnice. Neproslavila ji ani zajímavá architektura, ani práce správců města, ale zkoušky kvality piva. V radničním mázhauzu bývala dřevěná lavice, která se polila čerstvou várkou piva. Na ni pak usedli radní v kožených kalhotách. Když se po chvíli nemohli zvednout, protože se k lavici přilepili, bylo pivo dobře uvařené. Až sestoupíte z kostelní věže, zkuste jít ještě níž, až do plzeňského podzemí.

Soutok Vltavy s Berounkou v Lahovicích.

V Perlové ulici nedaleko náměstí je vchod do podzemních sklepení pod měšťanskými domy. Složitý systém dvou- až tří patrových sklípků a chodeb vznikal od 14. do 18. století a bylo v něm přes 250 studní. Právě měkká plzeňská voda z nich dala základ lahodnému pivu. Celý komplex měří 20 kilometrů, ale přístupná je pouze krátká část. Na náměstí Republiky můžete s dětmi také zajít do muzea loutek nebo muzea strašidel.

Pokud by děti procházka po městě nebavila, zajděte s nimi do plzeňské zoologické a botanické zahrady. Obě zahrady, nyní spojené do jediného areálu, se leží v údolí Mže u Lochotínského parku. Zahrada má rozlohu 20 hektarů a je zapojená do evropských záchranných programů, v rámci kterých pečuje například o makaka lvího, kočky slaništní, přímorožce šavlorohého, vlka hřivnatého, vakorejska čtyřprstého nebo kakadu moluckého. Samostatnou součástí zoologické zahrady je Dinopark s obřími ještěry, samozřejmě neživými.

Plzeň

Kromě tradiční turistické nabídky, do které patří exkurze v pivovaru nebo seznámení se se Spejblem a Hurvínkem, lze nalézt několik zajímavých cílů v blízkém okolí města. V lesích na sever od Plzně se nachází vyhlášená rekreační oblast Bolevecké rybníky s přírodním koupáním. Na jihovýchod od Plzně nechal v letech 1356 až 1361 král Karel IV. postavit gotický hrad Radyně pojmenovaný podle kopce, na kterém stojí. Z věže zříceniny je krásný výhled na celé okolí a při jasném počasí je dokonce vidět až na státní hranici s Německem. 

Modely pravěkých ještěrů jsou u plzeňské zoologické zahrady vystavené od roku 2003. Největším exponátem je Apatosaurus měřící na délku 23 metrů a vysoký je 7 metrů. Někteří ještěři jsou poháněni vzduchovým kompresorem a pohyby pravěkých zvířat na dálku ovládá počítač. Vstupenka do DinoParku stojí 90 korun pro dospělé a 60 pro děti. Společné lístky do DinoParku a zoo se prodávají za 190 a 130 korun.

Autor: