Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

101 výletů s dětmi: Pustevny, lanovka a jedinečná architektura

Cestování

  6:00
Původně bylo toto místo na beskydském hřebeni prázdné a žili tu jen poustevníci. Krátce poté, co v roce 1874 poslední poustevník zemřel, se začaly Pustevny proměňovat v populární výletní cíl, který láká i architekturou Dušana Jurkoviče.

Nedávno vyhořelý dřevěný restaurační pavilon Libušín vznikl v letech 1898–1899 přestavbou Staré Pustevny z roku 1891 a dostavbou zvýšené nové části s hlavním vstupem. Lidové prvky se tu mísí s nastupující secesí. foto: Zdeněk Lukeš

Kdo na ně nechce stoupat pěšky, může sem z Frenštátu pod Radhoštěm vyjet lanovkou. Z Prostřední Bečvy na opačné straně údolí vede až na Pustevny silnice

Na Pustevnách jako u Komenského
Bezručův srub je orientační bod pro další část cesty. Z Lysé hory se k němu dostanete po červené značce, a až přejdete v údolí řeku, odbočte na modrou. Červená by vás táhla vysoko do kopců na vrchol Smrku a vy si horský výstup užijete později, až po modré značce dojdete po úbočí kopce do Čeladné. Tady se na červenou znovu připojíte a vystoupáte postupně na Malou Stolovou, Čertův Mlýn a Pustevny.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Jan Amos Komenský by vás za takový výlet pochválil. Návštěva Pusteven je nenásilné vyučování. Škola hrou. První předmět: architektura. V roce 1898 si turistický spolek Pohorská jednota Radhošť nechal od slovenského architekta Dušana Jurkoviče postavit dva velké dřevěné domy, Maměnku a Libušín. Tyto stavby dodnes tvoří hlavní dominantu Pusteven.

Jejich podoba vznikla kombinací tří faktorů. V horské krajině musel Jurkovič pracovat především se dřevem, a domy jsou proto stavěné jako dřevěné roubenky. Na přelomu 19. a 20. století se do jejich podoby promítl tehdy vládnoucí secesní sloh a bohaté zdobení upravil Jurkovič tak, aby v co největší míře respektoval prvky slovanských dekorů. Při podrobnějším zkoumání obou domů lze snadno rozpoznat, že Libušín je inspirován geometrickým zdobením domů ve slovenských Čičmanech, kdežto Maměnka má své vzory v tradiční valašské kultuře.

 

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...