Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

101 výletů s dětmi: Ze Štěchovic na Slapy

Cestování

  6:49
Svatojánské proudy, nejznámější peřejnatý úsek na dolním toku Vltavy, zanikly během druhé světové války, když byla v letech 1938–1944 postavena štěchovická přehrada. Na telefonním čísle 602 107 453 je po celý rok možné si domluvit prohlídku přehradní hráze i vodní elektrárny.

Pohled na Štěchovice foto: Wikipedia

Součástí exkurze je také expozice se starými fotografiemi a dokumenty ze stavby vodního díla a také dvacetiminutový film o historii přehrady. 

Jak přehrada zarmoutila branické ledaře 
Na koho by výlet pískovcovým labyrintem byl příliš suchý, tomu Středočeský kraj nabízí osvěžení u Vltavy. Začátek celodenního výletu je u vlakového nádraží na pražském Smíchově, odkud odjíždějí autobusy do Štěchovic, jeden šikovný sobotní například v 8.21. Po necelém kilometru vás modrá turistická značka zavede ke zdymadlu, odkud budete po naučné stezce pokračovat po levém břehu Vltavy proti jejímu proudu až pod hráz slapské přehrady. Je to jedna banální věta, ve které je ukryto na tisíc různých dobrodružství.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Hned za zdymadlem se údolí sevře do úzkého skalnatého kaňonu, a až se řeka stočí prudce doprava, ocitnete se rázem v předválečných časech. Právě tady, na skalním ostrohu proti ústí Krňanského potoka, si u Mravenčí skály založili v roce 1918 pražští vodáci a trampové osadu Ztracená naděje. Chatky, kolem kterých budete procházet, ale nestojí na původních místech. Když byla v padesátých letech vybudovaná vltavská kaskáda, svou osadu si trampové, jak se zvedla hladina řeky, museli přenést výš do stráně.

U dalšího úseku cesty je potřeba trochu probudit fantazii. Tam, kde je dnes klidná hladina, bývalo ještě v polovině minulého století nejnebezpečnější plavební místo na celé Vltavě. Název Svatojánské proudy zní možná hladivě, ale socha svatého Jana tu stávala na břehu proto, aby tento patron chránil voraře, kteří museli proplout mezi bouřícími peřejemi. Nahnáno mívali také kormidelníci lodí přivážejících po Vltavě do Prahy sůl z Rakouska.

Cesta, která pozvolna šplhá od řeky vzhůru do suťového svahu, se dvakrát zanoří do úzkého skalního tunelu pro pěší, než vás dovede pod hráz slapské přehrady. Vltava tu je takto přehrazena od roku 1950 a ne všichni měli z této stavby radost. Například pražským ledařům v Braníku vzala vltavská kaskáda práci. Zadržováním vody v přehradách se o několik stupňů zvedla teplota vody, Vltava přestala v Praze v zimě zamrzat a zpracování přírodního ledu v Braníku zaniklo.

Na osmikilometrové cestě ze Štěchovic k přehradní hrázi nemusíte pospíchat, ale občas se podívejte na hodinky, aby vám neujela loď, která vás sveze zpátky do Prahy. Od května do poloviny září odplouvá každou sobotu a neděli v 15 hodin a v Praze zakotví v 18.30. Jízdenka pro dospělého stojí 210 korun, dětský lístek 100 korun.  

Slapská přehrada

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!